Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Мустафић: Морална обавеза да се ода почаст брутално убијеним људима Штампај Пошаљи
Четвртак, 12 јул 2018
 Ibran Mustafić
СРЕБРЕНИЦА, 12. ЈУЛА /СРНА/ - Први пут парастосу настрадалим Србима на Петровдан 1992. године на Залазју код Сребренице данас је присуствовао један Бошњак Ибран Мустафић, који је одао почаст настрадалима.

Мустафић је изјавио Срни да је прије три године хтио да дође, али га је полиција упозорила да то не чини због безбједносних разлога јер је дан раније у Поточарима нападнут тадашњи предсједник Владе Србије Александар Вучић.

"Имам моралну обавезу по Божијем и људском закону да одам почаст људима који су овдје били заробљени и након злостављања брутално убијени, а убили су их, нажалост, припадници мог народа", рекао је Мустафић.

Детаљније...
 
Српске породице несталих поново изигране и искључене Штампај Пошаљи
Понедељак, 09 јул 2018
09/07/2018 |  РТРС | СРНА

Замјеник предсједавајућег Регионалне координације удружења породица несталих лица са подручја бивше Југославије Смиља Митровић поручила је уочи Самита за западни Балкан у Лондону да су српске жртве поново запостављене и изигране и упозорила представнике власти из Републике Српске да не стављају свој потпис на документе који немају подршку породица српских жртава.

"На Лондонском самиту омогућен је долазак породица несталих муслимана и Хрвата из БиХ, али нема представника Срба из Републике Српске који још траже 1.650 несталих особа, дјечака, синова и очева, а од завршетка рата тражили смо 5.250 несталих особа", изјавила је Митровићева Срни.

Она истиче да су породице несталих особа из Републике Српске запостављене у овом процесу тражења истине и помирења и да се вјечито запостављају српске жртве, прије свега у Тужилаштво БиХ, па даље у свијету који наставља да негира српске жртве протеклог рата.

Детаљније...
 
Надлежни потврдили - у селу Матузићи пронађено оружје, муниција... Штампај Пошаљи
Среда, 27 јун 2018
25/06/2018 |  РТРС

Наоружање пронађено у напуштеној кући у селу Матузићи, у општини Добој југ, припадници Цивилне заштите у овој федералној општини тврде да су уклонили и уништили.


Због сумње да има још наоружања, кажу, претрага локације биће настављена.

Остаци срушене куће опасани су жутим тракама полиције и цивилне заштите, а прилаз објекту је забрањен. До данас га је обезбјеђивала полиција. Из рушевина је извучено наоружање и муниција, а затим уништени на локацији удаљеној око 2 км, кажу у Цивилној заштити.

Детаљније...
 
Посмртни остаци сарајевских Срба укопани по муслиманским обичајима Штампај Пошаљи
Недеља, 06 мај 2018
Д. Станишић | 06.05.2018 | Политика

У Удружењу несталих сарајевско-романијске регије сматрају да је то показатељ односа према српским жртвама у граду у коме тог народа због злочина више и нема

Сарајево –Недавно је председник Удружења несталих сарајевско-романијске регије Милан Мандић затражио да Институт за нестала лица БиХ одмах узме узорке 365 посмртних остатака Срба укопаних на судској парцели у градском гробљу у Високом. Реч је о неидентификованим посмртним остацима особа пронађених углавном на ширем подручју Сарајева који су крајем прошле године довезени у Високо и, без знања јавности и породица несталих, укопани на 163 гробна места.

Детаљније...
 
Иванишевић: Приче званичног Сарајева су напаствовање истине Штампај Пошаљи
Четвртак, 03 мај 2018
Миливоје Иванишевић  Фото: Novosti.rs
03/05/2018 |  РТРС | СРНА

Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић изјавио је поводом 26 година од злочина над припадницима ЈНА у Сарајеву, да не очекује да ће ико икад одговарати за те злочине, посебно када се зна како званично Сарајево интерпретира догађаје од 2. и 3. маја 1992. године.

Миливоје Иванишевић оцјењује да су приче званичног Сарајева о злочину у Довровољачкој улици напаствовање истине. Он не очекује да ће ико икада одговарати за злочине у Добровољачкој улици, посебно када се зна како званично Сарајево интерпретира догађаје од 2. и 3. маја 1992. године.

- Нико неће одговарати ни за напад на војну полицију, ни за Добровољачку. Они кажу да је неко киднаповао Алију Изетбеговића, па да је био поход војске на тадашње предсједништво. Све супротно тумаче од стварних збивања. То је невјероватно - каже Иванишевић.

Детаљније...
 
Академик Крестић: Иницијатива Китаровићеве – смијешна, али и тужна Штампај Пошаљи
Петак, 27 април 2018
Академик Василије Крестић
БЕОГРАД, 25. АПРИЛА /СРНА/ - Академик Василије Крестић изјавио је за Срну да се зна да је Јасеновац био најгори концентрациони логор на свијету, те да је "смијешно, али и тужно" што хрватски предсједник Колинда Грабар Китаровић жели да формира комисију за, како је навела, утврђивање "праве истине" о том логору.

"Шта би требало да се утврди? Да није било геноцида? Или да је било много мање мртвих? Или да је било мање бруталности? Не знам шта хоће та госпођа", рекао је Крестић.

Он је истакао да постоје обимне и врло озбиљне студије о Јасеновцу, те подсјетио да је истражна комисија одмах послије рата ушла у Јасеновац и у њој није било ниједног Србина, него су је чинили Хрвати и Јевреји.

Детаљније...
 
Крестић: Споменици Степинцу - доказ да усташка идеологија живи Штампај Пошаљи
Петак, 20 април 2018
Академик Василије Крестић
20/04/2018 |  РТРС | Вечерње новости

У Хрватској готово да нема краја у којем Срби нису доживјели страшна страдања, укључујући и подручје Сиска у чијој се близини налази Зрин, а најављено подизање споменика контроверзном хрватском кардиналу Алојзију Степинцу баш на том мјесту још један је доказ да је усташка идеологија жива, рекао је академик Василије Крестић.

"То је било јако усташко подручје, а подизање споменика баш на том мјесту представља још један доказ да та идеологија опстаје. Ово је само дио њихове политике која траје деценијама", рекао је Крестић за "Вечерње новости".

Он је нагласио да Хрватска Србији спочитава "све и свашта, и када за то има разлога, и када нема, а сама вуче потезе чији је циљ стварање чисте Хрватске".

Детаљније...
 
Иванишевић: Убијено 53 одсто српског становништва Штампај Пошаљи
Понедељак, 09 април 2018
Миливоје Иванишевић Фото: Прес.ба
Више од 90 одсто жртава убијено је хладним оружјем или спаљено, а у логорима их је много умрло од изгладњивања и инфективних болести. Усташе су биле најкрволочније, наводи предсједник Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић.

БЕОГРАД, 9. АПРИЛА /СРНА/ - Прије 77 година, 10. априла 1941. године, основана је Независна Држава Хрватска /НДХ/, фашистичка творевина у којој су сви Срби били стављени ван закона и изложени општем прогону, убиствима и геноциду, а страдало је 53 одосто српског становништва.

НДХ је заузимала подручје данашње Хрватске, БиХ и Срема, које су Хрвати прогласили својим, након што је Tрећи рајх окупирао Краљевину Југославију, а већ од првих дана оснивања почело је масовно убијање српског становништва.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следећа страна > Крај >>

Резултати 137 - 144 од 433