Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

Спомен невино страдалима на Видовдан? Штампај Пошаљи
Уторак, 18 јун 2013
В. Т. | 18. јун 2013. 20:50

 Акција „Новости“: Чланови Иницијативног одбора донели одлуку о изради предлога закона о оснивању Меморијалног центра
Акција „Новости“: Чланови
Иницијативног одбора донели
одлуку о изради предлога
закона о оснивању
Меморијалног центра
Акција „Новости“: Чланови Иницијативног одбора донели одлуку о изради предлога закона о оснивању Меморијалног центра

Акција „Новости“ Подигнимо Меморијални центар посвећен страдању српског народа у 20. веку, чији је покровитељ председник Србије Томислав Николић, стиче подршку јавности. У уторак су чланови Иницијативног одбора донели одлуку о изради предлога закона о оснивању Меморијалног центра.

- Уз подршку председника Николића и помоћ државе ближи смо остварењу циља о подизању споменика свим страдалницима усташког геноцида - рекао је иницијатор идеје, шаховски велемајстор Александар Матановић.

Детаљније...
 
Владан Динић: Зашто кад кажеш "Сребреница", не мислиш на Братунац (и обрнуто) Штампај Пошаљи
Понедељак, 10 јун 2013
После бившег председника Србије Бориса Тадића, и Томислав Николић, садашњи председник, поклонио се сенима убијених у – Сребреници.

Цивилизацијски?
Да!
Али...?
Шта ту има – али?!

Ко ће убијеним Србима у Братунцу, Сребреници, Витници, Брежани, Кравици... да се, барем поклони и извини, ако у Хагу већ нико за њих не одговара?!

У жестокој размени удараца (и испод појаса) дошли смо, коначно, до једне „истине“:
Ко каже Сребреница, никад не каже "Олуја".

Или: Кад кажеш Сребрница, никад не кажеш Братунац, а може и обрнуто.
И?
Тачка.


Детаљније...
 
Исправити лажи о Сребреници Штампај Пошаљи
Субота, 06 април 2013
03. 04. 2013. 00:00h | Ђ. БАРОВИЋ

СЕДНИЦА О ХАГУ ВЕЛИКА ШАНСА ЗА СРБИЈУ

Исправити лажи о Сребреници

 
Директор Института за истраживање српских страдања у 20. веку Миливоје Иванишевић каже да је најављена расправа о Хашком трибуналу у УН која је заказана за 10. април идеална прилика да Србија тог дана скине барем део љаге са свог народа, а посебно када је реч о монструозним оптужбама у вези са Сребреницом.

Један од докумената који то потврђује, Иванишевић је недавно доставио и председавајућем Генералне скупштине УН, Вуку Јеремићу, али и председнику Србије Томиславу Николићу схвативши да њихове претходнике, Али Абфусалим Трекију и Бориса Тадића то није занимало.


Детаљније...
 
Половина убијених у Сарајеву били су Срби! Штампај Пошаљи
Четвртак, 21 март 2013
Београд 18. 03. 2013 | ПРЕС РС

ДИРЕКТОР ИНСТИТУТА ЗА ИСТРАЖИВАЊЕ СРПСКИХ СТРАДАЊА У 20. ВЕКУ

Миливоје Иванишевић, директор Института за истраживање српских страдања у 20. веку, каже да су убијени српски цивили представљали најмање половину од укупног броја жртава у Сарајеву за време протеклог грађанског рата!

 Миливоје Иванишевић: СРБИ СУ УБИЈАНИ У КУЋАМА, ЗАТВОРИМА И ЛОГОРИМА
Миливоје Иванишевић:
СРБИ СУ УБИЈАНИ У
КУЋАМА, ЗАТВОРИМА
И ЛОГОРИМА
Истичући да је манипулација бројем убијених Бошњака за време тзв. опсаде Сарајева готово једнака оној која постоји у Сребреници, где се на списку жртава налазе чак и људи који нису страдали у том граду, али и они који су после ослобођења Сребренице отишли да живе у неким другим земљама, Иванишевић у интервјуу за Пресс РС тврди да поседује бројне доказе да је скоро половина Бошњака који су страдали у Сарајеву убијена у међусобним обрачунима.

