Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow У медијима
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Иванишевић: Српске жртве нестану кад их злочинци пописују Штампај Пошаљи
Недеља, 03 децембар 2017
Миливоје Иванишевић  Фото: Novosti.rs
03/12/2017 |  10:09 | РТРС | СРНА

Предсједник Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић тврди да су подацима Информативно-документационог центра из Сарајева о броју страдалих у рату у БиХ прикривени и умањени злочини над Србима, под плаштом "научног истраживања".

Он је оцијенио да је тај центар, на чијем челу је Мирсад Токача, полицајац из времена рата у сарајевском Центру безбједности, који носи огромну одговорност за страдање Срба у том граду, учинио нешто што је "у свијету незамисливо, нехумано и осветољубиво", односно бавио се пописивањем жртава нације са којом су пописивачи били у оружаном сукобу.

Иванишевић је у ауторском тексту за Вечерње новости објаснио да је уобичајено да свака сукобљена страна, држава или нација пописује властите жртве и то је једини прихватљив и међународно верификован податак.

Детаљније...
 
Признање из Источног Сарајева Штампај Пошаљи
Среда, 11 октобар 2017
Предсједник Института за истраживање
српских страдања у ХХ веку
Г. Миливоје Иванишевић

Змај Јовина 15, 11000 Београд, Србија
Предмет: Писмо захвалности

Поштовани,

Желим путем овог писма да се најискреније захвалим у име народа Источног Сарајева и у своје лично име на Вашем тексту објављеном у Вечерњим новостима 24.09.2017. године под насловом "Источно Сарајево - заборављени град".

Детаљније...
 
Реакције на покушај измене закона у БиХ: Цементирају лажи о геноциду Штампај Пошаљи
Петак, 22 септембар 2017
Ђ. Баровић - Вести  | Четвртак 21.09.2017.

Стручна јавност у Србији и Републици Српској јединствена је у оцени да предлог измена Изборног и Кривичног закона у БиХ према
Миливоје Бата Иванишевић Фото: Вести
којима би се убудуће кажњавало негирање геноцида, али и забрањивала могућност кандидовања осуђених за ратне злочине, засигурно неће проћи гласање, али да и поред тога забрињава што Бошњаци не одустају од намере да озаконе тезу да је над њима почињен геноцид током рата у Босни.

Миливоје Иванишевић, дугогодишњи истраживач и један од експерата по питању последњег рата у Босни, директор Института за истраживање српских страдања у 20. веку, оцењује да муслимани у БиХ покушавају на мала врата да прошверцују геноцид.
Детаљније...
 
Иванишевић: Ускоро књига о страдању сарајевских Срба Штампај Пошаљи
Недеља, 04 јун 2017
04/06/2017 |  11:35 | РТРС |  СРНА

Миливоје Иванишевић Фото: Press.ba
Предсједник Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић предао је издавачу рукопис од око 600 страница за књигу "Досије Сарајево" која говори о страдању сарајевских Срба, са посебним освртом на страдање 1.241 Српкиње, које су тамо мучене и убијане на најсвирепији начин.

Он је у изјави Срни навео да је у БиХ током протеклог рата убијено 3.957 жена, што значи да их је само у Сарајеву убијено 40 одсто и да су биле Српкиње.

"То је више него стравично", рекао је Иванишевић.

Према његовим ријечима, српске жене су у Сарајеву убијане на најсуровији начин, а о посљедњим тренуцима њихових живота у књизи свједоче оне које су преживјеле.


Детаљније...
 
„Геноцид над Србима – Сарајево 1992–1995.“ у ширем избору за „Печат времена“ Штампај Пошаљи
Понедељак, 01 мај 2017
Уредништво 28/04/2017  | Документи, БРОЈ 468

Награда „Печат времена“ за науку и друштвену теорију за 2016. годину

Према одлуци жирија – од наслова приспелих на конкурс – у шири избор у конкуренцији за награду одабрана су дела:
(Редослед објављујемо према азбучном реду имена аутора)

Зоран Аврамовић: Књижевници и политика у српској култури 1804–2014, „Православна реч“, Нови Сад, 2016;
Александар Гајић: Нови феудализам, „Конрас“, Београд, 2016;
Миливоје Иванишевић и Драгана Грчић Гавриловић: Геноцид над Србима – Сарајево 1992–1995, „Пешић и синови“, Београд, 2016;
Бојан Јовановић: Антропологија зла, „ХЕРАеду“, Београд, 2016;

Детаљније...
 
Слово љубве: Миливоје Иванишевић: Наш циљ је био да опстанемо у Босни и Херцеговини! Штампај Пошаљи
Субота, 15 април 2017
Миливоје Иванишевић, оснивач и председник Института за истраживање српских страдања у XX веку, гостовао је у емисији „Под знаком питања“, радија Слово љубве у четвртак, 17. марта 2017. године. Преносимо најаву радио програма Слово љубве и везу до звучног записа овог разговора.

Миливоје Иванишевић, књижевник и историчар, оснивач и председник Института за истраживање српских страдања у XX веку, члан Сената Републике Српске представља своју најновију књигу "Геноцид над Србима, Сарајево 1992-1995, сведочења преживелих логораша" и говори о страдању наших људи током грађанског рата. Госта питамо зашто је међународна заједница сарађивала са Муслиманима, зашто се и у Србији данас говори да су Сарајево разорили Срби и како су бебе и старице мучене у сарајевским казаматима. "Наш циљ је био да опстанемо у Босни и Херцеговини", каже Иванишевић.

Целу емисију можете чути на овој вези:
http://www.slovoljubve.com/cir/Newsview.asp?ID=13211



 
МИЛИВОЈЕ ИВАНИШЕВИЋ: Сарајево је највећи логор за Србе! Штампај Пошаљи
Понедељак, 27 март 2017
19. марта 2017 | Недељник Афера | Срећко Миловановић

Миливоје Иванишевић
Оно што су проживљавали Јевреји у варшавском гету током Другог светског рата, проживљавали су Срби у Сарајеву од 1992. до 1995.

Двадесет и две године након Дејтонског споразума, којим је окончан рат у Босни и Херцеговини, духови на овом делу Балкана се не смирују. Ратне варнице из бошњачког дела Председништва БиХ већ недељама уносе немир међу грађане Босне, али и читавог региона и нова со се сипа на рану која још није зацелила од ратних сукоба пре две деценије. Оснивач и председник Института за истраживање српских страдања у 20. веку Миливоје Иванишевић, који је недавно објавио књигу „Геноцид над Србима у Сарајеву 1992-1995: Сведочења преживелих логораша“ у интервјуу за „Аферу“ говори о потресним сведочанствима Срба који су преживели трогодишњу голготу у Сарајеву и анализира ситуацију у Босни данас.

-Ова књига је настајала претходних година из жеље и намере да се страдања и патње Срба у Сарајеву од 1992. до 1995. не забораве и остану незабележена за будуће генерације. Књигу је требало пре три године да објави „Службени гласник“, али се то стално одлагало под образложењем да се нема средстава и на крају је овај зборник изашао захваљујући једној приватној издавачкој кући која је показала спремности и воље да овакво штиво угледа светлост дана и хвала им на томе – каже на почетку разговора Миливоје Иванишевић.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 29 - 35 од 194