Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Наставак суђења за убиство Срба на Чемерну Штампај Пошаљи
Петак, 21 децембар 2018
20/12/2018 |  РТРС | СРНА

У Суду БиХ сутра ће бити настављено суђење бившим припадницима Територијалне одбране и активног и резервног састава полиције такозване РБиХ који су оптужени за злочине над српским цивилима на подручју Чемерна 1992. године.

Тужилаштво БиХ оптужило је Џемала Хаџића, Теуфика Турудића, Џемала Смолу, Сенада, Хариса и Бењамина Сикиру, Енеса Дурака, Мирсада, Нусрета и Мирзета Бешлију, те Хамдију Спахића да су крајем маја и у првој половини јуна 1992. године, заједно са другим њима познатим лицима, свјесно учествовали у удруженом злочиначком подухвату у селу Чемерно.

Оптужница их терети да су 10. јуна 1992. године напали Чемерно у којем су убили 30 Срба, међу којима је најмлађа жртва имала 16, а најстарија више од 80 година.

Детаљније...
 
Свједок испричао да му је у нападу на Чемерно заклана жена Штампај Пошаљи
Четвртак, 20 децембар 2018
САРАЈЕВО, 20. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - У наставку суђења бившим припадницима Територијалне одбране и активног и резервног састава полиције такозване РБиХ, оптуженима за злочине над српским цивилима у Чемерну 1992. године, свједок Тужилаштва БиХ Миливоје Ера рекао је да је у нападу на ово село заклана његова жена Ранка, те убијене њена сестра Радојка и мајка Спасенија.

Ера, који је до краја марта 1992. године живио у селу Подгора код Брезе, испричао је да је жену, након што им је неко пуцао у кров куће, послао у њено родно село Чемерно, јер је мислио да је тамо безбједно, док је он неколико дана касније са групом од око 80 жена и дјеце отишао у Илијаш.

Он је појаснио да је 10. јуна као добровољац био на линији одбране Илијаша, када је чуо да је Чемерно нападнуто и да је убијено 30 људи.

Детаљније...
 
Дудаковић негирао кривицу Штампај Пошаљи
Среда, 19 децембар 2018
19.12.2018  | Срна | Глас Српске

Сарајево - Генерал Атиф Дудаковић и 15 припадника и команданата Петог корпуса такозване Армије БиХ које оптужница терети за злочине против човјечности на подручју Крајине 1995. године изјаснили су се пред Судом БиХ да нису криви.

Оптужени Але Хоџић звани Пумпарица није се изјаснио о кривици јер није био присутан на данашњем рочишту.

Његов адвокат Изет Баждаревић рекао је да је Хоџић до 17. децембра био у болници, те да је и данас хоспитализован, додавши да не зна датум када ће се његов клијент изјаснити о кривици.

Детаљније...
 
Наставак суђења Махмуљину - свједоци одбране Штампај Пошаљи
Среда, 19 децембар 2018
19/12/2018 |  РТРС | СРНА

Саслушањем свједока одбране, данас би пред Судом БиХ требало да буде настављено суђење команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину за злочине над заробљеним српским цивилима и војницима на подручју Завидовића и Возуће 1995. године.

На рочишту 5. децембра свједок одбране некадашњи помоћник команданта Трећег корпуса за финансије Зијо Брзина, потврдио је да је одред "Ел муџахедин" био у саставу тог корпуса којем, према његовим сазнањима, нису исплаћиване никакве накнаде.

Он је објаснио да се радило о организационој јединици унутар корпуса задуженој за обезбјеђење финансијских средстава, којих никада није било довољно.

Детаљније...
 
Предмет Матузовић и други: Свједоци знали за страдање чланова породице Штампај Пошаљи
Среда, 19 децембар 2018
19/12/2018 |  РТРС | СРНА

У наставку суђења десеторици оптужених за злочине над Србима у Орашју 1992. године данас су у Суду БиХ свједоци Тужилаштва БиХ испричали да су сазнали за страдања чланова својих породица током заробљеништва.

Стојанка Станковић рекла је да је чула да је њен брат Стојан Кршић ухапшен у мјесту Јосиповац у Хрватској док се враћао из Њемачке, те да је, према њеним сазнањима, пребачен у Брод, а потом у Оџак и Орашје.

Она је навела да је у Броду од Саве Јеремића, који је са њеним братом био у логору, сазнала да јој брат није жив, преноси Балканска истраживачка мрежа.

Детаљније...
 
Суђење Дудаковићу због злочина над Србима Штампај Пошаљи
Уторак, 18 децембар 2018
Танјуг | 17. децембар 2018 | Вечерње новости

Некадашњи командант Петог корпуса тзв. Армије БиХ Атиф Дудаковић изјасниће се у среду пред Судом БиХ о кривици због злочина почињених над цивилима српске националности на подручју Крајине током сукоба 1994. и 1995. године

Некадашњи командант Петог корпуса тзв. Армије БиХ Атиф Дудаковић изјасниће се у среду пред Судом БиХ о кривици због злочина почињених над цивилима српске националности на подручју Крајине током сукоба 1994. и 1995. године.

Такође, о кривици ће се изјаснити и 16 припадника тог корпуса, пренела је Фена.

Детаљније...
 
У Рашкој 1.000 вехабија "спавача" Штампај Пошаљи
Уторак, 18 децембар 2018
Исламски екстремисти из Санџака, Рејхан Плојовић и његова супруга Емина су заокружени
М. НИЋИФОРОВИЋ | 17. децембар 2018 | Вечерње новости

Исламски екстремисти у Србији тренутно мирују, а неки и даље ратују у Сирији. Сви су под контролом лобија из Беча и чекају знак да крену у акцију. У Сирији је досад погинуло десет џихад ратника из ових крајева

Након што је у Сирији погинула цела породица ратника ИД - Новопазарца Рејхана Плојовића (супруга Емина са двоје деце), у Санџаку је поново актуелизовано питање колико вехабија делује у овом делу Србије, колико их је на ратиштима у Сирији, колико их је досад погинуло, а колико се вратило?

Према незваничним информацијама из безбедносних служби, у целом Санџаку, са црногорским делом, делује око 1.000 припадника ове екстремне исламске секте, њих 50 до 70 ратује у Сирији, десетак их је погинуло, а један мањи број се вратио. Неки су се скрасили у централној Србији и на Косову, неки у Босни, а део у земљама Европске уније..

Детаљније...
 
Наставак суђења за злочине над Србима у Броду 14. јануара Штампај Пошаљи
Понедељак, 17 децембар 2018
17/12/2018 | РТРС | СРНА

Наставак суђења Алминку Исламовићу за злочине над српским цивилима у Броду 1992. године, који је био заказан за данас у Суду БиХ, одгођен је за 14. јануар, због болести оптуженог.

Предсједавајући Судског вијећа Зоран Божић рекао је да је јуче обавијештен да Исламовић неће моћи да присуствује данашњем рочишту, те додао да му је достављена медицинска документација о његовој болести.

Исламовић је оптужен да је као припадник и командир Војне полиције ХВО-а од марта до октобра 1992. године учествовао у хапшењу, убијању, психичком и физичком малтретирању цивила српске националности који су били заробљени у подруму старе станице полиције у тадашњем Босанском Броду и на стадиону "Полет".
Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 Следећа страна > Крај >>

Резултати 969 - 976 од 2118