Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Досије општина arrow Рат 1992-1995. г. arrow Братунац arrow Села општине Братунац
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Коњевић Поље Штампај Пошаљи
Понедељак, 02 април 2007
Коњевић Поље, муслиманско село у општини Братунац, (Срба 8, муслимана 983, југословена 4, осталих 4) на раскрсници саобраћајница Братунац-Власеница-Зворник 27. маја 1992. у осам часова оружане формације Армије БиХ – састављене од локалног муслиманског становништва са подручја Братунца, Коњевић Поља, Власенице, Касабе, Церске и Сребренице – из заседе пресреле су већу колону привредних теретних цивилних моторних возила предузећа ДД "Боксит" из Милића. Камионе су возила лица српске националности и у заседу су ушла приликом повратка после испоруке бокситне руде фабрици глинице Каракај у Зворнику. Жртве овог напада једино су возачи камиона. Том приликом спаљено теретно возило марке "Мерцедес" рег. бр. ЗВ 249-29.


Детаљније...
 
Кравица Штампај Пошаљи
Уторак, 03 април 2007
Кравица, чисто српско село у општини Братунац (Срба 353, осталих 4), а под истим називом и веома познато и подручје које сачињава више српских села и заселака: Брана Бачићи (Срба 263), Бањевићи (Срба 38), Мандићи, Мратинци (Срба 218, муслимана 70), Поповићи, Липеновићи (Срба 235, југословена 3), Побрђе (Срба 196, муслимана 50), Кајићи, Оправдићи (Срба 434) и др.У тим селима живело је око 2.000 становника српске националности.
 
Од почетка сукоба у овом делу Подриња та српска села су, као и за време Другог светског рата, нападана од стране муслимана из Сребренице, Церске, Побуђа, Коњевић Поља, Јаглића, Касабе, безмало свих муслиманских насеља братуначке, сребреничке, зворничке и власеничке општине. 
 
Оружане провокације и напади били су веома чести, али свакако најжешћи, претходно добро припремљен и организован напад веома јаких муслиманских снага, извршен је на православни Божић, 7. јануара, 1993. Том приликом су страдала сва кравичка српска насеља и убијени многи мештани из тих села. Оскрнављена и опљачкана српска православна црква. Тела већине страдалника из тог напада проналажена су, смрзнута, по околним шумама и јаругама и извлачена током целе зиме.
 

Детаљније...
 
Лозничка Ријека Штампај Пошаљи
Понедељак, 02 април 2007
 
Лозничка Ријека, углавном српско село са малим бројем муслимана (Срба 132, муслимана 22) у братуначкој општини први пут нападнуто од наоружаних припадника "Зелених беретки" из састава Армије БиХ на велики српски празник Видовдан, 28. јуна 1992. око поднева.

Јединице нападача била је састављене искључиво од наоружаног локалног муслиманског становништва са подручја Братунца и суседне Сребренице. Захваљујући релативно ефикасном отпору мештана и помоћи која је благовремено пристигла из Братунца и околних српских места Лозница се у извесној мери ипак одбранила и спасла од још већих људских губитака, пљачке и коначног разарања. Међутим, и поред тога, приликом одбране села, страдало је много мештана српске националности. Опљачкано је и попаљено доста српских кућа до којих су муслимани успели да се пробију.


Детаљније...
 
Магашићи Штампај Пошаљи
Понедељак, 02 април 2007
Магашићи, село у братуначкој општини нападнуто од великог броја наоружаних локалних муслимана припадника Армије БиХ, регрутованих са подручја општина Братунац, Сребреница и Власеница, два пута у кратком временском размаку од свега пет дана: 20. и 25. јула 1992. год.
 
Магашићи су подељени на доње и горње Магашиће и село готово у подједнаком броју насељавају Срби и муслимани (Срба 353, муслимана 292). Наведени напади извршени само на српски део Магашића и суседну Ранчу и том приликом убијено осам мештана српске националности, од тога шест женских особа. Преживели српски становници напустили село и нашли се у избеглиштву, углавном у РС, али и у Југославији. Српску покретну имовину и сточни фонд у највећој мери опљачкали ненаоружани цивили који су у великом броју пристигли из околних муслиманских села. Стамбени и остали објекти домаћинства, као и друга непокретна имовина у власништву Срба, разорени су и спаљени.
 
 
Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 Следећа страна > Крај >>

Резултати 9 - 12 од 17