Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

Бугојно- Арапи купују земљиште и у мјесту Ростово Штампај Пошаљи
Среда, 30 септембар 2015
29/09/2015 | 10:15 | Извор: СРНА
Арапи са Блиског истока почели су куповину земљишта у Ростово у општини Бугојно, након што су покуповали велики број парцела за градњу у Кантону Сарајево, те на рубним дијеловима Лепенице.


На Ростову су се појавили представници из појединих арапских земаља који су већ купили и резервисали парцеле за изградњу одређених објеката или спортских терена, преноси Вечерњи лист, издање за БиХ.

Салих Херцег из Новог Травника, који надзире радове на изградњи хотела на Ростову, каже да су Арапи закупили огромне парцеле, на којима желе правити хотеле и спортске терене.

"Располажемо информацијама да желе куповати још земље. Очекује се да ускоро почне изградња инфраструктуре, а вјерујемо да ће на прољеће бити завршени бројни објекти", рекао је он.

Детаљније...
 
Уништили документе о злочинима над Србима Штампај Пошаљи
Петак, 18 септембар 2015
15.09.2015 13:31 | Горан Маунага

Источно Сарајево - Управа за инспекцијске послове Кантона Сарајево уништила је архивске документе који се односе на ратне злочине над сарајевским Србима тврдећи да је рок за њихово чување истекао, иако је законом прецизирано да се документи о ратним злочинима морају чувати трајно.


Документација која је у посједу "Гласа Српске" потврђује да је главни инспектор за санитарне, здравствене и фармацеутске послове у Управи за инспекцијске послове Сенада Хаџијусуфовић у априлу и јуну 2012. године предсједавајућем Колегијума директора Института за нестала лица БиХ Марку Јуришићу, који је на основу Закона о несталим лицима тражио документацију и информације о ексхумацијама и асанацији терена на подручју сарајевске општине Нови Град, одговорила да не може да достави тражене податке јер је рок чувања архивске грађе истекао након пет година.

- Рок чувања архивске грађе од пет година је истекао па не можемо удовољити захтјеву за достављање података. Појединачне захтјеве породица за ексхумацију посмртних остатака не можемо вам доставити због архивирања истих. Рок чувања за те предмете је истекао и архива као таква више не постоји - навела је Хаџијусуфовићева у одговору од 9. априла 2012. године.

Детаљније...
 
Понижавајуће непроцесирање злочина Штампај Пошаљи
Среда, 16 септембар 2015
У агресији Хрватске војске 18. и 19. септембра 1995. године на подручју западнокрајишких општина, односно на територији општина Козарска Дубица, Нови Град и Костајница, убијена су 104 лица, од којих 54 цивила и 50 припадника оружаних снага Републике Српске.

БАЊАЛУКА, 16. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Представници Борачке организације /БОРС/ и некадашњи борци сматрају крајње неприхватљивом и поражавајућом чињеницу да ни након 20 година нико не одговара за злочине над српским војницима и цивилима у агресији војске Хрватске на подручје западнокрајишких општина.

Предсједник БОРС-а Миломир Савчић каже за Срну да су све жртве на почетку сукоба били Срби, а да за то нико није одговарао.

"Република Српска мора до краја истрајати у борби за ту врсту правде. У супротном, остаће онакав карактер рата како га други оцијене, остаће да су Срби били агресори, злочинци и све оно што није тако, а приписује се српској страни", упозорава Савчић.

Детаљније...
 
Отворити истрагу о уништавању архивске грађе Штампај Пошаљи
Уторак, 15 септембар 2015
САРАЈЕВО, 15. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Предсједавајући Колегијума директора Института за нестала лица БиХ Милутин Мишић сматра да Тужилаштво БиХ треба да отвори истрагу како би се утврдило да ли је Управа за инспекцијске послове Кантона Сарајево уништила или сакрила архивске документе који се односе на ратне злочине над сарајевским Србима.

Мишић је потврдио Срни да Институт дуже вријеме безуспјешно покушава да од Управе за инспекцијске послове Кантона Сарајево, МУП-а, војних судова и судова добије архив који би открио судбине и околности страдања великог броја Срба у Сарајеву.

"Нама је, нажалост, веома много архива недоступно, јер постоји опструкција у њеном давању како би се заштитио неко од учесника у тим дешавањима", каже Мишић.

Он сматра да је такву архивску грађу требало да потражује Тужилаштво по појединим предметима.

"Ми упорно говоримо да за велики број несталих Срба у Сарајеву треба да постоји институцинални одговор који подразумијева улаз у архиву како би расвијетлили околности страдања и одговорне које би требало процесуирати. Нажалост, Тужилаштво је о том питању прилично инертно", рекао је Мишић.

Детаљније...
 
Случај »Тузланска колона« распарчан и пребачен у Тузлу Штампај Пошаљи
Понедељак, 14 септембар 2015
14.09.2015 16:07 | Горан Маунага
Сарајево - Тужилаштво БиХ никада се није изјаснило о приговору који је због обустављања истраге у случају "Тузланска колона" уложио МУП РС, а умјесто тога је распарчан у више предмета и прослијеђен на поступање Кантоналном тужилаштву у Тузли.


