Недеља, 03 јун 2007 |
Радио телевизија Републике Српске
Вијест
РС и БиХ [14:15—14:30 03-ЈУН-07]
Трново: Петнаест година од масакра над Србима у Ледићима
БЕОГРАД, 3. ЈУНА (СРНА) - На данашњи дан прије 15 година јединице некадашње Армије БиХ напале су српско село Ледићи код Трнова гдје су убили већину цивилног становништва.
"Глас јавности" данас је објавио имена 24 убијена српска цивила, међу којим је најстарија жртва имала 92 године, а најмлађа непуних годину дана.
Директор београдског Центра за истраживање злочина над српским народом Миливоје Иванишевић изјавио да је да је село Ледићи у овом нападу опљачкано, попаљено и разорено до те мјере да се губи скоро сваки траг српског присуства на том простору.
|
Детаљније...
|
Недеља, 13 мај 2007 |
WorldNetDaily (САД)
1. мај 2007.
Да ли је "геноцид у Сребреници" превара?
Александар Павић
Већ више од 10 година, израз "Сребреница" користи се као синоним за масакр "недужних муслимана" од стране хришћана – тачније, војске босанских Срба, која је наводно масакрирала, према верзији коју тренутно прихватају главни медији, "између 7.000 и 8.000 муслимана" када је заузела ту малу варош у источној Босни средином јула 1995. По тој причи, босански Срби су заузели ту "Заштићену зону УН" и затим одвели и ликвидирали више хиљада мушкараца, жена и деце током следећих неколико дана, а затим их закопали у масовне гробнице које се још увек откопавају скоро 12 година касније.
Београдски историчар и истраживач, Миливоје Иванишевић, који се више од десет година бави документовањем жртава југословенског грађанског рата, недавно је довео ове тврдње у питање у својој новој књижици, "Лична карта Сребренице", у којој је изнето да су на Меморијалном гробљу у Сребреници сахрањена тела више стотина људи који нису страдали током јула 1995. када се наводни геноцид догодио, укључујући и људе који су умрли природном смрћу чак 13 година пре самог догађаја.
|
Детаљније...
|
Уторак, 27 март 2007 |
Танјуг
Вести на српском, Република Српска
29. март 2007.
На подручју Сребренице и Братунца убијена 3.262 Србина
СРЕБРЕНИЦА, 28. марта (Танјуг) - Саветник Документационог центра за истраживање злочина над Србима из Београда Страхиња Живак изјавио је да је тај центар обрадио документацију и прикупио податке који доказују да су на подручју Сребренице, Братунца и суседних општина током 1992. и 1993. године муслимани убили 3.262 Србина.
“Центар је урадио брошуру са свим именима, међу којима је 73 одсто цивила, која је упућена на стотине адреса домаћих и међународних институција”, рекао Живак.
|
Детаљније...
|
Уторак, 20 март 2007 |
КУРИР
Вести, 19. март 2007.
Миливоје Иванишевић
ИСТИНА О СРЕБРЕНИЦИ ПОНОВО У ГЛАСУ
БЕОГРАД - Упркос осуди и критикама НУНС и појединих НВО због објављивања специјалног додатка "Лична карта Сребренице", аутора Миливоја Иванишевића, уредништво Гласа јавности ће уз сутрашње издање поново објавити тај документ.
- Поштујући новинарски занат и своје читаоце, који су позивима и писмима затрпали нашу редакцију, Глас јавности ће у складу са њиховим захтевима и молбама још једном објавити тај документ. Уредништво Гласа јавности је слободно - поручују из Гласа јавности. У документу "Лична карта Сребренице" Иванишевић је изнео податке о злочинима и жртвама који су нешто другачији од оних до сада пласираних, што је изазвало лавину оптужби да се на тај начин "срамно негира геноцид учињен над Бошњацима у Сребреници".
(Д. Н.)
|
Петак, 16 март 2007 |
Радио телевизија Војводина
16.03.2007.
Зашто је "Глас" узнемирио Трибунал?
БЕОГРАД, ХАГ – Хашки трибунал и тужилаштво су, преко својих портпарола, осудили специјални додатак о Сребреници, аутора Миливоја Иванишевића, објављен у понедељак у београдском дневнику Глас јавности.
Портпарол суда Рефик Хоџић оценио је да је тај текст "срамотно негирање и релативизација чињеница које је овај суд утврдио ван разумне сумње о геноциду који је почињен у Сребреници". А аутор овог текста, који је узнемирио Хаг, поред нуђења доказа да су међу сребреничке жртва убрајани и они који то нису, поставља и питање зашто против лица која су извршила стрељање у Сребреници Трибунал никада није покренуо истрагу, а нека од тих лица су добила заштиту чак и у САД. Штитећи извршиоце, организатор егзекуције је штитио себе, каже Иванишевић.
|
Детаљније...
|
Субота, 10 март 2007 |
Глас Српске
Кроз Републику Српску - 20. феб. 2007. 18:00:00
Представљена књига "Српске жртве општине Дервента 1991 - 1995"
До сада ништа није учињено да се починиоци злочина над Србима у Дервенти доведу пред суд. На све наше оптужбе, које су прослијеђене на адресу Хашког тужилаштва, нема одговора, казао Мирко Ножица
ДЕРВЕНТA - Српске жртве из минулог рата не смију се заборавити, као што нам се дешавало много пута у прошлости. Зато је веома важно утврдити истину и оставити писано свједочанство о свему што нам се дешавало, рекао је директор Центра за истраживање злочина над Србима Миливоје Иванишевић на промоцији књиге "Српске жртве општине Дервента 1991 - 1995".
Промоцију је организовала Борачка организација Дервенте, а издавач је Центар за истраживање злочина над српским народом, који ради у оквиру Удружења Срба из БиХ у Београду.
Центар за истраживање злочина над српским народом до сада је објавио 30 књига о српским страдањима на подручју БиХ.
|
Детаљније...
|
Субота, 10 март 2007 |
Глас јавности, 7. јул 2006.
Интервју: Миливоје Иванишевић, директор Центра за истраживање злочина над Србима
Не смемо заборављати прошлост
Доказаћу компоненте верског рата у Босни и Херцеговини. Податке о жртвама сакупљам на основу формулара који сам назвао "Картон жртве рата". Имена починилаца злочина над Србима из Другог светског рата некако су склоњена. За време последњег рата у многим деловима Босне убијено је више Срба него за време Павелића
Миливоје Иванишевић, директор Центра за истраживање злочина над Србима, од почетка рата у Босни и Херцеговини ради на прикупљању података о убијању и протеривању Срба. О овој теми је до сад написао више књига, попут "Хронике нашег гробља" и "Злочина над Србима - БиХ 1992-1995.", али не мисли да је његов посао готов.
- Ових дана завршавам и припремам за објављивање неизнесено сведочење у корист Слободана Милошевића. Занимљиво је да ће то сведочење, ипак, угледати свет, и то захваљујући неким Американцима који су ми се обратили преко адвоката Зденка Томановића. Посебну пажњу посветићу општинама које се наводе у тужби против Милошевића. Друга ствар коју сматрам битном је да докажем компоненте верског рата у Босни и Херцеговини. На једној страни су били муслимани, а на другој хришћани, без обзира на то што су и Срби и Хрвати водили међусобни рат. Наравно, посебну пажњу посветићу и случајевима Сарајева и Сребренице - каже Иванишевић.
|
Детаљније...
|
|