Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Турци нити пишу, нити шаљу у БиХ Махмуљина: Интерпол посљедња шанса Штампај Пошаљи
Петак, 21 јул 2023
Маријана Миљић Бјеловук | 21.07.2023 | Глас Српске

САРАЈЕВО - БиХ ни након упућене ургенције за изручење Сакиба Махмуљина нема никакве повратне информације од Турске, а правни стручњаци наводе да је домаћим институцијама остало још само да се обрате Интерполу који би се обратио турским органима и затражио од њих конкретне одговоре да ли се осуђени за ратне злочине над Србима налази у тој земљи и зашто га не депортују.

Министар правде БиХ Давор Буноза рекао је половином јуна да је потписао ургенцију да се поступи по молби Суда БиХ у вези са изручењем некадашњег команданта Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакиба Махмуљина.

- Колико је мени познато, захтјев је отишао у посљедњих 15 дана, потписао сам и мислим да је отишло - рекао је тада Буноза.

Детаљније...
 
Свједок у предмету Орашје: Оптужени су били под командом Хрватске Штампај Пошаљи
Четвртак, 20 јул 2023
19/07/2023 |  РТРС | Аутор: СРНА

На суђењу оптуженима у предмету "Ђуро Матузовић и други" за прогон српског становништва убиствима, затварањем, мучењем, силовањима и другим радњама почињеним у Орашју, свједок Иштван Михалик рекао је да су командне структуре из Хрватске биле надређене и изнад оптуженог Матузовића.

Михалик је нагласио да је у септембру 1992. године, као војно лице из Осијека у Хрватској, упућен у Посавину, гдје је био оперативац на истуреном командном мјесту.

Он је навео да је командант истуреног командног мјеста био Фрањо Чебић и да је поступао по његовим усменим наредбама, јер се, како је навео, због динамике ратовања у то вријеме нису издавале писане наредбе.

Детаљније...
 
Одгођено суђење Дудаковићу због незгоде оптуженог Едина Домазета Штампај Пошаљи
Уторак, 18 јул 2023
17/07/2023 | РТРС | Аутор: СРНА

Одгођено је суђење некадашњем команданту Петог корпуса такозване Армије БиХ Атифу Дудаковићу и још шеснаесторици припадника тог корпуса за злочине над српским цивилима и војницима на подручју Крајине након незгоде коју је доживио оптужени Един Домазет.

Домазет је на почетку рочишта, на питање предсједавајуће Судског вијећа Жељке Маренић, рекао да је прије суђења доживио струјни удар, а да иначе има уграђен пејсмејкер, преноси Бирн.

Оптужени је рекао да је био код љекара и добио упутницу за Универзитетски клинички центар, гдје намјерава да оде након рочишта.
Детаљније...
 
Мирсаду Бркићу осам година затвора због злочина над Србима у Оџаку Штампај Пошаљи
Петак, 14 јул 2023
Срна | 14.07.2023 | Глас Српске 

ДОБОЈ - Окружни суд у Добоју неправоснажно је на осам година затвора осудио Мирсада Бркића, бившег припадника 102. бригаде ХВО-а, због злочина над српским цивилима у мјесту Језеро код Оџака у љето 1992. године.

Бркић је првостепеном пресудом проглашен кривим за убиство Симе и Пере Љубичића, те за незаконито затварање групе становника Језера у гаражу Илије Милошевића. Истом пресудом је ослобођен оптужбе за нечовјечно поступање према Илији Милошевићу, који је у међувремену преминуо.

Судија Сњежана Бањац Лопандић рекла је да је Бркић, као саизвршилац, са Сенахидом Рибићем и другим непознатим особама противзаконито затварао, застрашивао, мучио и убио двојицу цивила.
Детаљније...
 
Свједок на суђењу Ганићу и другима; Крстић: Колона је нападнута, људи су убијани и мучени Штампај Пошаљи
Среда, 12 јул 2023
12/07/2023 |  РТРС | Аутор: СРНА

Свједок Тужилаштва БиХ Ђорђе Крстић рекао је данас на суђењу "Ејупу Ганићу и другима" за злочине у Добровољачкој улици у Сарајеву 3. маја 1992. године, да је колона Југословенске народне армије нападнута, да су убијани људи и да су потом многи који су заробљени мучени у ФИС-у иако је био договорен миран излазак из Команде на Бистрику.

На суђењу које је настављено након пет мјесеци, Крстић је напоменуо да је био професионално војно лице у Команди на Бистрику и да је било провокација и инцидената и прије повлачења.

- Био је напад на Команду. Пролетјела је зоља кроз моју канцеларију...Бранили смо се с прозора и рањен је потпуковник - рекао је Крстић.


Детаљније...
 
Без одговора из Турске о захтјеву Суда БиХ за изручење Сакиба Махмуљина Штампај Пошаљи
Четвртак, 06 јул 2023
06/07/2023 |  РТРС | Аутор: СРНА

Министарство правде у Савјету министара више од четири мјесеца није добило одговор из Турске о захтјеву за изручење Сакиба Махмуљина који је осуђен за ратне злочине над ратним заробљеницима и српским становништвом у Возући и Завидовићима 1995. године.

- Молба за изручење Махмуљина достављена је надлежним органима Турске 28. фебруара, а ово Министарство још није запримило одговор на предметну молбу - речено је Срни у одговору на питање да ли је Министарство правде у Савјету министара добило било какав одговор на њихов захтјев да се БиХ изручи осуђени Махмуљин.

Министар правде у Савјету министара Давор Буноза потврдио је недавно да је почетком јуна потписао ургенцију да се поступи по молби Суда БиХ у вези са изручењем некадашњег комаданта Трећег корпуса такозване Армије БиХ Сакиба Махмуљина.

Детаљније...
 
Суђење Дудаковићу: Они који су остали, пронађени у масовној гробници Штампај Пошаљи
Понедељак, 03 јул 2023
03/07/2023 |  РТРС | СРНА

Свједоци Тужилаштва БиХ данас су на суђењу некадашњем команданту Петог корпуса такозване Армије БиХ Атифу Дудаковићу и још 16 припадника тог корпуса за злочине над српским цивилима и војницима у Крајини испричали како су побјегли с подручја Босанског Петровца у септембру 1995, а да су чланови њихових породица, који су остали, касније пронађена у масовној гробници или се о њиховој судбини ништа не зна.

Драган Ступар је рекао да је до септембра 1995. године живио у засеоку Ластве и да је с мајком и сестром побјегао према селу Крњеуша, а потом за Дервенту.

- Дјед је рекао: "Ви слободно идите. Ја их на свом чекам". Онда је отац рекао да ни он не иде" - присјетио се Ступар, који је тада имао десет година.

Детаљније...
 
Суд БиХ одредио једномјесечни притвор Неџаду Ћехићу Штампај Пошаљи
Понедељак, 26 јун 2023
26/06/2023 |  РТРС

Суд БиХ одредио је једномјесечни притвор Неџаду Ћехићу осумњиченом да је 1995. године починио ратни злочин против припадника Војске Републике Српске заробљених у рејону Босанске Крупе, а кога је прошле седмице Аустрија изручила БиХ.

Рочиште о одређивању притвора одржано је након Ћехићевог изручења из Аустрије, гдје је он лоциран и лишен слободе, саопштено је из Тужилаштва БиХ.

Ћехић је обухваћен истрагом Посебног одјељења за ратне злочине Тужилаштва БиХ, која се односи на убиство најмање 25 заробљених припадника ВРС, који су у рејону Босанске Крупе заробљени 1995. године.


Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следећа страна > Крај >>

Резултати 185 - 192 од 2117