Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Допис Института још није стигао, подржавамо иницијативу Штампај Пошаљи
Среда, 19 октобар 2016
ЗВОРНИК, 19. ОКТОБРА /СРНА/ - Борачка организација града Зворника још није добила допис Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку, у којем се тражи да се у Зворнику подигне споменик дјечаку Слободану Стојановићу /11/ кога су убили муслимани 1992. године у Каменици код Зворника, али подржава ту иницијативу.

Секретар ове организације Александар Деспотовић изјавио је Срни да ова иницијатива није нова и да је зворничка Борачка организација и раније тражила да се у Зворнику подигне споменик мучки убијеном дјечаку Слободану.

"Свакако подржавамо иницијативу Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку и заједно ћемо са другим организацијама проистеклим из одбрамбено-отаџбинског рата и Скупштином града радити на рјешавању овог питања", рекао је Деспотовић.

Детаљније...
 
СУДБИНЕ ДВА ДЕЧАКА-СРБИНА И МУСЛИМАНА: Патријарх Павле Мехмедалији даровао сат Штампај Пошаљи
Понедељак, 03 октобар 2016
Драган ВУЈИЧИЋ | 03. октобар 2016. | Вечерње новости

Судбине дванаестогодишњака отвориле ране о ратним страдањима деведесетих. Повређеног Ахмића на ВМА посетио и почивши поглавар СПЦ. Споменик Стојановићу није направљен, јер је новац проневерен

КАДА је чуо да су српски борци из рејона Зворника и Сребренице, после свега што су им раније приредиле комшије муслимани, тог 18. маја 1993. прекинули борбе да би спасавали живот дванаестогодишњем Мехмедалији Ахмићу, који је тешко пострадао чекајући амерички падобран, почивши патријарх Павле био је задовољан својим народом. Тражио је да га водимо на ВМА у посету малишану. Генерал Јовичић, тадашњи начелник, јавио нам је када му је рођендан и тада је патријарх Мехмедалији даровао сат са личном посветом. Не зна шта је писало на сату. Знам да смо ВМА напустили задовољни са поруком коју смо упутили богу.

Ово су речи владике Филарета који је јуче телефоном позвао "Новости" да продуби причу о судбинама дванестогодишњака Слободана Стојановића и Мехмедалије Ахмића, двема жртвама страшног рата у Босни из 1992. и 1993.

Детаљније...
 
Гордон Бардош: Главни изазов – БиХ и Косово*, балканска мрежа тзв. Исламске Државе Штампај Пошаљи
Петак, 23 септембар 2016
БИЈЕЉИНА, 23. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Амерички стручњак за политику Балкана и питања безбједности Гордон Бардош упозорио је да ће главни изазов за обавјештајне и безбједносне службе које се баве пријетњама од "Исламске државе" бити њена балканска мрежа.

"Један аспект који заслужује пажњу је тај да велики број страних ратника потиче из овог региона: према студијама, БиХ и Косово дају више џихадиста добровољаца по глави становника него било која друга земља у Европи", напомиње Бардош.

Бардош у тексту објављеном на сајту Америчког центра за демократију истиче да је други аспект то да "Исламска држава" сада инструише своје поданике да своје финансијске донације усмјеравају преко овог региона.

"Чињеница да је БиХ тако важан вод за финансијске токове 'Исламске државе' открива континуирано постојање мреже терориста у земљи који су обучени за трансфере новца, те потпуни неуспјех двадесетогодишње међународне управе да се суочи са тим проблемом у земљи", истиче Бардош.

Детаљније...
 
Држављанство би могло да изгуби 20.000 грађана БХ, углавном из тзв. Санџака Штампај Пошаљи
Уторак, 06 септембар 2016
САРАЈЕВО, 6. СЕПТЕМБРА /СРНА/ - Само 50 од око 20.000 грађана БиХ који су држављанство добили од 6. априла 1992. до 1. јануара 2006. године јавило се Министарству цивилних послова БиХ да би доставили документацију како би била извршена ревизија држављанстава која су им додијељена, изјавио је министар цивилних послова БиХ Адил Османовић.