Истрага о нападу на колону ЈНА на Брчанској малти у Тузли послије дугогодишњег одуговлачења обустављена је у децембру 2009. године. МУП РС је, незадовољан том одлуком, одмах уложио приговор тврдећи да су достављени обимни и јаки докази у вези са почињеним ратним злочинима у том случају. Тужилаштво је, међутим, годинама остало нијемо на приговор.

Саговорник "Гласа Српске" близак Тужилаштву БиХ каже да је приговор МУП-а РС морао да буде размотрен и донесена одлука да ли је он оправдан или не.

- Умјесто тога предмет "Тузланска колона" је распарчан и тако прослијеђен Кантоналном тужилаштву у Тузли. Тај предмет више није препознатљив јер је раздвојен на више случајева. Питам се који је предмет у надлежности Тужилаштва БиХ ако није овај и како је могуће да најприје буде обустављена истрага, а затим исти случај распарчан и достављен нижем тужилаштву - истакао је саговорник "Гласа Српске".

Детаљније...
 
Арапи oко Сарајева масовно купују српску имовину, плаћају чак да се пресели и гробље Штампај Пошаљи
Понедељак, 07 септембар 2015
04.09.2015 00:31 | Слободна Босна
Сарајево - Због чега је БиХ постала једна од најатрактивнијих дестинација за држављане арапских земаља, по којем основу привремено и стално бораве у БиХ и како су покуповали цијела насеља у Сарајеву, Илијашу, Тарчину, Брези, Пазарићу


Недјељно је послијеподне, популарно сарајевско излетиште Врело Босне врви посјетиоцима који су одлучили барем накратко побјећи од градске спарине. На самом улазу у парк, на травњаку испод паркинга, мушкарац, жена и дијете клањају намаз.

Нико на њих не обраћа пажњу, пролазници обазриво скрећу погледе, нико се не усуђује рећи им да је мјесто које су одабрали за обављање свог вјерског обреда потпуно неприкладно. Уосталом, овакви призори постали су посљедњих мјесеци сасвим уобичајени на Врелу Босне.

Највећи број излетника је арапског поријекла, а много је оних који долазе из Кувајта и Катара и нису само туристи. У насељима на рубним дијеловима Сарајева и недалеко од града купили су земљу и куће, и одлучили ту остати.

Илиџански угоститељи и улични продавачи о арапским туристима, као и новопридошлим становницима њиховог насеља углавном говоре прилично суздржано.

Детаљније...
 
Да ли међу мигрантима у Македонији има и џихадиста? Штампај Пошаљи
Субота, 22 август 2015
21.08.2015 23:44 | Спутњик

Не може Македонија да ријешава проблеме рата које су изазвале друге државе. Већину миграната чини млада мушка популација, чак 90 одсто њих су мушкарци. Ако их је опасност натерала да бјеже, гдје су жене и дјеца, каже македонски аналитичар Миленко Неделковски.

Ситуација у Македонији послије затварања граница према Грчкој због најезде миграната на ивици је сукоба. Додатно заоштравање наступило је послије одлуке македонског предсједника да уведе ванредну ситуацију и пошаље војску у овај погранични дио државе, чиме је неколико хиљада миграната остало у тампон-зони, на прелазу између Грчке и Македоније.

У међувремену, једна група од 300 миграната успјела је да се пробије и пређе на македонску територију, а у договору са UNHCR-ом македонске власти су потом обезбједиле ванредни воз и дозволиле мигрантима да са жељезничке станице у Ђевђелији крену за Србију.

Македонске власти су данас најавиле да ће убудуће улазак у Македонију бити дозвољен само ограниченом броју миграната из „рањивих категорија“.

Детаљније...
 
Не дозволити ревизију посмртних остатака у спомен-костурници Штампај Пошаљи
Уторак, 21 јул 2015
ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 21. ЈУЛА /СРНА/ - Чланови Регионалне координације организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Сарајевско-романијске регије поручили су данас да неће дозволити антрополошку обраду тијела у спомен-костурници у Миљевићима у Источном Сарајеву док не буде успостављена централна евиденција несталих лица.
 

Предсједник Регионалне координације организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Мирко Вранић рекао је да породице које траже своје најмилије не дозвољавају да се поново врши антрополошка обрада тијела у спомен-костурници у Миљевићима.

"Породице нису задовољне чињеницом да би се тиме преносиле надлежности на нивоу БиХ о том питању", рекао је Вранић на састанку одржаном након најаве да би требало да дође до поновног пописивања посмртних остатака у спомен-костурници у Миљевићима.

Он је напоменуо да су иницијатори поновне антрополошке обраде тијела Институт за нестала лица БиХ и Међународна комисија за нестала лица.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следећа страна > Крај >>

Резултати 217 - 224 од 433