Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Чланци
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

У чије је име деловао Ердемовић у Сребреници? Штампај Пошаљи
Понедељак, 27 јул 2009
 Нова српска политичка мисао, 19. јул 2009.
 
Aутор: Александар Павић
 „Кључни Трибуналов сведок за подршку тврдњи да су вође босанских Срба наредиле погубљења у Сребреници био је Дражен Ердемовић, вођа једне плаћеничке групе која је ухапшена у Србији 1996. године, пошто је повређен у пијаној пуцњави у коју је био умешан још један члан његове групе. Из безброј разлога било би тешко наћи мање поузданог сведока од Ердемовића, етничког Хрвата из Тузле, који тврди да се у више наврата борио за Армију Босне и Херцеговине и снаге босанских Хрвата, ХВО.

Жене у црном, врх ЛДП-а, СДП, Жарко Кораћ (тј. СДУ, што се своди на исто), Хелсиншки одбор, ЈУКОМ, Центар за културну деконтаминацију и још један број НВО, Харис Силајџић – сви они траже једно исто: да Србија „призна” да је злочин у Сребреници из јула 1995. (тј. оно што они под тим подразумевају) почињен “у наше име”, тј. у име грађана Србије.[1]
 
Детаљније...
 
Саша Гајић: „Несвети терор“ Штампај Пошаљи
Понедељак, 15 јун 2009
 
Приказ: Џон Шиндлер - Несвети рат (Босна, Ал каида и успон глобалног џихада)
четвртак, 11. јун 2009.

Да “прави рат никада неће доспети у књиге” говорио је, осврћући се на амерички грађански рат, Волт Витмен. И то не због немогућности да се трагична стварност сукоба, његових главних узрока и последица у потпуности пренесе на папир (данас и екран), већ пре свега због тога што интересима оптерећена, једностраностима и манипулацијама условљена, а само наизглед саморазумљива “слика рата” нужно онемогућава покушаје једног озбиљнијег и непристраснијег приступа у његовом разумевању и објашњењу.

Слика босанског рата са краја прошлог века представља ваљда најдрастичнији савремени пример у прилог овој спознаји. Њена глобална медијска пројекција и, иза тога, интересна манипулација, нама је добро знана. Она садржи једноставну, попут холивудских клишеа, црно-белу причу о разарању мултиетничког и мултиконфесионалног друштва од стране радикално “националистичких” хришћанских мањина (потпомогнутих од сопствених матичних држава) што су прибегле етничком чишћењу ради територијалне експанзије. Наспрам њих је стајала демократска, мирољубива и секуларна влада у Сарајеву, којој је, у свом праведном хуманизму, на концу и после силних перипетија притекао у помоћ такође демократски, мирољубив и секуларни Запад оличен у САД и НАТО пакту. Ваздушна војна интервенција, дотурање оружја и дипломатски притисци, попут коњице која опседнутом утврђењу у последњи час стиже у помоћ, довели су до постизања прихватљивог мировног споразума, међународног протектората и инсталације западних оружаних снага. Оне су ту и да, узгред али дуготрајно, контролишу саобраћајнице, природне ресурсе и привредне токове, нарочито оне везане за приватизацију и каснију експлоатацију, дакако све демократски, хумано и праведно.
 
 
Детаљније...
 
Сведочење А. Ридлмајера о уништавању културне баштине или споменика културе у БиХ 1992-1996. Штампај Пошаљи
Среда, 20 мај 2009

 

