Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Мекензи: Рат се могао спријечити, али су направљене погубне грешке Штампај Пошаљи
Понедељак, 28 октобар 2019
27/10/2019 | РТРС  | СРНА

Канадски генерал Луис Мекензи изјавио је да је било лако предвидјети и спријечити рат у БиХ да међународна заједница под окриљем Савјета безбедности УН није направила серију погубних и катастрофалних грешака.

- Желим лично да се извиним, јер не могу да говорим у име међународне заједнице, али осјећам потребу то да урадим управо због начина на који су УН дјеловале на зараћеној територији БиХ, Хрватске и Косова. То једноставно није било исправно -рекао је Мекензи за "Ало".

Према његовим ријечима, они су направили ситуацију која је била предвиђена три године раније, а Срби су постали жртве тог пропуста.

Детаљније...
 
У Београду промоција студије "Сребреница - стварности и манипулације" Штампај Пошаљи
Понедељак, 21 октобар 2019
 У Београду промоција студије
21/10/2019 |  РТРС | СРНА

Промоцијом дјела "Сребреница - стварност и манипулације" на Сајму књига у Београду у сриједу, 23. октобра, први пут ће бити јавно публикован српски став и научно-стручно виђење догађаја око Сребренице, односно да се на том подручју десио злочин, али не геноцид, што је став и домаћих и страних експерата - учесника међународне научне конференције која је ове године одржана у Бањалуци.

Из Организације старјешина Војске Српске позивају на присуство овој промоцији у Београду с циљем скидања анатеме са Срба и Републике Српске и омче око врата за одговорност за непостојећи геноцид у Сребреници.


Детаљније...
 
ИНТЕРВЈУ: ЛУИС МАКЕНЗИ, бивши командант сектора Сарајево Унпрофора у БиХ Штампај Пошаљи
Петак, 18 октобар 2019
Генерал Луис Мекензи, командант УНПРОФОР-а Фото: screenshot
Бомбардовање Србије и признање Косова су лудост

Аутор: Биљана Баковић| 16.10.2019 | Политика

Руководство Бoсне и Херцеговине је 1992. затражило да будем смењен, очекивали су да ћу се слагати с њима по свим питањима, али је мој мандат подразумевао да будем непристрастан и објективан

Многи сматрају да је генерал Луис Макензи, некадашњи командант сектора Сарајево Унпрофора у БиХ, велики пријатељ српског народа. Ипак, генерал Макензи, у ексклузивном разговору за „Политику”, објашњава да има пријатеље свих националности из БиХ, али да „истина увек представља проблем онима који имају друго мишљење”.


Детаљније...
 
Луис Мекензи, бивши командант Унпрофора: У Сребреници није било геноцида, бомбардовање Србије лудост Штампај Пошаљи
Среда, 16 октобар 2019
Генерал Луис Мекензи, бивши командант Унпрофора
Београд - Истина ће увијек узнемиравати оне са другачијим мишљењем, истиче бивши командант Унпрофора у Сарајеву Луис Мекензи, који сматра да у Сребреници није почињен геноцид, да је срамотно ослобађање тамошњег ратног команданта муслиманских снага Насера Орића, те да је лудост бомбардовање Србије 1999, као и признање самопроглашеног Косова.

Овај канадски официр, који је након мисије у Сарајеву 1993. године, са 35 година војничког искуства, поднио оставку, каже да је писао чланке о Сребреници у којима је оспорио налаз да је почињен геноцид.

"Ратни злочин да, али не и геноцид", рекао је Мекензи за "Политику", који ће боравити у Београду поводом промоције српског издања његове књиге "Миротворац: пут у Сарајево" на 64. Међународном сајму књига.

Детаљније...
 
У Српској убијено 54, а рањено 119 Срба у НАТО бомбардовању Штампај Пошаљи
Уторак, 17 септембар 2019
БАЊАЛУКА, 16. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - У НАТО бомбардовању Републике Српске 1995. године убијено је педесет четворо Срба, рањено их је 119, а бројне су индиректне посљедице бомбардовања које становници трпе и данас, наводи се у публикацији "Намјерном силом на Републику Српску" чији је издавач Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица.

Директор Републичког центра Милорад Којић напоменуо је да, осим директних посљедица НАТО бомбардовања Републике Српске, постоје и индиректне посљедице, између осталог, 120.000 Срба протјераних из западнокрајишких општина.

