Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Тишина прекрила убиство српске повратнице у Високо Штампај Пошаљи
Уторак, 21 јун 2022
Понедељак, 20.06.2022 | Политика | Душанка Станишић

Наду Радуловић убио комшија Бошњак. Локални, кантонални и федерални званичници се не оглашавају

Сарајево – У насељу Мауровићи у општини Високо у Федерацији БиХ убијена је у својој кући 65-годишња Српкиња Нада Радуловић, која се у родни крај вратила након рата и живела је сама. Осумњичени за убиство српске повратнице, које се десило 31. маја, а откривено седам дана касније, јесте Височанин Муамер Хоџић. Он је ухапшен и налази се у притвору. Из Тужилаштва Зеничко-добојског кантона званично је потврђено да је признао убиство Радуловићеве.

Иако је од почињења тог монструозног дела прошло више од пола месеца, локални, кантонални и федерални званичници и даље ћуте. Нема ниједне осуде тог окрутног злочина, а ни подршке узнемиреним и уплашеним малобројним српским повратницима у већински бошњачко Високо, које се налази недалеко од Сарајева.

Детаљније...
 
Повратница у општину Високо, 65-годишња Нада Радуловић, убијена је у насељу Мауровићи Штампај Пошаљи
Понедељак, 13 јун 2022
ИН4С - 13/06/2022 | РТРС

Осумњичени за убиство је ухапшен. Ради се о Височанину Муамеру Хоџићу, којем је Кантонални суд у Зеници одредио једномјесечни притвор

Хоџић је признао убиство Радуловићеве, кажу у Тужилаштву Зеничко-добојског кантона, али мотив не откривају.

Нада је према писању медија, угостила убицу у свом дому, а он јој је на гостопримство узвратио убиством које се десило 31.5.
Тијело је пронађено седам дана касније у сасушеној локви крви. На тијелу је било више убодних рана, једна и у врату.

Детаљније...
 
Којић: Правосуђе у БиХ не бави се довољно злочинима над Србима Штампај Пошаљи
Недеља, 15 мај 2022
15/05/2022 |  РТРС | Аутор: СРНА

Правосуђе БиХ годинама се у довољној мјери не бави процесуирањем злочина над Србима, оцијенио је директор Републичког центра за истраживање рата Милорад Којић у Бијељини, гдје је обиљежено 30 година од страдања војника ЈНА у "Тузланској колони".

Којић је појаснио да је евидентна политика непроцесуирања злочина над Србима, у овом случају и "Тузланске колоне", коју су спроводила и тужилаштва за ратне злочине Србије.

- Присјетићемо се и ослобађајуће пресуде Илији Јуришићу. То су исти они људи који са Наташом Кандић ликују против Срба. Имамо и ситуацију у којој је Кантонални суд у Тузли ослободио Изета Смајића, који је пуцао на рањеног припадника ЈНА и који је само Божијом вољом преживио. Какви то људи сједе у тим правосадним институцијама, који доносе такве пресуде упркос свједоку који је преживио пуцањ у главу? - упитао је Којић.


Детаљније...
 
Адвокат Душан Братић о случају “Добровољачка”: Ганићу је требало судити у Београду Штампај Пошаљи
Четвртак, 12 мај 2022
12.05.2022 | Глас Српске

БЕОГРАД - Ратном члану Предсједништва РБиХ Ејупу Ганићу требало је за ратне злочине у “Добровољачкој” судити у Београду, а не у Сарајеву, али је то опструисао и онемогућио некадашњи државни тужилац за ратне злочине Србије, Владимир Вукчевић.

Истакао је ово за “Глас Српске” београдски адвокат Душан Братић осврћући се на недавни потез Тужилаштва БиХ да крајем прошлог мјесеца, а скоро четири године од формирања овог предмета, коначно и званично подигне оптужницу за злочин у Добровољачкој улици у Сарајеву, а који се десио 3. маја 1992. године.