Уочљиво је да је наслов експертског рада, прецизније део тог елабората, који сам имао на располагању, „Уништавање културне баштине Босне и Херцеговине од 1992. до 1996. године“[1] веома претенциозан, хвалисав, дискриминаторски, али и обмањивачки.[2] Како је могуће говорити о културној баштини БиХ, а изоставити оно најдрагоценије, културну баштину Срба, који - можда за неупућене треба рећи - на истим просторима живе скоро хиљаду година пре турске окупације, а тиме и појаве ислама и муслимана и настанка њихових објеката. Где су српски верски и културни споменици такође више векова старији од џамија и муслиманских верских објеката и институција. Господин Андраш Ридлмајер превасходно разматра муслиманске објекте - делимично и католичке - али при том наводи низ објеката који се не налазе у регистру културних добара БиХ, немају статус споменика културе, а тиме тешко да могу да припадају „културној баштини“.[3] (У овом случају не треба занемарити ни чињеницу да по међународним конвенцијама, у зони оружаних дејстава заштиту имају споменици културе, а не верски објекти.) Није дато бјашњење ни зашто су предмет експертског рада непокретни, а неупоредиво ређе остали, стари и значајни, споменици културе (ретко се помињу, истим законима БиХ заштићени, изузетно значајни и стари музејски, библиотечки и архивски документи, старе књиге, слике, старо оружје, одевни предмети, накит, новац, разне верске реликвије и музејски експонати. Ово помињем јер одавно постоје индиције да су у Сарајеву током рата од стране муслиманског руководства такви предмети поклањани ради добијања наклоности страних државника, дипломата, новинара...Зашто не и наклоности службеника Хашког трибунала?) [4]



[1] Поднаслов „Послератно испитивање спроведено у одабраним општинама“, обележено као „радна верзија превода“ стр. 600-632 или 03074326-03074358, потом „превод“ стр. 721-865, остале ознаке тих страница: IT-03-67-PT p.669-12459Ter до IT-03-67-PT p.525-12459Ter. Извесан број странице и садржаја су сасвим истоветни. Несхватљиво.

[2] Мора се поставити питање и разлике између наслова и назнака при дну сваке странице која гласи „Извештај о културном наслеђу Босне и Херцеговине“. Шта је у ствари тема истраживања и сведочења? Уништавање културне баштине, како гласи наслов, или Извештај о културном наслеђу?

[3] На једном месту овај експерт наводи да је од укупно 277 уништених или оштећених џамија само њих 71 имало званичан статус „заштичени споменик“.

[4] У извештају против г. В.Шешеља наводи се да је обухваћено 158 (углавном верских и непокретних објеката) али се не зна колико је њих под заштитом. Од тог броја само су три припадала осталим делатностима: библиотеке, архиви и музеји. Међу њима је, несхватљиво, наведен чак и мост у Мостару !!! под одредицом „други објакти“. Од укупно 158 обрађених уништених објеката џамија је 101, а од тог броја само њих 30 је било под неком врстом заштите. Од 57 римокатоличких цркава само 7 је било под заштитом.

Детаљније...
 
Оружана дејства и упади оружаних формација Р. Хрватске на територију СФРЈ и БиХ Штампај Пошаљи
Уторак, 19 мај 2009
 
Миливоје Иванишевић

Оружана дејства и упади
оружаних формација Р. Хрватске
на територију СФРЈ и БиХ

 

  Реч је о збивањима до којих је дошло пре него што је Р БиХ добила међународно признање. (Другим речима то су акти агресије на СФРЈ која у свом саставу има и Р БиХ.)

Срби Босне и Херцеговине су, пре него што је дошло до свеопштег унутрашњег сукоба у самој Републици, у више наврата били жртве агресије и злочина оружаних састава који су се на ове просторе инфлитрирали из суседне Републике Хрватске. У вечини случајева реч је о оружаним активностима удружених муслиманско-хрватских војних, полицијских и паравојних формација.

Артиљеријска дејства и упади терористичко-диверзантских наоружаних група са територије Републике Хрватске на територију БиХ, посебно онај део који је настањен претежно српским становништвом, била је веома учестала пракса у другој половини 1991. године.

 
Детаљније...
 
