Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Чланци
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

Радован Караџић: Може ли свет опстати без части Штампај Пошаљи
Недеља, 15 мај 2022
Др Радован Караџић
15. 05. 2022 | Вечерње новости

Ауторски текст Др Радована Караџића, из затвора у Енглеској, за "Новости", о сукобу НАТО и ЕУ са Москвом

ТЕК што се Балкан мало примирио, настављајући спорове на споредној позорници, избило је ово у Украјини. И ако се неко питао зашто је Западу био потребан тај рат у Југославији, јер рата не би ни било да га Запад није форсирао, Украјина даје одговор - тај наш "мали" рат био је потребан баш због овога, нешто већег у Украјини, којег такође не би било да га Запад није подстакао агресивним ширењем НАТО. Но, како се год заврши у Украјини, ништа не гарантује да је ту крај и да то није увод у још већи рат, ослоњен на преседане створене и на Балкану и у Украјини.

Или ће се врло скоро установити право и инструменти примене - непристрасни као код Бога - или ће се наставити са "природним стањем" света које одређуу слепа сила и безакоње. Ако буде ово друго, свет нема перспективу. Наступиће груписања и прегруписања у нове опасне савезе и чести ратни судари уз нестанак мањих и слабијих. И сумрак цивилизације. Бесмислена фетишизација "конкурентности" на нивоу света, без икаквих компензаторних механизама, обезбеђује трајну неправду у расподели богатстава света и све завршава на врховима пирамида, у рукама малобројних.

Детаљније...
 
Нико се није позабавио учешћем бошњачких цивила у злочину над Србима у Подрињу Штампај Пошаљи
Среда, 02 фебруар 2022
Миливоје Иванишевић, директор Института Фото: В. новости
01.02.2022 | СРНА | Глас Српске | Вечерње новости

Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић изјавио је Срни да је у својим књигама "Хроника најављене смрти", "Хроника нашег гробља", "Сребреница – јули 1995" и у "Трагању за истином" обрадио осјетљиву тему учешћа бошњачких цивила у злочину над Србима у Подрињу којим се до сада нико није озбиљно позабавио.

Према његовим ријечима, из Кравице и других српских села у Подрињу није изашао жив ниједан српски цивил који се тамо затекао, јер су их маљевима и другим хладним оружјем дотукли муслимански цивили који су ишли иза својих наоружаних ратника и "довршавали посао".

Он је у изјави Срни навео да су цивили попут Фадиле Мујић из Удружења "Мајке Сребренице", која је о томе и јавно свједочила на једној сарајевској телевизији, били много суровији него њихови мужеви, очеви и синови који су први улазили у српска села, те да их он никада није сматрао цивилима већ припадницима "треће колоне" које треба процесуирати.

Детаљније...
 
Благо Балкана затрпано је стратиштима Штампај Пошаљи
Недеља, 26 септембар 2021
Плитика |  26.09.2021 | Дарко Пејовић

РАЗГОВОР НЕДЕЉЕ: проф. др МАРИЈА ЂУРИЋ, форензички антрополог

Инцков закон о забрани негирања геноцида у БиХ крши принципе слободе говора и академске кодексе о праву на стручну анализу свих догађаја. Стручна расправа не распирује страсти, напротив – страсти су те које онемогућавају рационални дијалог

Четврт века касније још се води расправа о броју погинулих и начину страдања муслимана у Сребреници током јула 1995. и догађајима који су томе претходили. Сматрала сам да би премештање те дебате у академско поље, у поље струке, било прави начин за суочавање с прошлошћу. То је био један од кључних мотива да прихватим чланство у Грајфовој комисији, каже за наш лист др Марија Ђурић, професорка Медицинског факултета БУ и експерт у области форензичке антропологије.

Др Ђурић је била члан Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. до 1995, на чијем челу је био Гидеон Грајф, угледни израелски историчар. Комисија је оформљена у фебруару 2019, а у јуну ове године представила је извештај о раду на близу 1.000 страница. Један од најбитнијих закључака гласи да нема основа да се злочин у Сребреници квалификује као геноцид.

Детаљније...
 