- Ако је у Сарајеву, према неким проценама, од 1992. до 1995. године погинуло око 11.000 људи, то практично значи да је више од половине тог броја било Срба! Наиме, према подацима Института за истраживање српских страдања у 20. веку, број сарајевских Срба који су у свом граду убијени за време протеклог грађанског рата износи негде око 7.500 - каже Иванишевић.


Детаљније...
 
Обележје жртвама усташа на Старом сајмишту? Штампај Пошаљи
Субота, 02 март 2013
В. ТАЛОВИЋ | 01. март 2013. 20:58 

Акција “Новости”: Одржан први састанак Иницијативног одбора акције "Подигнимо споменик жртвама геноцида". Матановић: Очекујемо да помогну и држава и град. Место- Старо сајмиште

АКЦИЈА "Вечерњих новости" прихваћена је и споменик жртвама геноцида биће подигнут. На то нас храбри и подстиче огромна подршка наших људи широм земље и расејања. Жртве неће бити заборављене.

Ово је, у петак, на првом састанку Иницијативног одбора "Подигнимо споменик жртвама геноцида", рекао наш истакнути шаховски велемајстор Александар Матановић, који је и покренуо идеју да се изгради спомен-обележје, или меморијални центар и од заборава отргну сви невино страдали у логорима смрти.

- Први корак је учињен, пут је отворен. Очекујемо да нам помогну и град и држава, али изнад свега људи добре воље

Иницијативни одбор, у којем су и академици Василије Крестић и Матија Бећковић, професор Смиља Аврамов, дипломата Владислав Јовановић, др Санда Рашковић Ивић, др Момчило Павловић, проф. др Слободан Чикарић, др Миливоје Иванишевић, председник "Веритаса" Саво Штрбац, драмски писац Синиша Ковачевић и генерални директор и главни уредник Компаније "Новости" Манојло Вукотић, предложио је низ конкретних предлога с којима ће веома брзо пред најважније државне органе.



Детаљније...
 
Срамна лицитирања српским жртвама Штампај Пошаљи
Четвртак, 21 фебруар 2013
В. ТАЛОВИЋ | 20. фебруар 2013. 20:58 

Подигнимо споменик свим страдалницима усташког геноцида, од Јасеновца до "Олује" (8).

Иванишевић: Једино од Срба траже спискове жртава. Павловић: Меморијал треба да одржава сећање на злочин


 logo-novosti.gif
СПОМЕНИК жртвама геноцида потребан нам је као хлеб, насушни. Они који негирају српска страдања траже од нас спискове жртава и то једино од нас Срба и једино за Јасеновац. А, не усуђују се да те спискове траже од Руса, Пољака, Јевреја, каже за "Новости" Миливоје Иванишевић, директор Института за истраживање српских страдања у 20. веку.

- Трагедија наших предака била је у томе изгледа што нису могли своје убице да убеде да упишу имена оних које убијају - каже са иронијом Иванишевић. - Данас потомци тих некадашњих убица траже од нас доказе које ми нормално немамо. Зато је дошло до срамотних лицитирања о броју убијених Срба у свим ратовима 20. века и у свим логорима у којима су били затворени и убијани.


Детаљније...
 
Живо 1.500 "мртвих" из Сребренице? Штампај Пошаљи
Уторак, 19 фебруар 2013
19. 02. 2013. 01:05h | Ђ. Баровић - Вести

Међу наводно стрељанима и дезертери који су побегли у Србију: Споменик убијеним Сребреничанима
 Међу "стрељанима" и
  дезертери који су
  побегли у Србију:
 Споменик убијеним
 Сребреничанима
Некадашњи председник РС Радован Караџић покушаће у наставку процеса који се против њега води пред Хашким трибуналом да докаже како је списак од најмање 8.000 убијених у Сребреници 1995. године крајње произвољан, те да је доста оних који се воде као мртви, а све ове године су живи и здрави.

Шеф његовог правног тима Горан Петронијевић већ је најавио сведочење једног од тих "мртвих муслимана" који је у Меморијалном центру у Сребреници видео још 26 имена људи који се воде као стрељани, а живе у "трећим земљама".

- Страх тих људи за личну и безбедност њихових породица је огроман, тако да ће и он, али и многи други сведочити под заштитним мерама. Отуда и не могу да изнесем више детаља, сем да исказ који нам је дао на чак 400 страница - каже Петронијевић који није желео да прецизира колико је тачно људи који се и даље воде као жртве масакра.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следећа страна > Крај >>

Резултати 99 - 105 од 194