Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

У Лукавцу пронађени посмртни остаци два лица, највјероватније Срба Штампај Пошаљи
Понедељак, 25 септембар 2023
25/09/2023 |  Аутор: РТРС

На необиљеженим парцелама на локацији Градског гробља Лукавац пронађени су готово комплетни посмртни остаци два лица, највјероватније, српске националности, саопштено је данас из Тужилаштва БиХ.

Остаци су послати на даљу судско-медицинску обраду и утврђивање идентитета несталих лица путем ДНК-а анализе.

Према прелиминарно доступним подацима и информацијама, ријеч је о лицима српске националности несталим на наведеном подручју.


Детаљније...
 
После три деценије у БиХ се сетили да суде за злочине над Србима Штампај Пошаљи
Уторак, 19 септембар 2023
19.09.2023 | Sputnik Србија

Иако документација и сведочанства о злочинима над Србима током рата у БиХ постоје одавно, а власти Републике Српске ту документацију уступају Тужилаштву БиХ, злочини против Срба се или не процесуирају, или се процесуирају делимично. Тако је и са злочинима над Србима у логору у Високом. Тек сада, након тридесет година, подигнута је оптужница.

Овако оптужницу Тужилаштва БиХ против шест особа осумњичених за ратне злочине над цивилима српске националности на подручју Високог коментарише директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица из Бањалуке, Виктор Нуждић.

Овај центар својевремено је израдио Атлас злочина над Србима током Одбрамбено-отаџбинског рата, где су, између осталог описани и злочини почињени над Србима у Високом и околини тог града у централној Босни.


Детаљније...
 
Пресуде откривају право лице правосуђа Штампај Пошаљи
Понедељак, 24 јул 2023
БАЊАЛУКА - Коначне пресуде бошњачким командантима и војницима којима су на терен стављани ратни злочини све више откривају, како то тврде републички званичници, право лице правосуђа на нивоу БиХ, које се побринуло за то да најмање правде буде досуђено у случајевима гдје су жртве Срби, што је видљиво и из начина на који су ти предмети приведени крају.

Један од посљедњих предмета који је подигао на ноге јавност у Српској јесте ослобађајућа пресуда некадашњем команданту Четвртог корпуса такозване Армије БиХ Рамизу Дрековићу, кога је оптужница теретила за ратни злочин над српским цивилима на подручју Калиновика 1995. године.

Првостепену ослобађајућу пресуду је изрекао Суд БиХ, уз образложење да није изван разумне сумње доказано да је наредио гранатирање цивилних циљева у Калиновику, иако је, такође, истакнуто да је неспорно утврђено да је Дрековић издао наредбу истуреном командном мјесту да оствари ватру са пет пројектила на центар Калиновика и да је дошло до рањавања дјечака.

Детаљније...
 
На Видовдан се најбоље види! Штампај Пошаљи
Петак, 14 јул 2023
Вести онлајн, 13. 7. 2023 | Ђорђе Баровић - Вести

Протојереј-ставрофор Радмило Ж. Стокић, дугогодишњи свештеник Епархије британско-скандинавске и једини свештеник СПЦ коме је успело да посети др Радована Караџића у затвору у Енглеској, овај Видовдан је искористио како би обишао што више Срба који робијају вишедеценијске казне изречене у Хашком трибуналу.


У разговору за “Вести”, прота Радмило Стокић објашњава да је намерно желео да их обиђе на дан највећих српских празника.

– Када сам их последњи пут обишао, а било је то 2019, обећао сам да се “догодине видимо за Видовдан”. Нажалост, због короне је то било онемогућено све до ове године. Знајући за строге прописе, припреме за посету су трајале више од три месеца. Била је то, борба непрестана, јер сам морао да испуним на стотине страница разних формулара и упитника за сваку од земаља где су наши људи смештени. План је био да обиђем много више њих, укључујући и да поново посетим др Радована Караџића, али су власти у тим државама, укључујући и Велику Британију одбиле мој захтев – почиње причу овај свештеник, који је у мисију кренуо са супругом Драгицом која му је помагала током литургија. Прва станица на том путу била је Финска.

Детаљније...
 
