Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

Подигнута оптужница против Превљака за злочине над Србима Штампај Пошаљи
Среда, 01 јануар 2025
31/12/2024 | РТРС | Аутор: Агенције

Тужилаштво БиХ подигло је данас оптужницу против бившег генерала тзв. Армије РБиХ Фикрета Превљака за злочине почињене на подручју Храснице од 1992. до 1995. године.

Оптужница је упућене Суду БиХ на потврђивање.

Превљак је под истрагом због кривичног дјела ратни злочин над цивилним становништвом, почињеног над више десетина жртава српске националности на подручју сарајевских насеља Храсница, Бутмир и Соколовић колонија од 1992. до 1995. године, укључујући убиства, незаконита затварања, одвођење на присилни рад и друге облике нечовјечног поступања.


Детаљније...
 
Суђење Рамизу Дураковићу: Наставак свједочења о злочину у Чаjничу Штампај Пошаљи
Понедељак, 30 децембар 2024
Срна  | Глас Српске | 30.12.2024.

САРАЈЕВО - На суђењу Рамизу Дураковићу за злочине почињене над српским цивилним становништвом у Чајничу, свједоци Тужилаштва БиХ су говорили о пуцњави 14. фебруара 1993. године, када су запаљене куће и неки цивили убијени, а други рањени.

Неђо Машић је испричао да је почетком рата живио у породичној кући у Трпињу и да је био војно ангажован, те објаснио како је Трпињска коса била на узвисини у односу на Шапиће, који се налазе у долини, као и да их дијели поток.

Машић је посвједочио да је ујутро 14. фебруара 1993. године пио кафу када је чуо жестоку пуцњаву из рејона Писанице, преноси Бирн.

Детаљније...
 
Свједок описао пресјецање колоне у Добровољачкој Штампај Пошаљи
Недеља, 29 децембар 2024
САРАЈЕВО, 27. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Први свједок на суђењу Кериму Лучаревићу за злочин у Добровољачкој улици у Сарајеву Данило Берибака рекао је данас да су приликом пресијецања колоне Југословенске народне армије /ЈНА/ 3. маја 1992. године два лица из његовог возила рањена, од којих је једно подлегло и да је видио оптуженог у ФИС-у гдје су били одведени заробљени припадници ЈНА.

Берибака је испричао да је био у Војној полицији у касарни "Виктор Бубањ" у Сарајеву и да су 2. маја добили позив за испомоћ у Команди Друге војне области.

Он је навео да је уз пут и код Команде било пуцњаве, а да је сутрадан договорен излазак колоне.

Детаљније...
 
Дураковић: Свједоци видјели како горе куће у Шапићима Штампај Пошаљи
Петак, 27 децембар 2024
САРАЈЕВО, 26. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - У наставку суђења некадашњем припаднику такозване Армије БиХ Рамизу Дураковићу, оптуженом за злочине над Србима на подручју Чајнича, свједоци су говорили о акцији изведеној у фебруару 1993. године, када су видјели како горе куће у селу Шапићи.

Свједок Љубомир Машић рекао је да је тада био у свом селу Трпиње и видио како горе двије куће у Шапићима. Он је додао да је чуо да је погинула Даринка Пјевић коју су нашли испред штале, као и да је неколико припадника Војске Републике Српске заробљено.

"Пуцало је на све стране, цијела линија је нападнута", рекао је свједок.

Детаљније...
 
Потврђена оптужница против Амела Исића за злочине у Јошаници Штампај Пошаљи
Четвртак, 26 децембар 2024
САРАЈЕВО, 26. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Суд БиХ потврдио је оптужницу против Амела Исића за злочине почињене над Србима у фочанском селу Јошаница и околним засеоцима крајем 1992. године.

Против Исића је потврђена оптужница за злочин против цивилног становништва, организовање групе људи и подстрекавање на чињење кривичних дјела геноцида, злочина против човјечности и ратних злочина, те повреде закона или обичаја рата, јавља Бирн.

Из Тужилаштва БиХ раније је саопштено да се Исић терети да је 1992. године, у својству припадника батаљона "Ватра" Вишеградске бригаде тзв. Армије БиХ, учествовао у нападу на село Јошаница и околне засеоке, настањено углавном цивилним становништвом српске националности, при чему је убијено 56 лица српске националности, десет лица рањено, а куће и помоћни објекти уништени и запаљени.

Детаљније...
 
Свједоци: Чланове породица нисмо видјели након напуштања Санског Моста Штампај Пошаљи
Уторак, 24 децембар 2024
САРАЈЕВО, 23. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - У наставку суђења Атифу Дудаковићу и другима оптуженим за злочине над Србима у више крајишких општина, Тужилаштво БиХ прочитало је исказе преминулих свједока који су навели да су чланови њихових породица у октобру 1995. године остали у Санском Мосту и да их више никад нису видјели, а касније су ексхумирани њихови посмртни остаци.

Свједок Јела Јојић у истрази је испричала да је 10. октобра 1995. године са дјецом и сестром напустила своју кућу у Хусиновцима.

Она је додала да није било могуће да прођу кроз Сански Мост како би повели родитеље. Мајку је послије два дана видјела у Приједору, док је отац Јово, који је био 1914. годиште и слабије покретан, остао.

Детаљније...
 
Свједок: Извлачење мртве дјеце, жена и мушкараца из Јошанице Штампај Пошаљи
Четвртак, 19 децембар 2024
САРАЈЕВО, 17. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Свједок Тужилаштва БиХ Раденко Обреновић изјавио је на суђењу за злочине над Србима на подручју Фоче, да су се на једном мјесту нашла тијела 20 до 30 убијених комшија, жена, дјеце, мушкараца, у нападу на села на подручју Јошанице, те да су их извлачили.

Обреновић је рекао да је био припадник Петог батаљона Фочанске бригаде, чија је команда била на брду Прељућа, те да је 18. децембра 1992. дошао кући у село Вашадићи како би прославили славу, као и да да је сутрадан ујутро пробудио отац говорећи му да је нападнута Прељућа.

"Узео сам пушку, изашао. Ово није напад на Прељућу, ово је напад на нас, пуцали су у нашем правцу", рекао је Обреновић, додавши да је један старији човјек био рањен, као и да су двојица комшија пружала отпор с горње, а он и отац с доње стране.

Детаљније...
 
Свједок сматра да је Млаћо био одговоран за све у Бугојну Штампај Пошаљи
Среда, 18 децембар 2024
САРАЈЕВО, 17. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - У наставку суђења Џеваду Млаћи и Селми Цикотићу за ратне злочине почињене у Бугојну свједок Тужилаштва БиХ фратар Јосип Љубос рекао је да је Млаћо био главни преговарач на састанцима тзв. Армије БиХ и Хрватског вијећа обране /ХВО/, те да га сматра одговорним за све добро и лоше што се дешавало у овом граду током рата.

Љубос је рекао да је тема на овим састанцима, којим су присуствовали и представници Исламске заједнице, била да не дође до рата између Хрвата и муслимана, а да је Млаћо био главни преговарач.

"Он /Млаћо/ је рекао како је рат између Хрвата и муслимана почео у Прозору и на још другим мјестима, те што би ми били изузетак", рекао је Љубос, наводећи да се Млаћо противио штембиљу Херцег-Босне.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 1 - 8 од 2115