Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Чланци
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

Оружана дејства и упади оружаних формација Р. Хрватске на територију СФРЈ и БиХ Штампај Пошаљи
Уторак, 19 мај 2009
 
Миливоје Иванишевић

Оружана дејства и упади
оружаних формација Р. Хрватске
на територију СФРЈ и БиХ

 

  Реч је о збивањима до којих је дошло пре него што је Р БиХ добила међународно признање. (Другим речима то су акти агресије на СФРЈ која у свом саставу има и Р БиХ.)

Срби Босне и Херцеговине су, пре него што је дошло до свеопштег унутрашњег сукоба у самој Републици, у више наврата били жртве агресије и злочина оружаних састава који су се на ове просторе инфлитрирали из суседне Републике Хрватске. У вечини случајева реч је о оружаним активностима удружених муслиманско-хрватских војних, полицијских и паравојних формација.

Артиљеријска дејства и упади терористичко-диверзантских наоружаних група са територије Републике Хрватске на територију БиХ, посебно онај део који је настањен претежно српским становништвом, била је веома учестала пракса у другој половини 1991. године.

 
Детаљније...
 
НАТО у походу против Републике Српске Штампај Пошаљи
Понедељак, 18 мај 2009

 

 

Миливоје Иванишевић

НАТО У ПОХОДУ
ПРОТИВ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

  Тешко да је неко могао претпоставити да ће се на српски народ приликом распада Југославије сручити више невоља него за време оба претходна светска рата. Чак имамо и више непријатељски расположених држава него икада раније у ослободилачким ратовима и устанцима богатој прошлости. Током двадесетог века, па и раније, одбрана отаџбине брањена је на њеним границама и српски народ је знао како се то чини. Сада је све било другачије. Границе државе нису биле угрожене, а држава се распадала. Социјалистичке републике Словенија и Хрватска, а потом и Босна и Херцеговина су пламтеле од сепаратистичких покрета и захтева за самосталношћу.

Они који су после Првог светског рата на коленима преклињали Србију за уједињење сада су се, привредно и политички опорављени, дрвљем и камењем сручили на Србију. Они који су после Другог светског рата тражили опроштај за злочине које су починили над српским народом у Независној Држави Хрватској поново су, као и раније, пушком и ножем кренули на тај исти народ. Носиоци и поборници квислиншког режима из времена Хитлерове окупације нашли су заједнички језик са комунистима и масовно се враћали у своје крајеве. Словеначки и хрватски комунисти су поцепали некада давно написане потернице и кривичне пријаве за почињене злочине бившим припадницима бројних прохитлеровских формација: усташама, зеленом кадру, Рупниковој солдатески...

Детаљније...
 
Покушај исламизације Босне и Херцеговине Штампај Пошаљи
Четвртак, 12 јул 2007
Миливоје Иванишевић

 
 
Покушај исламизације Босне и Херцеговине*

Веома се често, кад је реч о не тако давно минулом оружаном сукобу у Босни и Херцеговини, износе бројна, различита, пa и противречна, обележја, карактеристике или дефиниције, тог за све учеснике трагичног догађаја. По једним теоретичарима, политичарима и војницима, у сваком случају и учесницима, то је био класичан грађански рат, по другим братоубилачки, по трећим само и чисто одбрамбени, за неке од учесника ослободилачки, а за оне друге учеснике агресорски. На основу таквих опредељења праве се и разне комбинације и укрштања наведених термина и дефиниција. И свако образложење понуђене оцене, бар на први поглед, звучи логично и неспорно. Највише зависи од тога ко саопштава своје виђење и ко даје оцену и дефиницију. Свака од сукобљених страна, бар по властитом мишљењу и својим доказима, водила је праведан рат. Али, није реткост ни да се говори и о давно започетом и недовршеном верском рату између три доминантне конфесије. Да ли ту компоненту могу, и у коликој мери, да потврде протекла збивања у раздобљу 1992-1995. година? Одговор и доказе тек треба тражити у интердисциплинарним научним истраживањима до којих ће у наредним деценијама неминовно доћи.


Детаљније...
 
Алахова реч изнад сваке друге речи Штампај Пошаљи
Понедељак, 14 мај 2007
 Број 57/58
logo-koreniДа ли је рат у Босни био и верски сукоб? Према подацима којима располаже Миливоје Иванишевић, директор Центра за истраживање ратних злочина над Србима у Босни, велики број зверских напада на Србе се десио управо недељом или на празнике. Он о томе припрема књигу, чији предговор "Корени" ексклузивно објављују



Алахова реч изнад сваке друге речи


Пише: Миливоје Иванишевић


Српске жртве муслиманских злочина: Гробље у Братунцу на Петровдан 2005.Веома се често, кад је реч о не тако давно минулом оружаном сукобу у Босни и Херцеговини, износе бројна, различита, па и противречна, обележја, карактеристике или дефиниције, тог за све учеснике трагичног догађаја. По једним теоретичарима, политичарима и војницима, у сваком случају и учесницима, то је био класичан грађански рат, по другим братоубилачки, по трећим само и чисто одбрамбени, за неке од учесника ослободилачки, а за оне друге учеснике агресорски.

