Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Предмет Дудаковић: Предсједник ратног предсједниптва у Петровцу „не зна“ шта се дешавало Штампај Пошаљи
Уторак, 17 јануар 2023
САРАЈЕВО, 16. ЈАНУАРА /СРНА/ - На суђењу некадашњем команданту Петог корпуса такозване Армије БиХ Атифу Дудаковићу и осталима за злочине над српским цивилима и војницима на подручју Крајине, свједок Мидхат Хидић, који је био предсједник ратног предсједништва у Босанском Петровцу, рекао је да не зна шта се дешавало на подручју општине која је "површином веома велика".

Хидић, свједок Тужилаштва БиХ, који је био предсједник ратног предсједништва у Босанском Петровцу након уласка Петог корпуса, рекао је како су Срби већ били напустили то подручје, а да су пред општину почеле долазити избјеглице из других општина и да су били распоређени по празним кућама.

Он је навео да је за Србе, који нису били отишли, био "прихватни центар" код Полицијске станице и да их је чувала полиција, на шта је тужилац Ведрана Мијовић приговорила да та дешавања са цивилима нису предмет оптужнице, као и да је теза Тужилаштва да су побијени српски цивили који нису били под надзором полиције.

Детаљније...
 
Требињска полиција пријавила Тужилаштву замјеника управника логора Челебићи Штампај Пошаљи
Понедељак, 16 јануар 2023
16.01.2023 | Глас Српске | СРНА

ТРЕБИЊЕ - Полицијска управа Требиње поднијела је данас Тужилаштву БиХ извјештај против Хазима Делиће због сумње да је у својству замјеника управника логора Челебићи у Коњицу починио ратни злочин над српским цивилима.

Осумњичени се терети да је починио ратни злочин против човјечности и ратни злочин против цивилна током јула 1992. године у логору Челебићи, саопштено је из требињске Полицијске управе уз навођење иницијала осумњиченг.

Логор Челебићи био је сабирни логор у којем су мучени и убијани Срби са подручја општине Коњиц и околине. Међународни Црвени крст регистровао је више од 400 лица која су на разне начине страдала у овом логору.


Детаљније...
 
Хидић на суђењу Дудаковићу тврди да не зна шта се дешавало Штампај Пошаљи
Понедељак, 16 јануар 2023
Предмет Дудаковић: Злочине у Босандском Петровцу гурају под тепих

16.01.23 | Вечерње новости 

НА суђењу некадашњем команданту Петог корпуса такозване Армије БиХ Атифу Дудаковићу и осталима за злочине над српским цивилима и војницима на подручју Крајине, свједок Мидхат Хидић, који је био предсједник ратног предсједништва у Босанском Петровцу, рекао је да не зна шта се дешавало на подручју општине која је "површином веома велика".

Хидић, свједок Тужилаштва БиХ, који је био предсједник ратног предсједништва у Босанском Петровцу након уласка Петог корпуса, рекао је како су Срби већ били напустили то подручје, а да су пред општину почеле долазити избјеглице из других општина и да су били распоређени по празним кућама.

Детаљније...
 
Предмет Ћамил Рамић: Свједок потврдио да је војна полиција надлежна за заробљенике Штампај Пошаљи
Понедељак, 16 јануар 2023
САРАЈЕВО, 16. ЈАНУАРА /СРНА/ - У наставку суђења у предмету "Ћамил Рамић и остали" пред Судом БиХ који се терете за злочине над заробљеницима припадницима Војске Републике Српске /ВРС/ на подручју Горажда и Вишеграда од 1992. до 1994. године свједок Тужилаштва БиХ Салко Ђанко је изјавио да је Војна полиција била надлежна за заробљенике у Међеђи код Вишеграда.

Бирн преноси да је свједок Тужилаштва рекао да је оптужени Ћамил Рамић дошао с Црног Врха, али да се не сјећа да је био помоћник команданта за безбједност.

