Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

Џаферовић - највећа срамота бошњачког народа Штампај Пошаљи
Петак, 19 новембар 2021
19/11/2021 | РТРС | Аутор: СРНА

Експерт за борбу против тероризма Џевад Галијашевић изјавио је да је Шефик Џаферовић највећа срамота бошњачког народа, човјек који негира почињене ратне злочине такозване Армије БиХ и тиме директно доводи у питање и крши, за Сарајево прихватљив, "Инцков закон".

- Џаферовић је са прозора свога стана могао посматрати како та војска и полиција мучи Хрвате и Србе у Музичкој гимназији у Зеници, а да није ништа предузео. Мирно је посматрао злочине над Србима на Возући, чак и након потписивања Дејтонског споразума - рекао је Галијашевић Срни, коменаришући Џаферовићу тврдњу да "иза /такозване/ Армије РБиХ нису остале масовне гробнице и логори".

Он је подсјетио да је Џаферовић био начелник Служби безбједности Зеница 1994. и 1995. године.

Детаљније...
 
Преко Махмуљина штите Џаферовића Штампај Пошаљи
Субота, 13 новембар 2021
13.11.2021 | Вељко Зељковић | Глас Српске 

Нови детаљи у случају бившег команданта Трећег корпуса тзв. Армије БиХ откривају и нову позадину: 

САРАЈЕВО - Апелационо вијеће Суда БиХ поништило је пресуду бившем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину, јер су наводно уочени пропусти у првостепеној пресуди, а који се, како се наводи у овој одлуци вијећа, односе “на чињенице којима се доказује знање и свијест оптуженог о припреми кривичних дјела из тачке 2. осуђујућег дијела пресуде”.

Истакли су ово за “Глас Српске” из Тужилаштва БиХ, појашњавајући да је у отправку пресуде коју су добили од Суда БиХ, а након што је Махмуљину поништена пресуда, наведено како је због тих “пропуста чињенично стање остало погрешно и непотпуно утврђено” те да је “неопходно ове одлучне чињенице утврдити на правилан начин у претресу пред вијећем Апелационог одјељења”.

Детаљније...
 
Увертира у нижу казну Махмуљину Штампај Пошаљи
Петак, 12 новембар 2021
12.11.2021 | Глас Српске | Вељко Зељковић

БАЊАЛУКА - Одлука Апелационог вијећа Суда БиХ да поништи пресуду бившем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину за ратне злочине над Србима са подручја Возуће и Озрена током 1995. не значи да ће оптужени аутоматски бити ослобођен, јер је отворен нови претрес, али постоји велика вјероватноћа да Махмуљину буде знатно умањена изречена казна у првостепеном поступку од 10 година затвора.

Истакли су ово саговорници “Гласа Српске”, наводећи да ће се више знати након што ово вијеће објави своју одлуку о разлозима за поништење ове пресуде, а из које би се, прије свега, могло видјети чији су жалбени захтјеви уважени, одбране или тужилаштва, страна које су биле незадовољне исходом првостепене пресуде Махмуљину.

Према ријечима адвоката Миодрага Стојановића, радило се о једном приличном великом судском предмету у којем је Махмуљин проглашен кривим и осуђен на десет година затвора.

Детаљније...
 
Поништена пресуда Сакибу Махмуљину Штампај Пошаљи
Среда, 10 новембар 2021
Глас Српске | 10.11.2021.

САРАЈЕВО - Одлуком Апелационог вијећа Суда БиХ некадашњем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину поништена је првостепена пресуда којом је био осуђен на 10 година робије због ратног злочина.

То је за портал Kликс потврђено из адвокатског тима Махмуљина. Поступак се сад упућује другостепеном вијећу на даље одлучивање.

Исту информацију је за портал „Аваза“ потврдио Фахрудин Ибришимовић, адвокат Махмуљина, a за Н1 ју је потврдила адвокат Васвија Видовић.

Детаљније...
 
Дрековић: Четврти корпус АБиХ није дејствовао по цивилним циљевима Штампај Пошаљи
Среда, 10 новембар 2021
10. Новембра 2021 | Нејра Џаферагић | detektor.ba

На суђењу бившем команданту Четвртог корпуса Армије Босне и Херцеговине (АБиХ) Рамизу Дрековићу, свједок Одбране је казао како овај корпус никада није дејствовао по цивилним циљевима, те да је све рађено у складу с плановима у Калиновику.

Златко Бећовић је рекао да је у периоду април, мај и јуни 1995. године био на дужности команданта комплетног мјешовитог артиљеријског пука при Четвртом корпусу Армије Босне и Херцеговине (АБиХ).

Он је казао да се јединица Четвртог корпуса АБиХ у том периоду налазила у фази одбране, али да су биле планиране двије операције - "Трескавица 95" и "Борашница 95".

Детаљније...
 
Муџахедини - ритуални злочини над Србима без одговорности Штампај Пошаљи
Среда, 03 новембар 2021
БИЈЕЉИНА, 2. НОВЕМБРА /СРНА/ - Република Српска доставила је 3. новембра 2013. године Хашком тужилаштву нове доказе о ратним злочинима које су над Србима починили муџахедини.

До сада нико од припадника одреда Ел муџахедин није осуђен због конкретних злочина почињених над Србима у Возући и на Озрену 1995. године.

На тај начин маргинализује се не само учешће страних ратника у редовима такозване Армије БиХ, него и одговорност највиших бошњачких војних, полицијских и цивилних структура који су учествовали у њиховом довођењу у БиХ и страшним злочинима који су починили над ратним заробљеницима.

Детаљније...
 
Формирани предмети за ратне злочине које је прослиједило Тужилаштво Србије Штампај Пошаљи
Уторак, 26 октобар 2021
25/10/2021 |  РТРС | Аутор: СРНА

У Тужилаштву БиХ су формирани предмети против 28 лица које је доставило Тужилаштво Србије за ратне злочине, рекао је вечерас вршилац дужности главног тужиоца БиХ Миланко Кајганић.

Кајганић је подсјетио да је Тужилаштво Србије за ратне злочине доставило Тужилаштву БиХ 24 предмета против 28 лица.

- Сви ти предмети су већ формирани у Тужилаштву БиХ и на њима се већ ради - рекао је Кајганић.

Он је навео да је подизање оптужница против лица која су била високопозиционирана у рату, а доступна су у БиХ, један од кључних приоритета Ревидиране стратегије за процесуирање ратних злочина донесене 2020. године.

Детаљније...
 
Оптужени Пушина тврдио да за заробљенике није чуо од Викића Штампај Пошаљи
Субота, 23 октобар 2021
22.10.2021 | Глас Српске | Срна

САРАЈЕВО - На суђењу у Суду БиХ за ратни злочин над осам заробљених припадника ЈНА српске националности 1992. године у Великом парку у Сарајеву, оптужени Јусуф Пушина рекао је да га оптужени Драган Викић није назвао након убиства заробљеника 22. априла 1992. године, иако је током истраге оставио могућност да га је Викић приватно обавијестио.

На питање Тужилаштва о изјави из истраге, у којој је оставио могућност да га је Викић “можда приватно” обавијестио, иако није имао основа, Пушина је рекао да је то говорио хипотетички.

“Тврдим да ме није обавијестио”, навео је оптужени.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Следећа страна > Крај >>

Резултати 465 - 472 од 2118