Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Натавак суђења за злочине над Србима у Орашју Штампај Пошаљи
Среда, 13 април 2022
САРАЈЕВО, 13. АПРИЛА /СРНА/ - У Суду БиХ данас ће бити настављено суђење десеторици припадника Хрватског вијећа одбране /ХВО/, оптуженим за ратни злочин над српским цивилима и ратним заробљеницима на подручју Орашја 1992. и 1993. године.

За злочине у Орашју оптужени су генерал ХВО-а Ђуро Матузовић, Иво и Тадо Оршолић, Марко Доминковић, Јосо Недић, Марко Блажановић, Мато и Анто Живковић, Стјепо Ђурић и Мирко Јурић.

Према оптужници, они су злочине починили као припадници командних структура ХВО-а и полиције у Орашју, те припадници војне полиције.

Детаљније...
 
Нова свједочења о страдању Срба у Храсници Штампај Пошаљи
Петак, 08 април 2022
07/04/2022 |   Аутор: РТРС

На суђењу бившим припадницима Првог корпуса такозване Армије БиХ Сенаду Гаџи, Заиму Лаличићу и Суљи Хебибу за ратни злочин над српским цивилима у Храсници, код Сарајева, свједок Тужилаштва БиХ Ранко Савић свједочио је о злостављањима и тортури коју је преживио након што су га затворили крајем маја 1992. године.

Савић је посвједочио да се бавио ловом и да је затворен након неколико извршених претреса у његовом стану, јер је био осумњичен да је снајпериста.

Детаљније...
 
Другостепена пресуда Махмуљину 28. априла Штампај Пошаљи
Среда, 06 април 2022
05/04/2022 | РТРС | Аутор: СРНА

Апелационо вијеће Суда БиХ ће 28. априла објавити другостепену пресуду некадашњем команданту Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакибу Махмуљину, који је првостепено осуђен на 10 година затвора јер није спријечио злочине припадника одреда "Ел муџахедин" над Србима на подручју Возуће и Завидовића.


Махмуљинови браниоци, адвокати Нермин Мулалић и Васвија Видовић, након изношења завршних ријечи данас су предложили Вијећу да оптуженог ослободе по свим тачкама оптужнице, наводећи да Тужилаштво није провело доказе којима би са апсолутном сигурношћу доказало кривицу њиховог клијента.

Мулалић је рекао да Махмуљин није имао информацију да одред "Ел муџахедин" одбија предати заробљенике, нити да се спремају да почине злочин, а Видовићева је навела да је било неопходно доказати да је Махмуљин био довољно обавијештен о заробљеницима како би могао спријечити или казнити починиоце.

Детаљније...
 
Свједочења о убиству Борка Стојановића у Храсници Штампај Пошаљи
Четвртак, 31 март 2022
САРАЈЕВО, 31. МАРТА /СРНА/ - На суђењу тројици бивших припадника Првог корпуса такозване Армије БиХ за ратни злочин над српским цивилима у Храсници код Сарајева, свједок Миланко Милановић је испричао да је чуо да је Борко Стојановић подлегао повредама након што је пребијен у просторијама Основне школе "Алекса Шантић", гдје су заједно били заточени.

У наставку суђења Сенаду Гаџи, Заиму Лаличићу и Суљи Хебибу, Милановић је рекао да је заједно са Стојановићем, који је био његов комшија, затворен у школу 12. јуна 1992. године.

"Неки људи су дошли по њега, па рекли да и мене поведу. Нико нам никад није рекао зашто смо ухапшени. Затворили су нас у школи у мрачну просторију испод степеница у којој је било још неколико људи. Једина свјетлост долазила је кроз рупе на вратима", испричао је Милановић.

Детаљније...
 
