НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
Немачко правосуђе, чини се, имаће пуне руке посла бавећи се ратним злочинима на простору бивше Југославије.
Након што је председница Удружења "Мајке Сребренице" Мунира Субашић предала немачком тужиоцу списак са 22.000 имена припадника Војске Републике Српске, слично су најавили и из Организације породица погинулих и заробљених и несталих цивила у Братунцу, али у случају припадника 28. дивизије Армије БиХ.
Овој намери од јуче су се придружили и у Удружењу Срба протераних из западне Славоније. Они ће, наиме немачком тужиоцу и осталим правосудним институцијама у земљама ЕУ, предати списак са именима 1.240 Срба убијених у западној Славонији од 1991. до 1995. године и затражити да се процесуирају одговорни за те злочине.
Директор београдског Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку историчар Миливоје Иванишевић има списак од 18.500 бошњачких злочинаца, од којих је трећина евидентирана у Сарајеву.
Иванишевићев списак бошњачких злочинаца у Подрињу садржи између 2.500 и 3.000 имена, а има податке и за Сарајево и остале локације у БиХ. Списак садржи име, презиме, локацију злочина и друге податке.
Посланик СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Никола Шпирић навео је да њемачко Тужилаштво нема надлежност у вези са злочинима на подручју Сребренице.
Шпирић је рекао да је предавањем списка њемачком Тужилаштву, на којем су имена 22.000 Срба, који се доводе у везу са дешавањима у Сребреници, Српској послата пријетећа порука којом се покушава очистити Подриње од Срба. Он је додао да се овим покушава обезбиједити такозвана "зелена трансверзала" и да се Сарајево просторно веже са Санџаком у Србији, па према Македонији и Албанији.
Филмски редитељ из Чешке Вацлав Дворжак са сарадницима почео је да снима материјал за документарни филм о српском страдању у Сребреници у протеклом Отаџбинском рату.
Дворжак је изјавио за Срну да је пре осам година почео да ради на снимању разговора и кадрова, те прикупљању грађе за документарни филм о страдању сребреничких Срба, али да је посао прекинут због недостатка финансијских средстава.
„Тај материјал је нестао јер је умро сниматељ са којим сам сарађивао. У међувремену, обезбедили смо спонзора и вратили смо се том пројекту“, истакао је Дворжак.
ПАЛЕ, 9. ЈУНА /СРНА/ - На Филозофском факултету на Палама представљена је књига "Досије Сарајево" аутора Миливоја Иванишевића, која садржи 7.428 имена српских ратних жртава у Сарајеву, имена њихових егзекутора, као и свједочења 80 људи о томе како су мучени, силовани, испитивани.
Иванишевић, који је и предсједник Институтa за истраживање српских страдања у 20. вијеку, рекао је синоћ новинарима да је рад на књизи и само прикупљање свих докумената о српским страдањима трајао дуго јер се грађа заснива на аутентичним документима који заслужују изузетну пажњу.
"Чак 85 одсто Срба убијено је у својим селима. Анализом сам утврдио да су муслимански војници највише гинули приликом напада на српска села, гдје су Срби морали да се бране", рекао је Иванишевић.
У ЕМИСИЈИ “ПОСЛЕ РУЧКА” НА HAPPY ТЕЛЕВИЗИЈИ |Happy.tv, 25.05.2018.
У поподневној емисији ”После ручка” која вас на Хаппy телевизији очекује сваки дан, овог пута водитељ Вања Булић разговарао је са својим гостима на теме:
Да ли је кључ за мир у региону у „Босанском лонцу“?
Како одржати Србе, Хрвате и Бошњаке на окупу?
Гости у студију били су: Бранислав Тапушковић, Драгослав Бокан, Миливоје Бата Иванишевић и Вуле Журић.
Много мрачних ствари нас затрапава на све стране. Да ли вас је изненадило ово што се десило са Насером Орићем?
Зашто и даље немамо прецизне податке о свим Србима настрадалим у ратовима током 20. века. Политичари забрањивали да се истражују велика страдања Срба у бројним ратовима
ВОЈНИ архив приводи крају попис војних жртава из Првог светског рата. То ће бити први озбиљан приступ овом важном послу за цео век, колико је прошло од краја тог рата.
На попису цивилних жртава нико не ради, а барата се бројком од 1,3 милиона настрадалих Срба.
Добро јутро Србијо | TV Happy 30. 4.2018 | Јутарњи програм
Гости:
Миливоје Иванишевић - Председник Института за истраживање Српских страдања у 20. веку Томо Ковач - Бивши командант министар унутрашњих послова Републике Српске