Шокантно - Запрепашћујуће завршне речи пред Судом БиХ
Исламски терориста Мевлид Јашаревић, оптужен за напад на америчку амбасаду у Сарајеву, поручио је јуче пред Судом БиХ да осуђујућа пресуда против њега неће спречити неког другог да заузме његово место у нападима на америчка дипломатска представништва.
НАПАДА ЋЕ БИТИ СВЕ ДОК АМЕРИКАНЦИ НАПАДАЈУ МУСЛИМАНЕ Мевлид Јашаревић
У шокантном исказу на јучерашњем изношењу завршних речи Јашаревић је индиректно наговестио могућност нових терористичких напада његових истомишљеника у случају да му Суд БиХ изрекне осуђујући пресуду, што се и очекује с обзиром на изнесене доказе.
- Ако ме осудите, то неће спречити некога другог да учини исто што и ја. Кајем се само за сваку особу која је тог дана била уплашена, али оваквих напада ће бити све док Американци нападају муслимане - рекао је Јарашевић.
Прекидање ексхумације на Алипашином пољу у Сарајеву, у којем су нађени остаци људског скелета, потврдило је сумње да се у Сарајеву на све начине покушава прикрити истина о страдању сарајевских Срба.
Породице несталих сарајевских Срба сматрају да је у Сарајеву вршено систематско скривање српских гробница по наређењу законодавне, извршне и судске власти, а посредством цивилне заштите и санитарне инспекције. У све је, наводно, била укључена и федерална комисија за нестале.
Вишегодишњи покушаји утврђивања истине, ни након рада посебних комисија, нису дали одговоре на кључна питања: ко је и по чијим наредбама убијао сарајевске Србе, гдје су нестала - ко је сакрио тијела убијених, по чијим наређенима и гдје су премјештане масовне гробнице?
Зашто ни након 20 година нема истине о страдању Срба у Сарајеву?
Да ли случај убиства и скривање тијела Слободана Самарџића, може да одговори на ова питања и скине тајну са сарајевски злочина!?
Стефан Самарџић, син убијеног сарајевског Србина Слободана Самарџића, рекао је учествујући у емисији "Пресинг" да државне институције имају све доказе о убиству његовог оца, потврдивши да се тијело његовог оца налазило на "микролокалитету Алипашин мост".
Судско вијеће Основног суда Брчко дистрикта ослободило је данас Ивана Стјепановића оптужбе за ратне злочине над српским цивилима почињене на подручју брчанске општине.
Предсједавајући Судског вијећа Нијазија Календер рекао је да Тужилаштво Брчко дистрикта није успјело да докаже наводе оптужнице и да је само утврђено да су се догађаји наведени у оптужници десили почетком рата на подручју Брчког, те да је оптужени био припадник Хрватског вијећа обране од 1992. до 1994. године.
"Остали наводи из оптужнице нису доказани, јер свједоци нису потврдили да је оптужени извршио дјела која су му се стављала на терет, иако су саслушана 32 свједока", додао је Календер.
У Државној агенцији за истраге и заштиту БиХ могла би бити формирана посебна комисија или тим који би се бавио питањима ратних злочина почињених на подручју Сарајева.
У Сипи сматрају да је могуће направити напредак са малом реорганизацијом те подићи продуктивност и ефикасност рада ове агенције о питању ратних злочина, а та питања већ су "отварана" на састанцима колегијума директора Сипе.
Директор Сипе Горан Зубац није желио директно да потврди да ли постоји ова могућност. Зубац је рекао јуче "Гласу Српске" да постоји много жртава ратног злочина у Сарајеву, али и доказа и материјала.
- Наш циљ је да рашчистимо сва кривична дјела из надлежности Сипе, а дио наших приоритета су свакако ратни злочини - рекао је Зубац.
Предсједник Удружења несталих сарајевско-романијске регије Милан Мандић казао је да има добру сарадњу са СИПА и да ће, ако се оформи комисија за Сарајево то подржати.
Удружење породица несталих лица Сарајевско-романијске регије затражило је данас хитан наставак ексхумације на Алипашином пољу у Сарајеву да би цијели локалитет поново и на законом предвиђен начин био претражен.
Чланови Удружења сматрају да овај локалитет треба прекопати и претражити, те по потреби и проширити пошто је земљиште на локацији "узнемиравано", а скелетни остаци изломљени и разбацани на разним дубинама и измијешани са смећем.
Ово удружење упутило је протестно писмо вршиоцу дужности главног тужиоца Тужилаштва БиХ Јадранки Локмић-Мисирача због спречавања и прекидања ексхумације и потпуног претраживања локалитета код моста на Алипашином пољу гдје су пронађене кости људског поријекла.
Познате ратне фотографије на којима су муџахедини са одсјеченим српским главама у Босни и Херцеговини снимили су припадници бригаде “Ел муџахид”, у којој су били и лидери банде из француског Рубеа, који су деведесетих година прешли на ислам.
Les ch'tis d'Allah,le gang de Roubaix
Кристоф Казе и Лионел Димон били су вође француске банде и чланови “Ел муџахида”. Казе је погинуо, док Димон свједочи о овој банди из затворске ћелије.
Документарац Оливијеа Пигетија, приказан у Француској на “Франс три”, говори о банди из Рубеа која је била активна током 90-их и коју у околини Лила “нико неће заборавити”. Казе и Димон преобратили су се у радикалне исламисте и својим акцијама прикупљали новац за финансирање међународног тероризма “у име Алаха”.
Полазећи од ових чињеница, документарац Пигетија говори о банди, њиховим злодјелима, а посебно оним почињеним током рата у БиХ. Почетком 90-их ова двојица Француза придружила су се бригади муџахедина у БиХ. Оливије Пигети је током истраживачког рада добио од српских и хрватских војника необјављене видео-снимке кампова муџахедина у БиХ.
Источно Сарајево - Одбор породица заробљених бораца и несталих цивила Сарајевско-романијске регије затражио је од Тужилаштва БиХ да на основу дјелимично пронађених скелетних људских фрегмената настави са даљом истрагом и ексхумацијом на Aлипашином пољу у Сарајеву, јавиле су агенције.
Одбор тражи од Тужилаштва да обавеже власти Федерације БиХ, првенствено Министарство унутрашњих послова и бивше раднике Федералне комисије за нестала лица, да дају одговор гдје се налазе преостали дијелови тијела.
- Имајући у виду чињеницу да је МУП Федерације извршио увиђај приликом убиства Слободана Самарџића и осталих, они морају знати гдје су тијела измјештена - наводи се у захтјеву Одбора упућеном замјенику главног тужиоца БиХ Весни Будимир.
И нагло завршену ексхумацију у насељу Алипашино поље прате велике сумње Срба. Мандић: Јасно је да злочинце штити директно Тужилаштво у Сарајеву
ПОСЛЕ наглог окончања ексхумације у сарајевском насељу Алипашино поље, где су пронађени посмртни остаци за које се претпоставља да припадају Србима страдалим у Сарајеву 1992. године, надлежни у Српској још не могу да дођу к себи. Тврде да је сада кључно питање да ли су тела још ту или су измештена у Високо, где се иначе налази идентификациони центар.
Руководилац Оперативног тима за тражење несталих Српске Горан Крчмар рекао је да пронађена кост говори да су тела била ту и да су, вероватно, негде измештена.
- Сада се поново отвара питање шта се то ради у Високом, где су годинама крили неидентификоване посмртне остатке пуковника Армије БиХ Авде Палића, док је за то време Српска трпела разне притиске, јер, наводно, није могла да пронађе његове посмртне остатке - казао је Крчмар.