Орашје: Тужилаштво уложило десетину материјалних доказа на суђењу Матузовићу и др. Штампај Пошаљи
Среда, 30 март 2022
30/03/2022 |  РТРС | Аутор: СРНА

На суђењу десеторици припадника Хрватског вијећа одбране, оптуженим за ратни злочин над српским цивилима и ратним заробљеницима на подручју Орашја 1992. и 1993. године, Тужилаштво БиХ уложило је више десетина неспорних материјалних доказа за које су одбране имале приговор аутентичности или релевантности.

Тужилац Миланко Кајганић уложио је, између осталог, спискове команде, као и наређења батаљонима и јединицама, распореде за организацију, наређења за претрес куће од 3. јуна 1992. као и за изолацију српског становништва од 11. јуна 1992. године, на којем стоји потпис оптуженог Ђуре Матузовића.

Кајганић је рекао да су сви документи који су наведени у пропратном акту достављени од Министарства одбране.

Детаљније...
 
Тужилаштво за Махмуљина затражило затворску казну Штампај Пошаљи
Уторак, 29 март 2022
29/03/2022 |  РТРС | Аутор: СРНА

Тужилаштво БиХ затражило је од Апелационог вијећа Суда БиХ да некадашњег команданта Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакиба Махмуљина прогласи кривим и осуди на казну затвора јер није спријечио злочине које су над Србима починили припадници одреда "Ел муџахедин" на подручју Возуће и Завидовића 1995. године.

Тужилац Младен Вукојичић данас је у завршној ријечи навео да Тужилаштво остаје код завршних ријечи из првостепеног поступка, наводећи да докази Тужилаштва БиХ потврђују све релевантне чињенице које се оптуженом стављају на терет.

Обраћајући се Апелационом вијећу, Вукојичић се осврнуо на материјалне доказе који потврђује да је оптужени био командант Трећег корпуса и да је имао контролу на одредом "Ел муџахедин".

Детаљније...
 
Суђење бившим припадницима Првог корпуса тзв. Армије БиХ: Свједок навео да га је највише тукао Гаџо Штампај Пошаљи
Петак, 25 март 2022
24.03.2022 | Глас Српске | СРНА

САРАЈЕВО- На суђењу бившим припадницима Првог корпуса такозване Армије БиХ Сенаду Гаџи, Заиму Лаличићу и Суљи Хебибу за ратни злочин над српским цивилима у Храсници, код Сарајева, данас је настављено читање исказа преминулог свједока Мирка Вуковића, који је у исказу навео да га је највише тукао Гаџо.

Тужилац Мирослав Јањић је из Вуковићевог исказа прочитао да је често био премлаћиван и да су му гашене цигарете по тијелу. Вуковић је у исказу описао Гаџу као особу крупније грађе, која је тада имала око 30 година, да га је током заточења изводио укупно између 10 и 20 пута, кад је био у смјени.

Детаљније...
 
Oптуженима у предмету Атиф Дудаковић и др враћају документа да би могли да раде у иностранству? Штампај Пошаљи
Четвртак, 24 март 2022
23.03.2022 | Ведрана Кулага Симић | Глас Српске

БАЊАЛУКА, САРАЈЕВО - Суђење у предмету “Атиф Дудаковић и други” је настављено након двије године паузе због пандемије вируса корона, а статусну конференцију је обиљежио захтјев одбране да појединим оптуженима буду укинуте мјере забране, односно враћена документа да би, између осталог, могли путовати у иностранство, што је изазвало невјерицу и шок у Српској.

Првооптужени у овом случају пред Судом БиХ је бивши командант Петог корпуса тзв. Армије РБиХ Атиф Дудаковић који је руководио војном операцијом “Сана 95”, а оптужница је потврђена и за још 16 његових сабораца којима се стављају на терет злочини над српским цивилима и војницима на подручју Крајине. Процес би, како је поручено почетком ове седмице на статусној конференцији, којој због болести није присуствовао Дудаковић, требало да буде настављен 25. априла.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 Следећа страна > Крај >>

Резултати 401 - 408 од 2117