Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

На северу Косова брани се и Српска Штампај Пошаљи
Понедељак, 22 јул 2013
21. 07. 2013 | ПРЕСС РС

ПОЛИТИЧКИ АНАЛИТИЧАР ИЗ БЕОГРАДА О ПОКУШАЈИМА ИНКРИМИНИСАЊА РС И СРБА У ЦЕЛИНИ


Александар Павић
 Александар Павић
Један од од омиљених "аргумената" данашњих фанова Брисела и Вашингтона на српском простору, с обе стране Дрине, јесте тврдња да је сваки критички однос према политици западних центара моћи последица "дуге изолације" или "непознавања начина на који функционише савремени свет". То је последња замерка која се може упутити Александру Павићу, човеку који је дипломирао политичке науке на Универзитету Беркли у Калифорнији, али се никада није устезао да апологетама глобализма поручи - "цар је го".


Александар Павић је то чинио и у преломним годинама у Републици Српској, када је био ангажован у водећим институцијама РС. Вођен је истим вредностима и данас, било да објављује перфектне анализе политичких кретања у медијима у Србији и Српској, али и у Русији и САД, или да предводи патриотске и слободарске иницијативе, као што су "Никад граница" и "За живот без жига".

Интервју за Пресс РС започео је освртом Александра Павића на пут који је прешла Србија од потписивања тзв. Бриселског споразума до данас:


Детаљније...
 
Почела ексхумација на Сарајевској депонији Штампај Пошаљи
Понедељак, 22 јул 2013
С. М. | 22. јул 2013. 21:15

На сарајевској градској депонији у Бућа Потоку почела ексхумација велике масовне гробнице а за коју се умња да крије остатке на десетине убијених сарајевских Срба. Директор депоније забранио улазак новинарима

БАЊАЛУКА - После двадесетак дана преписке око одобрења са Тужилаштвом и Судом БиХ, у понедељак је на сарајевској градској депонији у Бућа Потоку започела ексхумација велике масовне примарне и секундарне гробнице, а за коју се оправдано сумња да крије остатке на десетине убијених сарајевских Срба.

Иако је Тужилаштво БиХ дозволило да новинарске екипе сниме ексхумацију, директор депоније је забранио улазак новинарима на поменуту локацију. Милан Мандић, председник Удружења породица заробљених и несталих лица Сарајевско-романијске регије, каже, за „Новости“, да је разочаран поступком директора депоније и додаје да то ипак неће спречити да се открије истина о српским лешевима на овој локацији.



Детаљније...
 
СРНА: Сребреница служи за уцјене Штампај Пошаљи
Четвртак, 18 јул 2013
Пише: Вукан Дубочанин

БАЊАЛУКА, 17. ЈУЛА /СРНА/ - Опет су из боце у БиХ изашли зли духови које је пробудило јулско обиљежавање сребреничке трагедије, а којом се већ двије деценије манипулише да би се извршио додатни притисак на Србе и Републику Српску.

Логично би било да представници међународне заједнице у БиХ чине све да се што прије утврди права истина о догађајима у минулом грађанском рату. И њима је сигурно јасно да је то један од најважнијих услова за помирење на овим просторима.

Али, очигледно је да некима од њих није до тога, јер би у том случају морали да спакују кофере и оду из БиХ, морали би да се одрекну лагодног живота и добре зараде без капи зноја... Утисак је да због тога поједини представници међународне заједнице у БиХ стално подгријавају тензије.

Превише је чињеница које то недвосмислено потврђују. Ако се пажљивије анализирају само овогодишња јулска дешавања у Сребреници, све ће бити јасно.


Детаљније...
 
Нове, невероватне оптужбе из Хага Штампај Пошаљи
Уторак, 16 јул 2013
Политика 13.07.2013.

Судија Мерон се позвао на анонимног сведока који тврди да су босански Срби донели одлуку да трећину Муслимана побију, трећу прекрсте, а трећина ће сама отићи

Хашку одлуку да се ратном лидеру босанских Срба Радовану Караџићу не суди само за геноцид у Сребреници, већ и у још седам босанскохерцеговачких општина, председник овог суда Теодор Мерон објаснио је позивањем на изузетно тешку оптужбу анонимног извора која је нашој јавности до сада била непозната. Мерон се, наиме, позвао на „доказни материјал презентиран током суђења“ који тобож показује да је „на састанцима са Караџићем“ наводно „донета одлука да се једна трећина Муслимана убије, једна трећина прекрсти у православље, а трећина ће сама отићи“.

