Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Чланци
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Правници о најављеној резолуцији о Сребреници и последицама по Србију и светски поредак Штампај Пошаљи
Недеља, 12 мај 2024
12.05.2024 | Политика

Међународно право засновано на Повељи Уједињених нација могло би ускоро да доживи још један тежак пораз. Реч је о резолуцији о Сребреници и наводном геноциду који је тамо почињен пре готово три деценије, а коју је у Генералној скупштини УН „истакло“ Сарајево, без икакве сагласности и договора са ентитетима, мимо воље Републике Српске.

Србија, на челу са својим председником Александром Вучићем, већ недељама води борбу против усвајања срамног документа којим би се, фактички, цео српски народ прогласио за геноцидан, и то онај исти народ који је поднео огромне жртве - од фашиста, нациста, усташа у два светска рата.

Председник Вучић, недавно је, својим вишедневним присуством у Њујорку заједно са члановима нашег тима и састанцима са представницима више од стотину држава, успео је да одложи гласање о резолуцији упркос снажним притисцима великих сила на земље-чланице УН.

Детаљније...
 
Иванишевић: Постоје докази за подизање тужбе за геноцид над Србима у Сребреници и околини Штампај Пошаљи
Понедељак, 29 април 2024
 Нови Сад, Архив Војводине: Промоција к. „Хроника нашег гробља“ Миливоја Иванишевића Фото: Вечерње новости, Јованка Симић
28/04/2024 | РТРС | Аутор: СРНА

Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић изјавио је да су Бошњаци и они који подржавају лажни мит о "геноциду" над Бошњацима у Сребреници покренули резолуцију у страху да ће српска страна, која располаже свим доказима, прва подићи тужбу за геноцид у Сребреници и околини, али над Србима.

- Зашто им се жури, и њима и Нијемцима? Зато што немају никакве аргументе, а ако су им аргументи масовне гробнице онда нека одговоре откуд Срби у тим масовним гробницима, а ми поседујемо имена Срба чији су посмртни остаци нађени у тим масовним гробницама. Не треба их потцењивати. Гурају резолуцију да би добили квалификацију "геноцид" и ублажили нашу тужбу и аргументе. Они и не располажу ничим - рекао је Иванишевић.

Он је нагласио да је српска страна, у смислу потенцијалне тужбе, неупоредиво јача.

Детаљније...
 
Вашингтон тајмс: Нацртом резолуције о Сребреници злоупотребљен појам геноцида Штампај Пошаљи
Петак, 26 април 2024
Петак, 26.04.2024 | Политика

ВАШИНГТОН – У нацрту резолуције УН о Сребреници погрешно је интерпретиран и злоупотребљен појам геноцида, који има врло специфично значење, оценио је данас у ауторском тексту за „Вашингтон тајмс” амерички адвокат и бивши саветник у Kонгресу Америке Грегори Тоси, истичући да се нацртом резолуције угрожава крхка стабилност БиХ.

Он је упозорио да постоји и ризик да се нацртом резолуције не одаје почаст свим жртвама рата, пошто се фокусира само на догађаје у Сребреници, као и ризик да се подрију суштински принципи Дејтонског споразума који потврђују једнак статус и права три конститутивна народа у БиХ- Бошњака, Срба и Хрвата. ''Дејтонски споразум је темељни елемент мира на Балкану'', нагласио је Тоси.

Подсетио је на речи директора центра ''Симон Визентал'' Ефраима Зурофа, који је упозорио на потенцијалне последице брзоплетог називања злочина у Сребреници геноцидом, наводећи да је нацрт резолуције пун потенцијалних замки које би могле да погоршају напетости уместо да подстакну помирење.
Детаљније...
 
