Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Ген. Ратко Младић arrow Суђење
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Лов на Србе у Сарајеву био је државни пројекат, монтирали смо Маркала и српске цивиле смо бацали ... Штампај Пошаљи
Уторак, 31 август 2021
Глас јавности | 31.08.2021. 

Заштићени сведок КW-568 у хашкој судници испричао је о припреми кланице на пијаци Маркале фебруара 1994. године, а стравични делови исказа тек сад су угледали светлост дана.

- Добровољно сам дошао у Београд и испричам истину о паклу Сарајева. Био сам присутан када је Насер Орић добијао упутства од председника Алије Изетбеговића и Реиса Мустафе Церића да прави ршум око Сребренице и провоцира акцију са друге стране. Видео сам злочине над припадницима вашег народа (Срба) и све до 2010. веровао сам да ће неко и "нашим јунацима" стати у крај. Није се догодило и зато сам дошао - навео је сведок.

Речи Мустафе Церића "Алија, узми се упамет. Нас дневно гине 50 до 70 и нико не зна за то, ако нас на једном месту погине 200, цео свет ће знати!", на које је указао овај сведок, учиниле су да Тужилаштво Хашког суда коначно одустане од приписивања кривице за овај злочин српској војсци.

Детаљније...
 
Лукић: Материјал Комисије за Сребреницу користан за понављање суђења Младићу Штампај Пошаљи
Понедељак, 26 јул 2021
24/07/2021 |  РТРС | Аутор: СРНА

Материјал који је прикупила Независна међународна комисија о свим страдањима у сребреничкој регији у периоду од 1992. до 1995. године биће полазиште за понављање поступка против генерала Ратка Младића, рекао је генералов адвокат Бранко Лукић.

Лукић је напоменуо да сам став Комисије не може као такав бити уврштен као доказ, али да материјали презентовани у извјештају Комисије јесу ствар која ће одбрани Младића помоћи да лакше формира захтјев за поновљено суђење.

Он је рекао да је одбрана увјерена да ће у том извјештају наћи највјероватније доста корисних ствари.

Детаљније...
 
Потрага за доказима да Ратко Младић није крив: Шта се може учинити након правоснажне хашке пресуде Штампај Пошаљи
Понедељак, 05 јул 2021
5. 07. 2021 | С. Ј. М | Вечерње новости

НАКОН правоснажне пресуде Жалбеног већа Механизма за кривичне судове у Хагу, које је односом 4:1 осудило генерала Ратка Младића на доживотну робију за злочине у БиХ, једини правни лек који је преостао одбрани је евентуално покретање ревизије поступка.

Међутим, она је могућа једино ако се у наредном периоду појаве толико значајни докази, који ће бацити ново светло на овај случај и потпуно га преокренути.

Генералов бранилац Бранко Лукић каже, за "Новости", да они засад немају ниједан нови и важан доказ и да на томе тек треба да се ради.


Детаљније...
 
Правни тим генерала Младића покреће поступак ревизије пресуде Штампај Пошаљи
Понедељак, 14 јун 2021
14/06/2021 | Аутор: РТРС

Иако је Механизам за међународне кривичне судове прошле седмице донио правоснажну пресуду генералу Ратку Младићу, његов тим најављује наставак правне борбе. Одбрани је на располагању институт ревизије пресуде који ће, како су најавили, дефинитивно бити употријебљен. У том, како чланови тима кажу, изузетно сложеном поступку, од велике помоћи биће им и издвојено мишљење предсједавајуће Жалбеног вијећа, судије Приске Матимбе Нијамбе.

Правило 119, дио Правилника о поступку и доказима Хашког трибунала, нада је тиму одбране генерала Ратка Младића. Оно предвиђа које су околности под којима одбрана или тужилац могу да поднесу захтјев за поступак преиспитивања, односно ревизије пресуде.

- Сад је прво потребна правилна анализа саме пресуде. На основу тога ћемо видјети у којем правцу треба да идемо и ићи ћемо у свим правцима којима буде потребно - рекао је син генерала Ратка Младића Дарко Младић.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 1 - 4 од 182