Шмит морао да се информише прије објављвња офуцане приче о „геноциду“ Штампај Пошаљи
Четвртак, 13 јул 2023
Миливоје Иванишевић Фото: Вечерње новости 
БЕОГРАД, 13. ЈУЛА /СРНА/ - Директор Центра за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић поручио је да су Поточари комплекс који компромитује бошњачке жртве јер су у њему међу првим укопани официри и војници такозване Армије БиХ, а да су поруке да је то мјесто геноцида и епског страдања Бошњака офуцане и неозбиљне.

Он је навео да би Кристијан Шмит импровизовано и неозбиљно обновио офуцану идеју о "геноциду" у Сребреници и тиме запријетио предсједнику Републике Српске Милораду Додику и Републици Српској, морао мало више да се информише.

"Међу првим ту су укопани погинули чланови Главног штаба: Садик Сулејмановић, Бего Тихић, Шевкет Ђозић, Неџиб Хабибовић, Осман Османовић, Хамед Алић, Амир Ризвановић, Сенахид Табаковић, Зулфо Халиловић и Ахмо Тихић, сви из Сребренице и околине", навео је Иванишевић у писаној изјави за Срну.

Детаљније...
 
Иванишевић: Никог из међународне заједнице није брига за убијену српску дјецу, старце и болесне Штампај Пошаљи
Субота, 08 јул 2023
Миливоје Иванишевић, директор Института Фото: СРНА 
БЕОГРАД, 8. ЈУЛА /СРНА/ - Директор београдског Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић рекао је да данас да је Сребреница једино мјесто у којем су побијени сви болесни, старији Срби и српски ратни заробљеници, те да никог из међународне заједнице није брига за то.

Иванишевић, који је у Београду учествовао на трибини посвећеној годишњици руског вета на британску резолуцију у Савјету безбједности УН, којом би Срби били означени гао геноцидни народ, рекао је да све чињенице то оспоравају.

Он је међу првима ушао у Сребреницу након њеног преласка у српске руке и каже да су прво што је видио били побијени сви Срби.

Иванишевић је рекао да је у Сребреници тражио документацију, али да је нашао заклану старицу Мирковић на улазу у једну петоспратницу, што је и документовао фотографисањем.

Детаљније...
 
У БиХ „купују” слободу и осуђени за ратне злочине Штампај Пошаљи
Уторак, 06 јун 2023
Политика | Душанка Станишић | 05.06.2023. 

То важи за благе казне, до годину дана затвора, које су апсурд саме по себи, што све заједно представља вређање и понижавање жртава

Сарајево – Измене Кривичног закона БиХ из 2010. године омогућавају да затворске казне до годину дана могу заменити новчаном, између осталих, и осуђени за ратне злочине. Према неким информацијама, само у последњих пет година слободу је „купило” осам осуђених за то најтеже кривично дело. Појединачно, останак на слободи коштао их је нешто више од 18.000 евра, јер, по одредбама поменутог закона, дан затвора вреди око 50 евра.

Већи део јавности у БиХ, породице жртава превасходно, сматрају да кривицу што осуђени за ратне злочине могу да купују слободу сноси искључиво Суд БиХ. Да им је, како кажу, изрицао заслужене затворске казне, а не срамне и понижавајуће, они не би могли да користе законску могућност и захтевају да ту казну откупе. И поједини правни стручњаци мишљења су да замена казне у случају ратних злочина „није ни правична ни морална”.

Детаљније...
 
Којић: Институт да достави имена наводно идентификованих лица српске националности Штампај Пошаљи
Субота, 20 мај 2023
Предсједник Скупштине Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила Бранимир Којић рекао је да та организација тражи да буду објављени подаци са именима и презименима, мјестом и годином проналажења за сва 422 лица српске националности, колико је наводно идентификовао Институт за нестала лица БиХ до сада путем ДНК методе.

- Дегутантни и експресни деманти Института на тврдње предсједника Републичке организације породица Исидоре Граорац која је изнијела податке да је од оснивања овог института пронађено само 58 лица српске националности доказује да ми из Републике Српске говоримо истину, јер чим су овакви подаци угледали свјетлост дана одмах су пожурили да нешто демантују покушавајући прикрити свој нерад и све закулисне радње које се дашавају у овом накарадном институту - истакао је Којић.

Он је навео да Републичка организација породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила од Института тражи да доставе тој организацији, али и јавности податке са именима и презименима, те мјестом и годином проналаска за сва та наводна 422 лица српске националности, као и да одговоре гдје и на којим локалитетима се налазе тих 725 лица, гдје су они похрањени данас и када су есхумирани.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 17 - 24 од 431