НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
Трагични прошломесечни догађаји пружају доказ да је Балкан постао нови фронт у рату који Израел води против терориста
Терористички напад на аутобус пун израелских туриста у бугарском летовалишту Бургасу, који се догодио 18. јула, само је последњи у низу инцидената са смртним исходом на Балкану. У сваком од тих инцидената учествовали су исламски екстремисти.
У априлу су лица за која се основано сумња да су муслимански радикали убила петорицу мушкараца на излазу из главног града Македоније Скопља.
У октобру прошле године један преобраћеник у вехабизам извео је напад на Америчку амбасаду у Сарајеву.
Српска полиција је 2010. године разбила једну терористичку ћелију у брдовитом подручју Санџака (Рашке области; прим. ур), на граници између Србије и Црне Горе. Припадници те терористичке ћелије планирали су нападе на западне амбасаде у Београду.
Упркос томе што их западне земље одавно игноришу или намерно умањују њихов значај, сурогати Ал Каиде и Хезболаха на Балкану постају све значајнији, првенствено захваљујући саудијској и иранској финансијској подршци и утицају и моћи коју им та подршка обезбеђује. Од Скопља до Сарајева и Новог Пазара исламисти и вехабије покушавају да у балканским забитима преузму џамије и да изграде властиту мрежу готово потпуно екстратериторијалних села у којима је цео живот организован према шеријатским законима. Према речима Малколма Хемлина, Сарајево – у коме се иначе налази највећа иранска амбасада у Европи – за радикалне исламисте постаје место у коме се налази „одскочна даска, место на коме се одвија радикализација, кључна раскрсница, нешто налик на оно што је Берлин био у хладном рату“.
Предсједник Удружења за тражење заробљених бораца и несталих цивила из Брода Марко Грабовац поново је доставио Тужилаштву БиХ кривичну пријаву за ратне злочине почињене над бродским Србима 1992. године, пошто у овом суду желе да их процесуирају, али тврде да "немају доказе"?!
"Позвала ме Весна Будимир, која након одласка ранијег тужиоца Дејвида Шендимена, обавља дужност главног тужиоца Тужилаштва у Сарајеву, и тражила да јој доставим тужбу коју смо још раније доставили Хашком тужилаштву" - објаснио је Грабовац.
Будимирова је навела да Тужилаштво жели да процесуира злочин у Броду, али да "немају никаквог трага о томе"?!
Грабовац подсјећа да је Удружење за тражење несталих заједно са Удружењем логораша из овог града још 2002. године Хашком тужилаштву доставило обиман материјал са доказима о злочинима над Србима у Броду 1992.године.
Срби повратници у Бочињу прикупљају потписе да се вехабијској заједници у овом маглајском селу забрани да користи српску имовину.
Повратник у Бочињу Боро Јевтић рекао је Срни да се потписи прикупљају од Срба повратника и оних који су расељени.
„Вехабије сијеку српску шуму и користе наше ливаде за испашу стоке, а ми желимо да се то прекине, као и да им се забрани да стоку затварају у српске напуштене куће“, прича Јевтић.
Он је истакао да су вехабије прије четири дана срушиле споменик на српском гробљу у Горњој Бочињи, што, како је рекао, није први пут да се дешава.
„Тражимо хитну интервенцију полиције и безбједносних агенција у БиХ да се испита ко су ти људи који живе у Бочињи, зашто су напустили своје куће и дошли овдје, по чијој наредби и по којем задатку“, каже Јевтић.
Он наводи да често у свађи са Србима вехабије говоре како су „овдје дошли по задатку, да уведу ред“.
САРАЈЕВО - Амбасадори САД и Велике Британије у БиХ Патрик Мун и Најџел Кејси упозорили су министра безбједности БиХ Садика Ахметовића и СДА да међународни фактор енергично од њих тражи да прекину везе са иранском обавјештајном линијом и да престане дјеловање параобавјештајних центара у СДА, тврди "Дневни аваз".
Лист подсјећа да СДА има свој Одбор за безбједност, на чијем је челу Бакир Алиспахић, који се налази на америчкој "црној листи" и за којег се сматра да је дугогодишњи дио иранских веза у БиХ.
Исти извор наглашава да СДА има и паравојни Одбор за одбрану, гдје се налази и генерал Фикрет Муслимовић, који је био дио ратне линије за довођење и распоређивање муџахедина у БиХ, што, како се наводи, указује на везу СДА са "иранском линијом".
Савезни суд у Кентакију донео је одлуку да не постоје препреке да БиХ буде изручена Азра Башић, осумњичена за злочине над заробљеним Србима у Дервенти 1992. године
Азра Башић (52), која је оптужена за ратне злочине над заробљеним српским цивилима током рата у БиХ, могла би бити испоручена у БиХ из САД, где јој се суди. Судија америчког Савезног суда Роберт Вијер рекао је да постојећи споразуми омогућавају да Башићева буде враћена у Европу.
Током суђења, у изјавама које је доставило Тужилаштво, 26 сведока наводи чинове тортуре у три логора недалеко од Дервенте. Очевици су идентификовали Башићеву као припадницу хрватских снага и наводе да је она убила најмање једног затвореника а остале мучила приморавајући их да пију људску крв и бензин, те да клече на поломљеном стаклу.
Коначну одлуку о томе да ли ће Башићева бити испоручена има амерички Стејт департмент.
По налогу Тужилаштва БиХ, у Заводу за судску медицину РС идентификована тела Гојка Поповића и Ђуре Тепшића, ексхумираних у Касарни „Адил Бешлић“ у Бихаћу. Чека се откривање идентитета још седморо Срба
БАЊАЛУКА - По налогу Тужилаштва БиХ, у петак су у Заводу за судску медицину РС идентификована тела Гојка Поповића и Ђуре Тепшића, ексхумираних у Касарни „Адил Бешлић“ у Бихаћу. Руководилац Оперативног тима за тражење несталих РС Горан Крчмар каже да се у тој касарни и даље налази масовна гробница у којој су тела још седам убијених Срба, а Оружане снаге БиХ нису заинтересоване да то питање реше.
БАЊАЛУКА - Посмртни остаци седам Срба, погинулих у протеклом рату, који су ексхумирани из масовне гробнице у касарни, како наводе медији у РС, такозване армије БиХ "Адил Бешић" у Бихаћу, а идентификовани у Заводу за судску медицину Републике Српске, испраћени су данас са Спомен-костурнице на бањалучком Новом гробљу.
"Очекујемо снажнију реакцију међународних фактора да покажу да су правични на овом случају, а војне структуре у БиХ које сада управљају таквим објектима треба да се забрину и провере да ли још случајно у тој касарни има гробова или масовних гробница на другим местима", истакао је министар рада и борачко-инвалидске заштите Петар Ћокић, пренела је РТ Републике Српске.
Он је рекао да би овај случај постао "планетарно питање" да се којим случајем догодило у неком од војних објеката Војске РС, где би се кривица опет приписала Србима и Српској.