Подсјећања ради, тада су припадници “Зелених беретки”, “Патриотске лиге” и Територијалне одбране тзв. Републике БиХ напали колону ЈНА и убили 42 припадника ЈНА. Заробљено је и 207 припадника ЈНА, 71 је рањен, а деветорица заробљених су убијена. За овај злочин Тужилаштво БиХ је као најодговорније прогласило десет особа, а на списку, поред Ганића, нашли су се и Заим Бацковић, Хамид Бахто, Хасан Ефендић, Фикрет Муслимовић, Јусуф Пушина, Бакир Алиспахић, Енес Бездроб, Исмет Дахић и Махир Жишко.
Детаљније...
 
Реаговања из Српске на пресуду Османовићу и изјаве из Сарајева Штампај Пошаљи
Субота, 19 март 2022
19/03/2022 |  СРНА | Аутор: РТРС

Одјељење за ратне злочине Вишег суда у Београду осудило је на пет година затвора бившег припадника такозване Армије БиХ Османа Османовића због ратног злочина над српским цивилима и заробљеним припадницима Војске Републике Српске 1992. године у логору Расадник у Горњем Рахићу на подручју Брчког.

Бошњачки члан Предсједништва БиХ Шефик Џаферовић поручио је да та пресуда представља "срамотан удар на правду и да ће оставити тешке посљедице на односе БиХ и Србије", а министарка спољних послова у Савјету министара Бисера Турковић да је пресуда "нови тежак ударац нормализацији односа у региону".

Замјеник министра правде у Савјету министара Незир Пивић сматра да је овом пресудом прекршено међународно право и да Србија "злоупотребом универзалне јурисдикције процесуира наводне ратне злочине".

Детаљније...
 
Судите Орићу за Кравицу Штампај Пошаљи
Недеља, 20 фебруар 2022
 Кравица, 7. јануар 1993. Фото: screenshot
19.02.2022 | Ђорђе Баровић - Вести

Бранимир Којић, председник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребренице, најавио је за уторак, 22. фебруара, велики протест испред Суда и Тужилаштва БиХ у Сарајеву на коме ће затражити отварање истраге и подизање оптужница за злочине у десетак села Подриња где је током рата убијено више стотина српских цивила, махом жена, деце и стараца.

– За ове злочине нико никада није одговарао. Зато сада захтевамо да Тужилаштво БиХ више не затвара очи и не скрива истину, већ што пре отвори више одвојених предмета и то за злочине у селима: Кравица, Скелане, Горњи Магашићи, Јежештица, Подравања… – каже Којић и објашњава да скуп организују Општинска организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребреница у сарадњи са Републичком организацијом породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила.

Детаљније...
 
Тужилаштво: Прикупљамо информације о злочину у Кравици Штампај Пошаљи
Четвртак, 03 фебруар 2022
Насер Орић у акцији Фото:СРНА, Вести
БЕТА | 02.02.2022.

Заменик тужиоца за ратне злочине Василије Сератлић рекао је данас да то тужилаштво прикупља информације и изводи доказе у циљу проналажења и идентификације починилаца злочина у селу Кравица, 7. јануара 1993. године, који је описала Фадила Мујић из удружења "Мајке Сребренице" на једној телевизији.

На питање да ли ће против Фадиле Мујић бити предузете одређене истражне радње, Сератлић је агенцији Бета казао да Тужилаштво за ратне злочине Србије предузима све неопходне радње, тако што прикупља информације и изводи доказе у циљу проналажења и идентификације учинилаца овог кривичног дела.

Детаљније...
 
Пријава Тужилаштву против више лица због изазивања националне мржње Штампај Пошаљи
Среда, 02 фебруар 2022
02/02/2022 |  РТРС | Аутор: СРНА

Тужилаштво БиХ примило је пријаву коју су представници сребреничке Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила поднијели против Хамдије Абдића званог Тигар из Бужима, предсједника Удружења грађана "Зелене беретке" из Сарајева Мухамеда Швракића и више непознатих лица због изазивања националне, расне и вјерске мржње, раздора и нетрпељивости.

- Пријава је примљена у Тужилаштву и биће прослијеђена у рад тужиоцу - речено је Срни из ове правосудне институције.

Предсједник Организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сребреница Бранимир Којић раније је рекао да су ова лица путем медија и на јавним скуповима износила ратнохушкачке пријетње и позиве, испољавала мржњу према Републици Српској и њеним институцијама и вријеђала српски народ.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 41 - 48 од 432