Стварни број страдалих у Сребрници много мањи, међу ’жртвама‘ и живи људи Штампај Пошаљи
Петак, 26 април 2024
РТРС | 26. апр 2024 | РТ Балкан

Име Јусуфа Смајловића уписано је међу сребреничке жртве на меморијалном зиду у Поточарима, а он се након успостављања двоетничке власти у Сребреници вратио и радио као возач, тврди председник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила из Сребренице

Међу уписаних 8.373 страдалих сребреничких Бошњака на меморијалном зиду у Поточарима има људи који су још живи, истакао је председник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила из Сребренице Бранимир Којић, преноси РТРС.

"Име Јусуфа Смајловића уписано је међу сребреничке жртве на меморијалном зиду у Поточарима, а он се након успостављања двоетничке власти у Сребреници вратио и радио као возач начелника општине. Као возач у општини пре неколико година је пензионисан и живи недалеко од највећег муслиманског војничког гробља у Европи, које се налази у његовом селу", навео је Којић за Срну.


Детаљније...
 
Петронијевић: Алија Изетбеговић учествовао у креирању ратног злочина у Сребреници Штампај Пошаљи
Уторак, 23 април 2024
Срна | 23.04.2024 | Глас Српске

У Сребреници се у јулу 1995. године није десио ни геноцид, ни стравичан злочин, него ратни злочин над заробљеницима, а (муслимански лидер) Алија Изетбеговић учествовао је у креирању тих догађаја, изјавио је адвокат Горан Петронијевић.

“Када су чланови Председништва БиХ 1999. године поменули Алији Изетбеговићу да би требали да оду у Дрвар и одају пошту српским жртвама, тада је хрватски члан (Анте) Јелавић рекао да се оде и у неко хрватско место, а и у Сребреницу, на шта је Алија рекао да у Сребреницу не би никако, јер би га тамо они из СДС-а гађали камењем”, подсјетио је Петронијевић на трибини “Резолуција о Сребреници - да ли нам у БиХ пријети повратак у 1991. годину?”.

Он је додао да је Јелавић тада рекао Алији: “Добро знаш да то не би био СДС него твоји и ти знаш зашто”.

Детаљније...
 
Јехуда Бауер: Није било геноцида у Сребреници Штампај Пошаљи
Уторак, 23 април 2024
 Професор Јехуда Баур Фото: Агенције, Глас Српске
Глас Српске | 21. 4. 2024. 
 
Професор Хебрејског универзитета у Јерусалиму Јехуда Бауер сматра да није било геноцида у Сребреници и како наводи, то је било масовно убиство припадника једне групе од стране припадника друге групе.

Јехуда Бауер, који се у стручним круговима сматра највећим свјетским ауторитетом за питања Холокауста и геноцида, у документарцу у продукцији Центра за друштвену стабилност, каже да се Сребреница не може сматрати типским случајем геноцида.

- Сребреница се не може сматрати типским случајем геноцида. То је било масовно убиство припадника једне групе од стране припадника друге групе. Постоје стотине таквих случајева кроз историју - каже Бауер у интервјуу рађеном за потребе документараног филма "Анатомија обмане: Сребреница" у продукцији Центра за друштвену стабилност.

Детаљније...
 
Зуроф: Надам се да ћу се срести са председником Руанде и убедити га не буде спонзор резолуције... Штампај Пошаљи
Субота, 20 април 2024
Четвртак, 18.04.2024 | Политика

Зуроф: Надам се да ћу се срести са председником Руанде и убедити га да не ради све ово и да не буде спонзор резолуције о Сребрници

ТЕЛ АВИВ – Директор Центра „Симон Визентал” Ефраим Зуроф изјавио је данас да се у Сребреници није догодио геноцид, већ ратни злочин и истакао да Генерална скупштина Уједињених нација није место где треба донети одлуку о томе да ли је неки историјски догађај геноцид.

Он је за Танјуг рекао да је предлагање резолуције о геноциду у Сребреници „чиста политика”.

„Историчари су ти који познају чињенице и који могу да одлуче да ли је нешто геноцид или не. Све ово је политика и у томе је проблем. Ови догађаји су претворени у оружје против народа. Људи који су иза овога користе то као оружје против одређених група или нација које желе да оштете”, навео је Зуроф.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 15 - 21 од 175