Почетком наредног мјесеца истиче рок за достављање документације како би била извршена ревизија, а јавни позив за њено достављање објављен је прије годину дана на страници Министарства цивилних послова БиХ.

"Дневни аваз" наводи да овој ревизији, трећој након рата у БиХ, у највећем броју подлијежу Бошњаци поријеклом из Санџака.

Детаљније...
 
Мишић: Двије масовне српске гробнице у Посавини, једна на Озрену Штампај Пошаљи
Среда, 17 август 2016
16/08/2016 |  СРНА | РТРС
Најмање двије масовне српске гробнице, према оперативним сазнањима, налазе се на подручју Посавине, а једна на Озрену, рекао је Срни члан Колегијума директора Института за нестала лица БиХ Милутин Мишић.


Мишић је навео да би масовне гробнице требало да буду процесуиране током ове године.

Он очекује да ће Тужилаштво БиХ издати налог за додатне истражне радње и ексхумацију ових масовних гробница.

"Ексхумацијом ових, као и великог броја других српских гробница, био би отклоњен застој у процесу тражења несталих Срба у БиХ", истакао је Мишић.

Детаљније...
 
Митровић: Неприхватљива слобода за новац Штампај Пошаљи
Четвртак, 11 август 2016
БАЊАЛУКА, 11. АВГУСТА /СРНА/ - Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Недељко Митровић изјавио је да је за српске жртве рата увредљиво и неприхватљиво да се осуђеници за ратне злочине над Србима у Федерацији БиХ /ФБиХ/ ослобађају затвора уколико понуде одређени новчани износ.

"Незамисливо је да неко ко има новца, а ко је починио ратне злочине над Србима буде ослобођен затвора у Федерацији БиХ", рекао је Митровић Срни.

Митровић је naveo да је с једне стране оваква пракса неморална и супротна свим законским прописима и самој сврси кажњавања оптужених за ратне злочине, док је с друге стране неприхватљиво да кривични прекршај ратног злочина постане најтежи облик корупције.

Детаљније...
 
Зашто у Србији не истражују злочине Санџаклија? Штампај Пошаљи
Четвртак, 04 август 2016
Миливоје Иванишевић, директор Института
Народ интересују разлози због којих се у Србији не процесуирају, макар и у одсуству, лица која су одговорна за злочине над Србима у БиХ. Гдје су међународне потјернице за тим лицима, пита српски академик Миливоје Иванишевић

Разговарала: Сања Срдић МАЦАНОВИЋ

БЕОГРАД, 3. АВГУСТА /СРНА/ - Српски академик Миливоје Иванишевић упозорава да многе Санџаклије носе чинове и највиша одликовања такозване Армије БиХ и да су одговорни за стотине уништених села и десетине хиљада убијених Срба, па је несхватљиво да власти Србије не истражују њихове злочине.

Он за Срну оцјењује да се, према досадашњој пракси органа гоњења и Тужилаштва Србије, показало да је Србија за таква лица "најсигурнија држава".

"Годинама власти Србије хапсе и прогоне Србе које испоручују или Хашком трибуналу, или истражним органима и судовима БиХ и Хрватске, или им овде суде.


Детаљније...
 
Петицију за одлагање фестивала потписали и српски академици Штампај Пошаљи
Петак, 29 јул 2016
БЕОГРАД, 29. ЈУЛА /СРНА/ - Петицију за одгађање "Нектар фреш вејв" фестивала, који би требало да се одржи у Бањалуци 4, 5. и 6. августа, у дане када се Срби молитвено и са пијететом сјећају жртава и прогнаних у акцији хрватске војске и полиције "Олуја", потписало је до сада више стотина људи, међу којима су и угледни српски академици.

Петицију су потписали, између осталих, Василије Крестић, Смиља Аврамов, Миливоје Иванишевић и бројна друга имена од ауторитета.

Директор Документационо-информационог центра "Веритас" Саво Штрбац, који је иницирао потписивање петиције, изјавио је Срни да ће петиција бити прослијеђена градоначелнику Бањалуке Слободану Гаврановићу, те директорима Бањалучке пиваре и компаније "М:тел", који су покровитељи фестивала, те да очекује да ће они препознати оправданост захтјева.
Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 Следећа страна > Крај >>

Резултати 185 - 192 од 433