Понедељак, 28 децембар 2015 |
САРАЈЕВО, 28. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Тужилаштво БиХ подигло је оптужницу против Ибре Меркеза, Предрага Богунића и Ешефа Хурића за злочине над српским цивилима у Горажду током 1992. и 1993. године.
Према оптужници, Меркез је од маја до августа 1992. године био начелник Станице јавне безбједности /СЈБ/ Горажде, Богунић начелник СЈБ Горажде од августа 1992. до фебруара 1993. године, а Хурић командир Полицијске станице /ПС/ Горажде.
Меркез, Богунић и Хурић оптужени су да су за вријеме оружаног сукоба између такозване Армије БиХ и Војске Републике Српске на подручју општине Горажде, од јула 1992. до друге половине фебруара 1993. године, поступали супротно одредбама Женевске конвенције о заштити цивилних лица за вријеме рата.
Они су оптужени да су планирали, наредили, починили и помагали у планирању, припремању и почињењу, те на други начин учествовали у убиству, противзаконитом затварању, одузимању права на правично суђење и нечовјечном поступању према више од 100 цивила српске националности различитог пола, старосне доби од седам до 70 година.
|
Детаљније...
|
Понедељак, 28 децембар 2015 |
БИХАЋ, 28. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Кантонални суд у Бихаћу осудио је Сафета Ковачевића на годину дана затвора за малтретирање ратних заробљеника српске националности 1995. године.
Ковачевић, бивши војни полицајац Петог корпуса такозване Армије БиХ /АБиХ/, потписао је споразум о признању кривице и рекао да је у марту 1995. године учествовао у премлаћивању и злостављању ратних заробљеника српске националности.
Ковачевић је осуђен да је 11. марта 1995. године, заједно с другим припадницима Војне полиције, тукао ратне заробљенике полицијским палицама, кундацима пушака, рукама и ногама, тјерајући их да током спровођења из Цазина и Бихаћа до граничног прелаза Изачић ради размјене, између осталог, пјевају и пјесму "Босно моја".
Суд у Бихаћу прихватио је казну од годину дана затвора предложену у споразуму, преноси Бирн.
|
Детаљније...
|
Четвртак, 24 децембар 2015 |
четвртак, 24. децембар 2015.
Сиријац Имад ал-Хусин, познатији као Абу Хамза, некадашњи припадник одреда Ел-Муџахид ускоро би се могао наћи на слободи, јавила је је сарајевска ТВ 1.
У БиХ је ступио на снагу нови Закон о странцима, који је усклађен са стандардима Европске уније.Према том закону, страни држављанин може у притвору у Имиграционом центру да проведе најдуже осам месеци, а после мора да буде испоручен матичној држави.
С обзиром да је у Сирији рат, БиХ га по међународним конвенцијама не може изручити тој земљи.
Министар безбедности Драган Мектић изјавио је данас да је Абу Хамза претња по безбедност БиХ, али да би ускоро могао бити пуштен на слободу због новог Закона о странцима.
|
Детаљније...
|
Четвртак, 24 децембар 2015 |
САРАЈЕВО, 22. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Пред Судом БиХ 26. јануара почеће суђење ратном команданту такозване Армије БиХ у Сребреници Насеру Орићу и његовом саборцу Сабахудину Мухићу због злочина над српским заробљеницима 1992. године на подручју Сребренице и Братунца, речено је данас на другој статусној конференцији.
На првој статусној конференцији, која је одржана 24. новембра, тужилац Мирослав Јањић најавио је испитивање 30 свједока, међу којима ће бити један заштићени свједок, као и извођење 63 материјална доказа.
Суд БиХ потврдио је 9. септембра три тачке оптужнице против Орића и Мухића за злочин над ратним заробљеницима, односно да су 1992. године у мјестима Залазје, Лолићи и Куњерац убили три заробљеника српске националности Слободана Илића, Милутина Милошевића и Митра Савића.