Детаљније...
 
Кривица мања од Фишерове - Хашки трибунал и пресуда Насеру Орићу II Штампај Пошаљи
Субота, 05 август 2006
Орићева кривица мања је од кривице Бобија Фишера, веома тешко окривљеног зато што се дрзнуо да за време санкција дође у Србију да игра шах

Није тачно да контрола над цивилима није била ефективна. Наредбе и извештаји свих пет бригада 28. дивизије и претходних формација под командом Орића, а које, поред Трибунала, и ми поседујемо, сведоче да су у сваком нападу учествовале искључиво војне формације, а да су цивили стизали тек ако напад успе. Посебно је наглашен стратешки интерес освајања неких српских села. Нигде се не спомињу самовољни муслимански цивили већ успешне војне акције против српског агресора, а то су мештани српских села, не само Сребренице, већ са доста ширег подручја.

За то су многи учесници напада добили унапређења, награде и одликовања. Изгледа да  веома мало недостаје па да, бар по Трибуналу, Орић буде муслимански Робин Худ. Нападао је и пљачкао (српска села), а помало и убијао, да би прехранио и спасао свој народ.

Зато је његова кривица по оцени већ афирмисане осовине САД–НАТО–Трибунал мања од, примера ради, кривице Б. Фишера, веома тешко окривљеног само зато што се дрзнуо да за време санкција дође у Србију да игра шах. (Ред је да се сетимо речи Р. Холбрука: "Схватио сам да је Трибунал за ратне злочине врло драгоцено оружје... Употребили смо га да оправдамо све што је уследило.")

Детаљније...
 
Спискови су тачни - Хашки трибунал и пресуда Насеру Орићу I Штампај Пошаљи
Петак, 04 август 2006
Да ли случајно или не, али баш на Петровдан, када је 1992. под командом Насера Орића почињен један од најтежих покоља над Србима сребреничког краја, имали смо прилику да у "Политици" прочитамо напис господина Богдана Иванишевића (истраживача за подручје бивше Југославије у организацији Human Rights Watch) посвећен пресуди Насеру Орићу и нашим српским заблудама кад је реч о Трибуналу.

Пошто сам од злочина на Петровдан 1992. упознат са многим збивања у том крају, али и поменут у чланку "Мит о трибуналу против Срба", дужан сам да изнесем своје мишљење, као и чињенице које поменутом аутору нису познате или их је намерно изоставио.

Прво желим да разјаснимо дилему о броју српских жртава тог краја. Ја сам дао оба поменута податка. У књизи "Хроника нашег гробља" наведено је око 1000 имена, а бројка коју је цитирао портпарол ДСС објављена је у скромној пригодној публикацији: "Књига мртвих Срба, пострадали 1992–1995". Збир са више од 1000 имена, као што је у књизи наведено, односи се на раздобље од првих муслиманских злочина на Ђурђевдан 1992. до марта-априла 1994. године (а рат је трајао још годину и по) и то само на подручја општина Сребреница и Братунац и мали део општине Власеница (Милићи и неколико околних села).

Друга публикација, као што је такође у уводном тексту речено, са 3.262 имена односи се на цео ратни период и на целу територију коју је контролисала Осма оперативна група (од 1. јануара 1995. године 28. дивизија) Армије БиХ под командом Н. Орића. (Изузев 344 жртве Хаџића чија су тела из Сарајева пренета на братуначко гробље.) Значи, Насер Орић сноси командну, али и непосредну (јер је и сам учествовао у нападима на многа српска села) одговорност за сва убијена лица српске националности овог краја. Познато је да овакве спискове најпажљивије проверавају убице не би ли нашли неког живог и оспорили ваљаност списка, а тиме и доказали да нису баш све поубијали. На жалост Срба, оба списка су тачна.


Детаљније...
 
Мина на даљински, пресуда директно Штампај Пошаљи
Понедељак, 14 март 2005
Бранко ВЛАХОВИЋ | 13. март 2005. 18:23 | Вечерње новости
Од сталног дописника

Чувам убедљиву документацију да технички није било могуће да српски минобацач гађа са тог места Маркале. Бомба је била у корпи за отпатке, активирана је даљинским управљачем. Американци су пожурили да окриве Србе, како би НАТО бомбардовао српске положаје


НЕДАВНО сензационално писање загребачког “Глобуса” о томе да су хрватске тајне службе знале да је Ивица Рајић, заповедник - “Зборног подручја Кисељак” био одговоран за гранатирање муслиманских делова Сарајева, те да је неразјашњена његова одговорност за гранатирање пијаце на Маркалама, био је повод да после десет година од тог масакра потражимо руског пуковника Андреја Демуренка, који је још тада тврдио да су Срби неоправдано били оптужени само зато да би то био повод да их нападне НАТО.

Пуковник Демуренко, који је био начелник штаба једног сектора миротвораца у Сарајеву и командант руског миротворачког контингента (батаљона), није више активни старешина већ је постао један од директора бродоградилишта у Санкт Петербургу, па нам је требало доста времена да га пронађемо.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 21 22 23 24 25 Следећа страна > Крај >>

Резултати 169 - 175 од 175