Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

Горажде: На испитивању тукли заробљенике да признају оно што нису учинили Штампај Пошаљи
Среда, 12 јун 2024
12.06.2024 | Глас Српске | СРНА

САРАЈЕВО - На суђењу пред Судом БиХ бившем припаднику такозване Армије БиХ Мустафи Стоврагу за злочине над заробљеним Србима на подручју Горажда прочитани су искази преминулих свједока Тужилаштва БиХ који су говорили о оснивању војног затвора и премлаћивању заробљеника, а Радоје Станишић је у истрази испричао да је најгоре било када су их водили на испитивање, гдје су их тукли да би признали нешто што су они хтјели.

Станишић је у истрази испричао како је рањен и заробљен на подручју Рудог и пребачен прво у Међеђу код Вишеграда, а потом у болницу у Горажду.

Послије лијечења, како је навео, пребачен је у затвор који је био у згради Завод за осигурање имовине и лица, гдје је било и других заробљеника, преноси Бирн.

Детаљније...
 
Одређен притвор Рамизу Дураковићу за Чајниче Штампај Пошаљи
Понедељак, 10 јун 2024
10/06/2024 | РТРС | Аутор: СРНА

Суд БиХ одредио је притвор Рамизу Дураковићу који је осумњичен за ратни злочин над српским цивилима на подручу Чајнича, саопштено је из Тужилаштва БиХ.

Мјера притвора предложена је због опасности од бјекства, јер су за Дураковићем, који је био настањен у иностранству више година, дуго трагале правосудне и полицијске агенције БиХ.

Осим тога, Дураковић има и држављанство Њемачке и одласком из БиХ постао би недоступан правосудним институцијама БиХ.

Детаљније...
 
Рамић и остали: Окончано увођење материјалних доказа тужиоца Штампај Пошаљи
Уторак, 04 јун 2024
03/06/2024 |  РТРС | Аутор: СРНА

На суђењу за злочине над заробљеним српским војницима у Горажду и Вишеграду у протеклом рату Тужилаштво БиХ окончало је увођење материјалних доказа.

Тужилац Маријана Чобовић увела је већи број наредби, извјештаја, рјешења и записника, а међу доказима и овјерену копију личне карте и персонални картон на име оптуженог Мехмеда Добраче од 3. јула 1994. године, гдје се види да је био на функцији која се тиче безбједности.

Она је увела и увјерење о платама припадника тзв. Армије РБиХ, наредбу команде Војне јединице од 24. октобра 1995. те наредбу за ратне дужности од 31. јануара 1995. којом је оптужени изабран као референт за штабно-безбједносне послове.

Детаљније...
 
Извјештај против осумњиченог за ратни злочин над Србима у Стоцу Штампај Пошаљи
Четвртак, 30 мај 2024
30/05/2024 |  Аутор: РТРС

Припадници Полицијске управе Требиње поднијели су Окружном тужилаштву у том граду извјештај против лица чији су иницијали Б.П. због сумње да је извршио ратни злочин против српских цивила у Стоцу.

Из Полицијске управе Требиње саопштено је да су документовали и 29. априла поднијели извјештај против Б.П.


Детаљније...
 
Добровољачкa: Свједок - наредба је била да се људи безбједно евакуишу до Лукавице Штампај Пошаљи
Четвртак, 30 мај 2024
29/05/2024 | РТРС | Аутор: СРНА

Свједок Тужилаштва БиХ Зоран Аџић је на наставку суђења Ејупу Ганићу и другим оптуженим за злочине над војницима ЈНА у Добровољачкој улици у Сарајеву 1992. године, испричао како је рањен у колони у Добровољачкој 3. маја, након чега је пребачен на Клинички центар Универзитета у Сарајеву, гдје је лијечен девет дана прије него што је размијењен.

Аџић је рекао да је 2. маја био у касарни у Лукавици гдје је предвече стигао Алија Изетбеговић са својим људима, те да је договор био да се 3. маја иде у исељавање команде Друге војне области која се налазила на Бистрику.

Он је испричао како се колона од 20 камиона, коју је обезбјеђивао УНПРОФОР, спустила у град преко Враца, те дошла до Бистрика. Наредба је била да без оружја евакуишу људе безбједно до Лукавице. Аџић је додао како су кренули у колони и да је с њим у камиону био пуковник Лукић и још један заставник.

Детаљније...
 
Анти Павићу осам година затвора због ратних злочина над српским цивилима у Броду Штампај Пошаљи
Субота, 18 мај 2024
17/05/2024 | РТРС  | Аутор: СРНА

Окружни суд у Добоју првостепеном пресудом осудио је некадашњег припадника Војне полиције Хрватског вијећа одбране/ХВО/ Анту Павића на осам година затвора за злочине над српским цивилним становништвом у Броду, почињене 1992. године.

Павић је проглашен кривим да је, заједно с другим непознатим припадницима, у старој згради полиције у тадашњем Босанском Броду у више наврата тукао цивила Јову Стјепановића, учествовао у незаконитом привођењу Стоје Костадиновић из њеног стана, те да је више пута силовао жену свједока X-1 у логору на стадиону бродског Фудбалског клуба "Полет".

Детаљније...
 
Да ли је активан политички живот маска обавјештајцу Шемсудину Мехмедовићу? Штампај Пошаљи
Субота, 04 мај 2024
04/05/2024 | Аутор: РТРС

Опасан рецидив протеклог рата, посланик у Парпламентарној скупштини Шемсудин Мехмедовић нада се да је заборављена оперативна акција СИПЕ кодног назива "Озрен", у којој је документована његова улога у злочинима муџахедина у протеклом рату. Но, док предсједнику Републике Српске Милораду Додику поручује да је тамна страна историје и да купи карту само у једном смјеру, треба га подсјетити да ратни злочин не застеријева.

Активан политички живот Шемсудина Мехмедовића, деценијама у СДА, а потом у властитој странци "Напријед", само је маска корумпираном обавјештајцу, послушнику западних обавјештајних служби. То тврди стручњак за борбу против тероризма Џевад Галијашевић, уз оцјену да је Мехмедовић уцијењен и од ратних злочина амнестиран све док дјелује у корист француске обавјештајне службе. Јер, иако истрага у оперативној акцији „Озрен“ није исходовала оптужницом, свједок сарадник о Мехмедовићу је рекао довољно да или буде послушан или осуђен, каже Галијашевић.
Детаљније...
 
Суђење Дудаковићу: Поред куће нађена лобања и неколико костију, а у кући локва скорене крви Штампај Пошаљи
Понедељак, 29 април 2024
29/04/2024 |  РТРС | Аутор: СРНА

Свједок Тужилаштва БиХ испричала је данас на суђењу Атифу Дудаковићу и 16 припадника Петог корпуса такозване Армије БиХ да је у кући њених родитеља у општини Босанска Крупа, неколико мјесеци послије избјеглиштва, пронађена локва скорене крви, а поред куће лобања оца и кости мајке.

Слободанка Јелисавац је испричала да су њени родитељи Никола и Боја Будимир живјели у селу Поткалиње у општини Босанска Крупа и да су остали на кућном прагу када су мјештани почели бјежати половином септембра 1995. пред такозваном Армијом БиХ.

Она је навела да су њени родитељи вјеровали да их нико неће дирати, што јој је, објаснила је, рекао рођак који је дошао по њих.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следећа страна > Крај >>

Резултати 81 - 88 од 2116