Четвртак, 25 мај 2023 |
Господин АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ
Председник Републике Србије
Београд
Поштовани господине председниче,
Као вишедеценијски истраживач српских страдања у 20. веку желим мирне савести да српској јавности са великим задовољством изјавим, и ако треба докажем, да после краља Александра Карађорђевића, скоро цео век, ни српски народ, ни српска држава, нисмо имали личност која је толико пажње посветила националним жртвама и неговању успомена на њихова дела и страдања.
Зато се надам да ово о чему Вас обавештавам више нећу морати да и наредних година понављам и убеђујем надлежне да тим поводом свој српски глас дигнемо до неба.
|
Детаљније...
|
Среда, 24 мај 2023 |
23. 05. 2023 | Вечерње новости
ПОНОВО, Вашингтон гура у рат у свом сопственом интересу. Да би се оправдала та западњачка офанзива, провокација као тај масакр на пијаци Маркале у Титовој улици била је неопходна.
Врло је вероватно да су америчке тајне службе помогле Изетбеговићевим полицијским службама да је припреме. У толикој мери да је један високи амерички функционер изјавио пре масакра: „Ми то не кажемо отворено, али не верујемо да ће мировни план функционисати“. Тако охрабрен, шеф муслиманске војске изјављује: „Имамо само један могући пут: да наставимо са борбама“. А председник Изетбеговић тражи прекид мировних разговора.
НАТО се жестоко бори. Дописник „Гардијана“ у Загребу извештава: „Неки међу западним савезницима мисле да су Срби у томе доста учинили. Сада знамо да је генерал Бернар Жанвије био спреман да прихвати понуду генерала Ратка Младића. Његови надређени у НАТО врло брзо су га увели у ред.“
|
Детаљније...
|
Понедељак, 24 април 2023 |
Док смо на недавно прослављен велики српски празник Видовдан у манастирима и црквама, пред споменицима и на гробљима неговали успомену на далеку прошлост ми смо своје молитве наменили и жртвама готово безбројних потоњих српских страдања. Па и жртвама последњих оружаних сукоба у раздобљу 1991-1995. година на просторима претходне заједничке државе. И није се могло ни смело без тога.
Кад је Југославија постала непожељна исто се догодило и са Србима у безмало свим њеним републикама. Наши сународници су протеривани с посла, полицијски контролисани и затварани, деца малтретирана у школама и на улици, а логори су ницали као печурке. Почело је са Словенијом, која је такође - ваљда није случајно - изабрала 1991.г. Видовдан као време своје победе над чуварима југословенске границе и тиме назначила зачетак присилне сецесије и стварања нове властите државе. Тиме је код њих промовисан „Крвави Видовдан“. Убрзо је помама за сецесијом, и стварањем властитих држава, захватила све југословенске републике, осим Србије и Црне Горе. Распадом Југославије измењена је географска карта Европе више него после Другог светског рата. Историја континента раније није знала за државу Хрватску, БиХ, Словенију или Македонију.
|
Детаљније...
|
Недеља, 08 јануар 2023 |
02.01.2023 | Политика
ИСТОЧНО САРАЈЕВО - Положај Срба у Федерацији БиХ (ФБиХ) у 2022. години додатно је погоршан, а њиховој број, према проценама, смањен на само 36.000 или 1,64 одсто, изјавио је председник Одбора за заштиту права Срба у ФБиХ Ђорђе Радановић.
Он је за Срну рекао да, с обзиром на то да су бројчано већински народи Бошњаци и Хрвати на листама својих странака изабрали 19 делегата у Дом народа из редова Срба, аутентични легитимни представници српског народа немају могућност да предложе потпредседника Федерације из српског народа.
Радановић је оценио да су Бошњаци и Хрвати изабрали себи подобне Србе у федерални Дом народа.
|
Детаљније...
|
Четвртак, 15 децембар 2022 |
БИЈЕЉИНА, 15. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Свједоци злочина над колоном ЈНА у договореном повлачењу из Тузле 15. маја 1992. године још вјерују да ће правда стићи убице и наредбодавце и живе за то да свијету свједоче истину о страдању и прогону Срба тузланске регије, изјавио је данас учесник масакра над Тузланском колоном Радован Крстић, којем су ненаоружаном и рањеном пуцали у уста.
"Био сам свједок на суду у Тузли, који је закључио да је недовољно доказа за злочин, а вјештак из Сарајева је рекао да је немогуће да останем жив послије тога. Ја сам ту и зато и постојим - да докажем да је било кривице и злочина над војском у Тузланској колони, која се мирно повлачила из Тузле", поручио је Крстић.
Крстић је на конференцији за новинаре у Бијељини, на којој је најављена промоција књиге "Тузла - злочин без казне и егзодус српског народа", позвао Србе да његују културу сјећања, поштују жртве и свједоче истину о тешким и болним догађајима, како им се страдања не би поновила.
|
Детаљније...
|
Понедељак, 21 новембар 2022 |
Политика | 21.11.2022 | Бранко Микашиновић
Србија нема никакве везе са ратом у Украјини и потпуно је ирелевантна у погледу решавања украјинске трагедије, а велики део политике Вашингтона и Брисела према Србији сада зависи од тога колико ће Београд прилагодити своју политику у погледу руско-украјинског конфликта
САД немају никакве значајне интересе у југоисточној Европи. Ниједна од земаља тог региона не поседује нуклеарно оружје, ниједна не представља опасност за САД, ниједна нема налазишта нафте, а таласи балканских избеглица неће јурнути према америчким границама. Тај регион је такође безначајан за америчку економију. Трговина САД 2020. године са свим земљама западног Балкана, Албанијом, Босном и Херцеговином, Хрватском, Косовом, Црном Гором, Северном Македонијом и Србијом представља мање од десетине једног процента целокупне америчке спољне трговине. Узимајући све то у обзир, ниједан амерички политичар последњих седамдесет година није сматрао да Сједињене Државе имају виталне интересе у југоисточној Европи”, каже у разговору за „Политику” Гордон Бардош, председник фирме „Ситрекон”, која се бави политичким анализама југоисточне Европе и некадашњи потпредседник Харимановог института при Универзитету Колумбија у Њујорку.
|
Детаљније...
|
Понедељак, 24 октобар 2022 |
СРЕБРЕНИЦА, НАЈВЕЋА ОБМАНА ПОСЛЕ 1945. ГОДИНЕ: Ауторски текст историчара Миливоја Иванишевића
23. 10. 2022 | Вечерње новости
Пише: Миливоје Иванишевић, председник Института за истраживање српских страдања у 20. веку
ПОСЛЕ вишегодишњег неуспешног трагања и у недостатку доказа да су 10. јула 1995. године приликом освајања и уласка у Сребреницу Срби починили стравичне злочине геноцида над муслиманским цивилима, високи представници за БиХ Волфанг Петрич и Педи Ешдаун, без сумње разочарани тим сазнањем, одлучили су да то надокнаде изградњом меморијалног комплекса у селу Поточари, родном месту Насера Орића, ратног команданта тог дела Подриња и Осме оперативне групе Армије БиХ.
То је одговарало и амбицијама муслимана и њиховог предводника који је хтео да Србима и њиховом Јасеновцу супротстави своје исламско мезарје - Сребреницу. Влада РС је за тај објекат морала 2000. године да исплати, према одлуци високог представника Ешдауна, 4.681.692 конвертибилне марке. За ту одлуку он је од "Мајки Сребренице", невладине организације регистроване у Немачкој, награђен "Поточарском повељом" и био први који је овенчан тек установљеним признањем.
|
Детаљније...
|
|