НАТО у походу против Републике Српске Штампај Пошаљи
Понедељак, 18 мај 2009

 

 

Миливоје Иванишевић

НАТО У ПОХОДУ
ПРОТИВ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ

  Тешко да је неко могао претпоставити да ће се на српски народ приликом распада Југославије сручити више невоља него за време оба претходна светска рата. Чак имамо и више непријатељски расположених држава него икада раније у ослободилачким ратовима и устанцима богатој прошлости. Током двадесетог века, па и раније, одбрана отаџбине брањена је на њеним границама и српски народ је знао како се то чини. Сада је све било другачије. Границе државе нису биле угрожене, а држава се распадала. Социјалистичке републике Словенија и Хрватска, а потом и Босна и Херцеговина су пламтеле од сепаратистичких покрета и захтева за самосталношћу.

Они који су после Првог светског рата на коленима преклињали Србију за уједињење сада су се, привредно и политички опорављени, дрвљем и камењем сручили на Србију. Они који су после Другог светског рата тражили опроштај за злочине које су починили над српским народом у Независној Држави Хрватској поново су, као и раније, пушком и ножем кренули на тај исти народ. Носиоци и поборници квислиншког режима из времена Хитлерове окупације нашли су заједнички језик са комунистима и масовно се враћали у своје крајеве. Словеначки и хрватски комунисти су поцепали некада давно написане потернице и кривичне пријаве за почињене злочине бившим припадницима бројних прохитлеровских формација: усташама, зеленом кадру, Рупниковој солдатески...

Детаљније...
 
Покушај исламизације Босне и Херцеговине Штампај Пошаљи
Четвртак, 12 јул 2007
Миливоје Иванишевић

 
 
Покушај исламизације Босне и Херцеговине*

Веома се често, кад је реч о не тако давно минулом оружаном сукобу у Босни и Херцеговини, износе бројна, различита, пa и противречна, обележја, карактеристике или дефиниције, тог за све учеснике трагичног догађаја. По једним теоретичарима, политичарима и војницима, у сваком случају и учесницима, то је био класичан грађански рат, по другим братоубилачки, по трећим само и чисто одбрамбени, за неке од учесника ослободилачки, а за оне друге учеснике агресорски. На основу таквих опредељења праве се и разне комбинације и укрштања наведених термина и дефиниција. И свако образложење понуђене оцене, бар на први поглед, звучи логично и неспорно. Највише зависи од тога ко саопштава своје виђење и ко даје оцену и дефиницију. Свака од сукобљених страна, бар по властитом мишљењу и својим доказима, водила је праведан рат. Али, није реткост ни да се говори и о давно започетом и недовршеном верском рату између три доминантне конфесије. Да ли ту компоненту могу, и у коликој мери, да потврде протекла збивања у раздобљу 1992-1995. година? Одговор и доказе тек треба тражити у интердисциплинарним научним истраживањима до којих ће у наредним деценијама неминовно доћи.


Детаљније...
 
Алахова реч изнад сваке друге речи Штампај Пошаљи
Понедељак, 14 мај 2007
 Број 57/58
logo-koreniДа ли је рат у Босни био и верски сукоб? Према подацима којима располаже Миливоје Иванишевић, директор Центра за истраживање ратних злочина над Србима у Босни, велики број зверских напада на Србе се десио управо недељом или на празнике. Он о томе припрема књигу, чији предговор "Корени" ексклузивно објављују



Алахова реч изнад сваке друге речи


Пише: Миливоје Иванишевић


Српске жртве муслиманских злочина: Гробље у Братунцу на Петровдан 2005.Веома се често, кад је реч о не тако давно минулом оружаном сукобу у Босни и Херцеговини, износе бројна, различита, па и противречна, обележја, карактеристике или дефиниције, тог за све учеснике трагичног догађаја. По једним теоретичарима, политичарима и војницима, у сваком случају и учесницима, то је био класичан грађански рат, по другим братоубилачки, по трећим само и чисто одбрамбени, за неке од учесника ослободилачки, а за оне друге учеснике агресорски.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 21 22 23 24 25 Следећа страна > Крај >>

Резултати 162 - 168 од 171