"Одсјечене српске главе на Озрену такође су индиректна посљедица бомбардовања зато што се НАТО директно ставио на страну једне од зараћених страна и дао јој подршку", рекао је Којић вечерас новинарима у Бањалуци, гдје су представљени резултати истраживања посљедица НАТО агресије на Републику Српску и СР Југославију.

Детаљније...
 
Петрушић: Пољска поднијела захтјев за пуштање генерала Крстића Штампај Пошаљи
Четвртак, 12 септембар 2019
11/09/2019 | РТРС | СРНА

Пољске власти поднијеле су захтјев за пријевремено пуштање на слободу генерала Радислава Крстића, а не сам генерал, и било је очекивано да ће суд у Хагу то одбити, јер се према хашким правилима услов за пријевремено пуштање стиче најраније у марту 2022. године, рекао је Срни Ненад Петрушић, адвокат генерала Крстића.

- Дакле, није се одлучивало о личном захтеву генерала Крстића, него о захтеву пољских власти где он издржава казну затвора. Према њиховим прописима, максимална казна за издржавање је 20 година, а како тамо испуњава две трећине, они су из процесних разлога то затражили по Закону о извршењу санкција Пољске - рекао је Петрушић.

Он је објаснио да о пријевременом пуштању на слободу одлучује онај суд који је генерала Крстића послао на издржавање казне, а то је Трибунал, па је било очекивано да ће одбити захтјев Пољске.

Детаљније...
 
ТАЈНИ ДОКУМЕНТ РАСИМА ДЕЛИЋА: "Заштићена зона" пуна ракета и мина Штампај Пошаљи
Петак, 12 јул 2019
Заштићена зона Сребреница: Делићев извештај о наоружавању
В. МИТРИЋ | 12. јул 2019 | Вечерње новости

За свакодневне потребе и награде најбољим борцима у Сребреницу је из Сарајева стигло и 350.000 марака, а за фонд шехида 308.000 марака

ДО рушења хеликоптера 7. маја 1995. године, ваздушним мостом, који је, иначе, представљан као искључиво хуманитарни, у Сребреницу је за војнике Армије БиХ допремљено - 374.982 комада метака, 436 разних бомби, 131 тромблон, 44 лансера, 292 лансера РПГ 7, 292 пројектила РПГ 7, 59 мина за ручни бацач, један лансер ракетни 107 милиметара, 28 ракета, ласер "црвена стријела", 275 мина 60 милиметара, 24 зоље, 740 мина 82 или 122 милиметра. За свакодневне потребе и награде најбољим борцима у Сребреницу је из Сарајева стигло и 350.000 марака, а за фонд шехида 308.000 марака.

Ово у свом специјалном допису Скупштини БиХ, у Сарајеву, наводи ратни командант Армије БиХ генарал Расим Делић. У строго поверљивом документу, чији је број 1-1 - 941 од 30. маја 1996. године, који је у поседу "Новости", Делић открива како су се снабдевали Изетбеговићеви борци у Сребреници која је званично била демилитаризована и заштићена зона УН!

Детаљније...
 
Списак жртава потврђује да су у костурници побијени српски цивили Штампај Пошаљи
Уторак, 09 јул 2019
Списак жртава потврђује да су у костурници побијени српски цивили
09/07/2019 |  РТРС | СРНА

Коалиција "Заједно за Сребреницу" објавила је данас списак са именима српских цивила чији се посмртни остаци налазе у спомен-костурници у Сребреници и тако демантовали тврдње бошњачких странака у неким медијима да је ријеч о костурници у којој су сахрањени погинули партизани у окршајима са усташама и четницима.

- Бошњачке политичке партије, реагујући на недавно постављање крста изнад костурнице, износе лажи да су ту сахрањени партизани и цивили-жртве фашизма. Те изјаве нису тачне, јер су ту посмртни остаци 108 српских цивила, чија се имена знају, већином старијих особа и дјеце, које су у њиховим кућама побиле усташе други дан Тројица, 14. јуна 1943. године - наведено је у саопштењу коалиције коју чине српске политичке партије и удружења проистекла из рата.

Из списка са именима убијених, чији факсимил је у прилогу, види се да је ријеч о српским цивилним жртвама, међу којима има и цијелих породица.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следећа страна > Крај >>

Резултати 97 - 104 од 431