Ова својеврсна инверзија познатог усташког плана о елиминацији Срба с подручја Независне државе Хрватске (усташки идеолог Миле Будак  јавно је прогласио да треба „трећину покрстити, трећину протерати и трећину побити“) шокирала је јавност у Србији. Иако је сребренички масакр у Хагу окарактерисан као геноцид, никада нисмо чули за наводну намеру босанских Срба да се „трећина Муслимана убије, а трећина прекрсти у православље“.  Горан Петронијевић, београдски адвокат из тима Караџићевих бранилаца, за „Политику“ каже да је одбрана запрепашћена Мероновим образложењем: „Претресли смо све могуће доказе и документе из претреса пред судским већем и одговорно тврдимо да не постоји нити један доказ и нити један документ који би потврдио да је икада постојао у Републици Српској сличан план или одлука.“

Детаљније...
 
Ексхумацију Срба у Сарајеву блокира БиХ Штампај Пошаљи
Уторак, 16 јул 2013
С. МИШЉЕНОВИЋ | 16. јул 2013. 21:10

Организација породица Сарајевско-романијске регије каже да суд БиХ одуговлачи са доношењем одлуке о почетку есхумације посмртних остака са сарајевске депоније

БАЊАЛУКА - Суд БиХ већ данима одуговлачи доношење одлуке о почетку есхумације на сарајевској градској депонији, где су недавно пронађени остаци српских жртава из протеклог рата - каже за „Новости“ Милан Мандић, председник Организација породица несталих лица Сарајевско-романијске регије.

Детаљније...
 
Босански Петровац: Ексхумирани остаци девет Срба Штампај Пошаљи
Среда, 10 јул 2013
Танјуг | 09. јул 2013. 17:48

На православном гробљу Шеледи у Босанском Петровцу ексхумирани су посмртни остаци девет тела, за која се претпоставља да припадају цивилима и војницима српске националности

САРАЈЕВО - На православном гробљу Шеледи у Босанском Петровцу ексхумирани су посмртни остаци девет тела, за која се претпоставља да припадају цивилима и војницима српске националности.

Према речима портпарола Института за нестале особе БиХ Лејле Ченгић, након узимања коштаних узорака за ДНК анализу, ексхумирани посмртни остаци ће бити враћени у гробна места из којих су извађени и ту ће остати до коначне идентификације.


Детаљније...
 
Сарајево: Људске кости пронађене на депонији Штампај Пошаљи
Субота, 06 јул 2013
Танјуг | 06. јул 2013. 11:46 |

На градској депонији у Сарајеву пронађене су људске кости, за које се претпоставља да су посмртни остаци убијених Срба током рата у том граду


На градској депонији у Сарајеву пронађене су људске кости, за које се претпоставља да су посмртни остаци убијених Срба током рата у том граду, сазнаје РТ Републике Српске.

Упућени, како се наводи, верују да су овде сахрањивани убијени грађани Сарајева српске националности које је рат затекао у граду на Миљацки.

Како преноси РТРС, сарајевска градска депонија гробница је на десетине Срба убијених у Пофалићима, Бућа Потоку, Велешићима, Алипашину и другим сарајевским насељима.


Детаљније...
 
Александар МЕЗЈАЈЕВ: Часни витез или провокатор? Штампај Пошаљи
Среда, 19 јун 2013
Скандал у Међународном трибуналу за бившу Југославију
FondSK.ru |19.06.2013 | 08:56

У Међународном трибуналу за бившу Југославију је 13. јуна дошло до још једног скандала, али овога пута – уз учешће судије.[1] Званична верзија догађаја је следећа: судија Фредерик Хархоф [2] из Данске послао је мејл у коме је својим пријатељима испричао тужну причу. Тужна прича каже да председник МТБЈ Т. Мерон врши врло јак притисак на рад судија Трибунала како би их натерао да донесу одлуку о невиности више лица. Ради се о невиности Готовине и Маркача, генерала М. Перишића, као и Ј. Станишића и Ф. Симатовића.

Судија Ф. Хархоф сматра да тај притисак амерички судија врши како би  променио постојећу праксу МТБЈ, јер је постојећа,  како сматра, постала превише опасна за америчка и израелска војна лица. Судија не објашњава у чему је та опасност, али се његова идеја може схватити: пресуде МТБЈ се последњих година доносе као преседани. Зато оне у будућим могућим процесима против војних лица наведених земаља могу бити коришћене као правне норме.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 Следећа страна > Крај >>

Резултати 297 - 304 од 433