Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

БиХ мека за екстремисте Штампај Пошаљи
Петак, 14 октобар 2011
Бањалука 13. 10. 2011. | ПРЕСС РС

ДРАСТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ САВЕТА БЕЗБЕДНОСТИ УН
БиХ мека за екстремисте


У БиХ тренутно делује најмање 70 организованих екстремистичких група, у којима је активно ангажовано више од 4.000 људи! Саговорник нашег листа из Министарства безбедности БиХ открива да су милитантне групе углавном лоциране у ФБиХ и да су уско повезане с радикалним исламистичким покретима од којих су неки чак и званично забрањени од стране Савета безбедности УН.

ОБЕЋАНА ЗЕМЉА Радикални исламисти се у БиХ осећају своји на своме

Према речима наших извора, домаће обавештајно-безбедносне агенције регистровале су да је на територији БиХ и даље приметно снажно деловање четири, наводно, хуманитарне и невладине организације које су још средином 2008. од УН-ових стручњака за борбу против тероризма оцењене као изузетно опасне и тесно повезане с најрадикалнијим исламистичким покретима са Блиског истока.
 
 
Детаљније...
 
Завет СрпскоРуски позива на трибину 14. октобра Штампај Пошаљи
Уторак, 11 октобар 2011

Завет СрпскоРуски: Позивница на трибину

 
Клинтон творац Сребренице Штампај Пошаљи
Уторак, 27 септембар 2011
25. 09. 2011, 13:47 |

 
Сребреница – „Хакија Мехољић, одборник из Сребренице, изјавио је новинама у јесен ’93. Како му је у септембру те године Изетбеговић рекао да му је Клинтон предложио (у априлу ’93) да се српске снаге спусте у Сребреницу, изврше покољ 5000 људи, и да на основу тога покоља дође до интервенције (НАТО).

Сетићете се да је у априлу те године француско министарство иностраних послова дало званично саопштење како смо ушли у Сребреницу и како крв тече улицама. Ја сам имао муке да зауставим наше снаге и да им објасним зашто то радим, али оне су ме послушале, али Французи то нису знали, већ су мислили да је на делу сценаријо који помиње Мехојић …“.
 
 
Детаљније...
 
70. годишњица мученичког страдања Срба из Бихаћа Штампај Пошаљи
Среда, 10 август 2011
9. Август 2011.

Помен у Гаравицама 9. абгуст 2011.
Ових јулско-августовских  дана навршило се 70 година од масакра и трагичног страдања Срба из Бихаћа и његове околине. Прође пуних 70 година од тог до тада нечувеног злочина Макса Лубурића и Љубомира Кватерника и њихових кољача из Љубушког и домаћих усташа. Иако прође 70 година од овог злочина усташког геноцида никада није тачно утврђен број жртава у Бихаћу, које бише закопане на Гаравицама - тачније на Гаравичким Барама поред ријеке Клокота.

Међутим, Државна комисија формирана са намјером да утврди број жртава геноцида, као и обично, никада није  завршила свој посао и утвдила тачан број жртава, али је усвојена општа процјена да је на Гаравицама, односно Бихаћу и његовој ужој околини на најмонструознији начин побијено и маскрирано од 12.000 до 15.000 углавном  Срба, али је међу жртвама било и Јевреја и Рома.

Детаљније...
 
Тражимо правду за 3.267 убијених Срба у Подрињу Штампај Пошаљи
Понедељак, 18 јул 2011
Datum: 12.07.2011 22:00
Autor: Кристина Ћирковић

На фотографији углљенисано тело Ненада Ранкића из Сребреницe - насловна страна књиге Миливоја Иванишевића: Српска згаришта сребреничког крајаБРAТУНAЦ - У нама нема мржње и освете, али је крајње вријеме за процесуирање монструозних злочина почињених над Србима. Не можемо прихватити селективну правду како је било до сада, да је једна - српска страна за све крива, а да за оволике српске жртве нико не одговара.
 
Рекао је ово јуче предсједник Републике Српске Милорад Додик, обраћајући се окупљенима на Војничком гробљу у Братунцу на којем је одржан помен и служен парастос за 3.267 српских цивилних жртава које су током ратних сукоба 1992. убиле оружане снаге Aрмије РБиХ под командом Насера Орића.

Детаљније...
 
Ни једна оптужница за злочин над 3.267 Срба Штампај Пошаљи
Субота, 16 јул 2011
Datum: 12.07.2011 22:00
Autor: Глас Српске


БAЊAЛУКA - Чињеница да нико није осуђен за злочин над Србима, углавном старијим лицима и дјецом у Сребреници и Братунцу, довољно говори о утицају политике на правосуђе у БиХ, изјавио је јуче шеф Координационог тима Владе РС за истраживање ратних злочина и тражење несталих Сташа Кошарац.

- БиХ је земља апсурда у којој су на политичкој сцени политичке структуре бошњачког народа које нису спремне да погледају истину у очи и признају да су и Бошњаци одговорни за ратне злочине у протеклом рату - рекао је Кошарац.

На подручју средњег Подриња и Бирча током протеклог рата убијено је 3.267 припадника српског народа, а више од половине жртава били су цивили - жене и дјеца.
 
 
Детаљније...
 
Братунац - Помен за 3267 убијених Срба Штампај Пошаљи
Уторак, 12 јул 2011
16:09    |    12/07/2011  |    Извор: РТРС | Фото: СРНА

Подриње се данас присјећа свих 3.267 српских жртава које су страдале од 1992. до 1995. годинеПодриње се данас присјећа свих 3.267 српских жртава које су страдале од 1992. до 1995. године. На Војничком гробљу у Братунцу служен је парастос.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је у Братунцу, гдје је данас обиљежено страдање 3.267 Срба у Подрињу и Бирчу, да селективна правда и једнострано приказивање рата у БиХ не води толеранцији и повјерењу.

"У нама нема мржње и освете, али је крајње вријеме за процесуирање монструозних злочина почињених над Србима. Не можемо прихватити селективну правду како је било до сада, да је једна - српска страна за све крива, а да за оволике српске жртве нико не одговара", поручио је Додик.
 
 
Детаљније...
 
"Гробница за хитне ситуације" нови предмет спора Холандије и БиХ Штампај Пошаљи
Понедељак, 11 јул 2011
Радио Слободна Европа | понедељак, 11. јул 2011.  | Марија Арнаутовић

Званичници Холандског министарства одбране одбацили су недавно тврдње да су властима у БиХ ускратили податке о „гробници за хитне ситуације“ са посмртним остацима бошњачких цивила који су у јулу 1995. умрли у бази Уједињених народа надомак Сребренице.

Ријеч је о гробници коју су ископали холандски војници из састава мировних снага УН-а стационирани у Сребреници која је у то вријеме била заштићена зона.У бази УН-а која се налазила у оближњим Поточарима крај Сребренице неки од цивила умрли су због изузетно лоших животних услова. Холандски војници су те мртве цивиле закопали у „гробницу за хитне ситуације“ – што је потврдио гласноговорник министарства одбране. Он није желио бити именован, али је у интервјуу за IWPR казао како холандска влада не крије локацију гробнице и заправо је обзнанила њено постојање и могућу локацију у извјештају Netherlands Institute for War Documantation (NIOD) о Сребреници 2002. Међутим, локација која је наведена у том извјештају није била исправна.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 Следећа страна > Крај >>

Резултати 377 - 384 од 433