"Не сјећам се да сам ја дао ту изјаву. С неким стварима у изјави се не слажем", рекао је Ђанко наводећи да је да је био послат да доведе тројицу заробљеника након акције у Меремишљу у октобру 1992. године.
Детаљније...
 
Свједок на суђењу за злочине над Србима у Чемерну се не сјећа ко му је био командир Штампај Пошаљи
Четвртак, 12 јануар 2023
12.01.2023 | Глас Српске 

САРАЈЕВО- Свједок Тужилаштва БиХ Бахрудин Сикира рекао је на данашњем суђењу за ратне злочине над српским цивилима у селу Чемерно код Илијаша 1992. године да се “не сјећа ко му је био главни нити ко је био командир”.

Након подсјећања на исказ из истраге, Сикира је пред Судом БиХ испричао да му је првооптужени Џемал Хаџић био командир приликом одласка на Влахиње, али да га тада није познавао, као и да му име оптуженог Теуфика Турудића у то вријеме ништа није значило, преноси Бирн.

Сикира је рекао и како је из Какња отишао у Брезу 1992. године, али да као добровољац није знао, нити учествовао у нападу на село Чемерно.

Детаљније...
 
Случај Дудаковић: Свједок говорио о планирању и спровођењу операције Сана 95 Штампај Пошаљи
Уторак, 10 јануар 2023
09.01.2023 | Срна | Глас Српске

САРАЈЕВО - Свједок Тужилаштва БиХ Хилмија Суљић говорио је данас на суђењу за злочине над Србима на подручју више крајишких општина о спровођењу операције "Сана 95" и дјеловању Петог корпуса такозване Армије БиХ чији је командант био Атиф Дудаковић.

Суљић, који је у то вријеме био начелник за планирање и праћење борбених дејстава, рекао је да је акција "Сана" почела 13. септембра и да је Пети корпус у Петровац ушао ноћу.

Он је испричао да је до планирања операције "Сана" дошло на основу директиве Генералштаба такозване Армије БиХ.

Детаљније...
 
Аган Рамић правоснажно ослобођен кривице за злочине у Коњицу Штампај Пошаљи
Недеља, 08 јануар 2023
СРНА | 05.01.2023 | Глас Српске

САРАЈЕВО - Вијеће Апелационог одјељења Суда БиХ одбило је жалбу Тужилаштва БиХ и потврдило првостепену пресуду Суда БиХ којом се оптужени Аган Рамић ослобађа кривице за злочине у Коњицу 1992. године, саопштено је из овог суда.

Вијеће је 6. децембра прошле године у предмету Аган Рамић, одлучујући о жалби Тужилаштва БиХ на пресуду Суда БиХ од 17. маја прошле године, одбило као неосновану жалбу, те потврдило првостепену пресуду Суда БиХ.

У саопштењу се наводи да је првостепеном пресудом Суда БиХ Рамић ослобођен од оптужбе да је починио кривично дјело злочин против човјечности, јер није доказано да је оптужени радњама описаним у изреци пресуде починио кривично дјело за које се теретио оптужницом Тужилаштва БиХ.

Детаљније...
 
Дјелимично прихваћене мјере забране осумњиченима за злочине у Јошаници Штампај Пошаљи
Четвртак, 05 јануар 2023
04/01/2023 | РТРС | Аутор: СРНА

Суд БиХ дјелимично је прихватио мјере забране за петорицу осумњичених за злочине почињене у селу Јошаница код Фоче 1992. године, када је убијено 56 Срба, претежно цивила, међу којима је било жена и дјеце.

Мјере забране, које се односе на забрану састајања са одређеним особама, одређене су Рашиду Соби, Закиру Јамаку, Адему Фехрићу, Шевки Глушцу и Муризу Хаџиахметовићу, навели су за Срну из Суда БиХ.

Ова лица су осумњичена да су као команданти и припадници Вишеградске бригаде такозване Армије БиХ учествовали у нападу на Јошаницу и у чињењу злочина.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следећа страна > Крај >>

Резултати 265 - 272 од 2117