Оптужени су 19. октобра пред Судом БиХ негирали кривицу.
|
Детаљније...
|
Четвртак, 24 децембар 2015 |
среда, 23. дец 2015, 15:00 -> 16:29 | Извор: Аваз, Независне, Танјуг
Тужилаштво Босне и Херцеговине подигло је оптужницу против генерала Сакиба Махмуљина, некадашњег команданта Трећег корпуса Армије БиХ, који је раније ухапшен због ратних злочина.
Тужилаштво на основу командне одговорности терети генерала Махмуљина за кривична дела која су починили његови подређени, укључујући и одред " Ел Муџахид", у периоду од јула до октобра 1995, за време извођења офанзивних борбених дејстава јединица Трећег корпуса Армије БиХ на ширем подручју Возуће.
Припадници одреда "Ел Муџахид" су за време тих борбених дејстава убили око 60 ратних заробљеника српске националности, које су претходно заробиле друге јединице Трећег корпуса.
Махмуљин је ухапшен 8. децембра. Суд га је, уз мере забране, пустио на слободу.
|
Детаљније...
|
Среда, 23 децембар 2015 |
Блиц | 22. 12. 2015
Припадници Службе за послове са странцима Босне и Херцеговине су данас извршили депортацију у матичну земљу лица Елме Ђушинац, жене коју су повезивали са терористичком организацијом ИСИЛ.
Како се наводи у саопштен ју, Елми је "изречена мера протеривања са забраном уласка у БиХ у периоду од пет година јер представља претњу по националну безбедност БиХ, те је смештена под надзор у Имиграциони центар Службе за послове са странцима.
Припадници Агенције за истраге и заштиту у БиХ (Сипа) ухапсили су Ђушинац заједно са њеним супругом Енесом Мешићем који је убрзо потом пуштен на слободу.
Мешић је од раније познат обавештајним и безбедносним агенцијама БиХ. Био је групи лица која су ухапшена 3. септембра прошле године у полицијској акцији "Дамаск" заједно са Хусеином Боснићем, Авдулахом Хасановићем, Емином Хоџићем и Адемом Карамујом.
|
Детаљније...
|
Уторак, 22 децембар 2015 |
САРАЈЕВО, 22. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Бивши припадник Хрватског вијећа одбране /ХВО/ Дамир Липовац, који је био командант логора у дервентском мјесту Пољари, потписао је споразум о признању кривице за злочине над Србима 1992. године на подручју Дервенте.
Суд ће 12. јануара објавити одлуку да ли прихвата споразум о признању кривице.
Предсједавајући Судског вијећа Даворин Јукић рекао је да је суду достављен писани споразум који је потписао Липовац, али да у судници нису представљени његови детаљи.
Тужилаштво БиХ терети Липовца, некадашњег припадника 103. бригаде ХВО-а, за злочине почињене 1992. на подручју Дервенте, преноси Бирн.
|
Детаљније...
|
Понедељак, 21 децембар 2015 |
САРАЈЕВО, 21. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Суд БиХ требало би сутра, на другој статусној конференцији, да објави датум почетка суђења ратном команданту такозване Армије БиХ у Сребреници Насеру Орићу и његовом саборцу Сабахудину Мухићу, оптуженима за злочин над српским заробљеницима 1992. године на подручју Сребренице и Братунца.
На првој статусној конференцији, која је одржана 24. новембра, тужилац Мирослав Јањић најавио је испитивање 30 свједока, међу којима ће бити један заштићени свједок, као и извођење 63 материјална доказа.
Суд БиХ потврдио је 9. септембра три тачке оптужнице против Орића и Мухића за злочин над ратним заробљеницима, односно да су 1992. године у мјестима Залазје, Лолићи и Куњерац убили три заробљеника српске националности Слободана Илића, Милутина Милошевића и Митра Савића.
Оптужени су 19. октобра пред Судом БиХ негирали кривицу.
Орићеви браниоци су 9. новембра поднијели поднесак Хашком трибуналу од којег су затражили да нареди Суду БиХ обуставу поступка за ратне злочине у Сребреници против њиховог брањеника с обзиром на то да му се већ судило за те злочине и да је 2008. године у Хагу већ правоснажно ослобођен кривице.
|
Детаљније...
|
|