Израели: Структуре СДА уништиле српску заједницу у Сарајеву Штампај Пошаљи
Субота, 18 септембар 2021
14/09/2021 | РТРС | Аутор: СРНА

Предсједник Независне комисије за истраживање страдања Срба у Сарајеву од 1991. до 1995. године Рафаел Израели изјавио је да је Комисија током истраживања дошла до чињеница о уништењу српске заједнице у овом дијелу града од поличко-војних структура СДА.

Израели је, учествујући у Београду на онлајн међународној конференцији "Резултати рада међународних независних комисија: српске жртве у грађанском рату у Сарајеву 1991–1995. и жртве свих народа у региону Сребренице 1991–1995 године", истакао да су ове структуре биле увезане са глобалним радикалним исламистичким структурама као што су "Муслиманско братство" и други, а циљ им је био стварање муслиманске државе БиХ.

Он је нагласио да су међународни западни медији углавном извјештавали једнострано о овом сукобу и често извртали чињенице о страдању српског народа или чак фабриковали наративе о "злим Србима и недужним муслиманима".

Детаљније...
 
Професор из Беча руши западни наратив о 8.000 убијених цивила у Сребреници Штампај Пошаљи
Субота, 04 септембар 2021
Извештај Међународне комисије за Сребреницу
03/09/2021 |  РТРС | Аутор: sputniknews.com

Оно што се 25 година одржава као тврдња, да се наратив о убијених 8.000 цивила одржава потпуно нетакнут, усудићу се да кажем да је највећи пропагандни успјех од 1945. године у Европи, каже Валтер Маношек, професор на Факултету политичких наука у Бечу.

Професор на Факултету политичких наука у Бечу и један од чланова Међународне комисије која је израдила Извјештај о страдању у Сребреници у периоду од 1992-1995. године је оцијенио да западни медији игноришу овај Извјештај и да је тешко супротставити се наративима који се његујују већ 25 година.

Током онлајн дискусије под називом "Сребреница: Ратни злочин? Геноцид?" коју је водио Ханес Хофбауер публициста и власник издавачке куће "Промедиа", Маношек је рекао да наративи опстају обично дуго.

Детаљније...
 
Сребреница је српско стратиште: Миливоје Иванишевић Штампај Пошаљи
Недеља, 08 август 2021
Миливоје Иванишевић  Фото В. Данилов
08. 08. 2021 | Вечерње новости | Фото В. Данилов

У СРЕБРЕНИЦУ сам као гост бораца Братуначке бригаде ушао наредног дана по доласку из Београда, док се још пуцало по околним брдима - у помало ризичној ситуацији - заједно са ослободиоцима и сином Бошком, у аутомобилу београдских регистарских таблица БГ-859-237, у рану зору на Петровдан 1995. године.

УБРЗО по доласку смо се уверили да у граду нема живих Срба. Све мештане, претежно непокретне, старе и болесне особе и њихове рођаке или пријатеље који су били са њима да их негују, муслимани су поубијали. Поубијани су и сви српски ратни заробљеници.

Поубијани су и затвореници похватани при освајању околних српских села. Иста судбина је задесила и српске затворенике спроведене у Сребреницу 28. јануара са подручја Церске.

Детаљније...
 
Извјештај МК: Медији 1989. године писали о угрожености Срба у Сребреници и Братунцу Штампај Пошаљи
Субота, 31 јул 2021
БАЊАЛУКА, 30. ЈУЛА /СРНА/ - Независна међународна комисија за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду 1992-1995. године навела је у свом извјештају да су поједини београдски листови у неколико наврата 1989. године писали о угрожености српског народа на подручју Сребренице и Братунца, те о присилном исељавању Срба са тог подручја.

ПРЕДРАТНЕ ГОДИНЕ

Националне тензије на простору средњег Подриња, посебно на подручјима Сребренице и Братунца, током осамдесетих година 20. вијека биле су изразито високе.

Због изразито високих тензија међу Муслиманима и Србима јуна 1990. године донесена је одлука југословенских органа о измијештању наоружања територијалне одбране са подручја општине Сребреница и Братунац, наводи се у извјештају Комисије.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 43 - 49 од 175