Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Холандски пуковник: Срби нису починили геноцид, већ ослободили Сребреницу! Штампај Пошаљи
Понедељак, 20 август 2018
ИН4С  | 19/08/2018 5

У хронологији новинских текстова о догађајима у Сребреници пада у очи да су војну операцију Војске РС против бошњачких снага, као геноцид окарактерисали холандски политичари и њихови медији. Први који су се супроставили оваквим догађајим били су свједоци – холандски војници који су све гледали својим очима.

Холандски министар за помоћ и развој Јан Пронк, а за њим министар одбране Јорис Ворхуве били су први који су догађаје из Сребренице описали као геноцид, подсјећа Интермагазин.

Холандски војници одмах су се супротставили медијској хистерији о етничком чишћењу, а касније су им се и осталих 1.200 припадника Холандског пјешадијског батаљона, који су у три ротације служили у енклави Сребреница од 1993. до 1995.

Сам „неспоразум“ холандске владе са својим војницима званично је почео када је одлазећи са службе у Босни, пуковник Томас Кареманс заповједник батаљона, у Загребу на пригодној конференцији за штампу 25. 7. 1995. похвалио припаднике Војске Републике Српске за веома добро испланирану и изведену акцију ослобађања Сребренице, пише Интермагазин.

Детаљније...
 
Српска покреће тешку историјску битку: Доказати истину о Сарајеву и Сребреници Штампај Пошаљи
Четвртак, 16 август 2018
22:20 14.08.2018 | Спутњик

Председник РС Милорад Додик предложиће Народној скупштини да обавеже Владу да формира међународну комисију која ће испитати ратна дешавања у Сребреници, укључујући и страдање Срба, а не само Бошњака. Какве ће последице то изазвати?

Додик тражи и да Скупштина захтева од Владе Српске да формира посебну комисију која ће утврдити страдање Срба од 1991. до 1995. у Сарајеву, будући да, како је навео, Влада Федерације БиХ није извршила налог Дома за људска права по том питању. На седници Народне скупштине ће, рекао је, изнети податке који говоре да Извештај Комисије за Сребреницу из 2004. године „врви од нетачности“ и у погледу, како је навео, и жртава и оних који су у то време били у ратним дешавањима на том подручју.

„То је лажни извештај који је направљен да би се вршила тортура над Србима и променио карактер рата у БиХ“, поручио је Додик у Бањалуци.

Детаљније...
 
Гојко ЂОГО за Новости: Шевенинген као проклето лијевно Штампај Пошаљи
Недеља, 22 јул 2018
Ратко Младић,  Радован Караџић Фото: Вечерње новости
22. јул 2018 | Вечерње новости

Ауторски текст о сусретима у Хагу са првим председником Републике Српске Караџићем и командантом Војске РС, генералом Младићем

Предвече, у петак, 15. јуна 2018, стигао сам у Шевенинген да посетим Радована Караџића и генерала Младића. У наше ново "проклето Лијевно". Само, у њему се не "бијели кула". Овде се ништа не бијели, сиво небо, сиво море, сив песак, сиве куће, сиви галебови. Са мном су Лука, Радованов брат и адвокат Марко Миловић.

Сместили смо се код Мире, у мањи трособaн стан, у једноспратној кући недалеко од мора. Мира је дошла овамо пре тридесетак година, можда уочи ратова. Деца су јој остала у Србији. Не знам ко ју је пронашао, невоља сигурно. Сви невољни српски гости код ње одседају годинама. С некима се баш спријатељила и посећује их кад дође у Србију, а долази често. До затвора се стиже за двадесетак минута оштрог хода.

Детаљније...
 
Радован планирао да се преда пoчетком 2009. године Штампај Пошаљи
Субота, 21 јул 2018
 Др Радован Караџић Фото: Ројтерс
Слађана Ј. МАТИЋ | 21. јул 2018 | Вечерње новости
ДЕЦЕНИЈА ОД ХАПШЕЊА КАРАЏИЋА:

Соња Караџић Јовичевић о десетогодишњици хапшења њеног оца, првог председника Републике Српске. Три дана седео везан у подруму БИА пре него што је објављено да је ухапшен

ЗНАО је Радован да није безбедан и сигуран у Србији, али је хтео да се одмакне, да не угрожава породицу, пријатеље, кумове... Отишао је преко Дрине и покушавао да ради, да се некако снађе. Све то време припремао је своју одбрану и планирао да се договори о предаји након Божића 2009. године, до када је мислио да ће све успети да заврши.

Овако, за "Новости", прича Соња Караџић Јовичевић, ћерка првог председника Републике Српске Радована Караџића, поводом десетогодишњице хапшења, а онда и изручења њеног оца Хашком трибуналу.

Детаљније...
 
У јами Голубњача пронађени посмртни остаци два тијела Штампај Пошаљи
Четвртак, 19 јул 2018
19/07/2018 | РТРС | СРНА

Током ексхумације из јаме Голубњача код Дрвара данас су пронађени фрагменти посмртних остатака два тијела, а њихов идентитет биће утврђен након ДНК анализе у Хагу, изјавио је Срни члан Колегијума директора Института за нестала лица БиХ Никола Перишић.

Перишић је рекао да су данас пронађене још двије лобање, подсјетивши да је током припремних радова у јами дубокој 60 метара, пронађена једна лобања која је пребачена у мртвачницу у Бањалуци.

Он је потврдио да ће радови бити настављени и у наредна два дана, јер је претпоставка да се у Голубњачи налази више посмртних остатака.

Детаљније...
 
На списку 18.500 бошњачких злочинаца Штампај Пошаљи
Петак, 13 јул 2018
Иванишевићев списак бошњачких злочинаца у Подрињу садржи између 2.500 и 3.000 имена, а има податке и за Сарајево и остале локације у БиХ. Списак садржи име, презиме, локацију злочина и друге податке

БЕОГРАД, 13. ЈУЛА /СРНА/ - Директор београдског Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку историчар Миливоје Иванишевић има списак од 18.500 бошњачких злочинаца, од којих је трећина евидентирана у Сарајеву.

Он за Срну објашњава да је количина доступних извора огромна, те да су за идентификацију добродошла бошњачка рјешења о одликовањима, која је добио из Хашког трибунала, односно тужилаштва.

Детаљније...
 
Мустафић: Морална обавеза да се ода почаст брутално убијеним људима Штампај Пошаљи
Четвртак, 12 јул 2018
 Ibran Mustafić
СРЕБРЕНИЦА, 12. ЈУЛА /СРНА/ - Први пут парастосу настрадалим Србима на Петровдан 1992. године на Залазју код Сребренице данас је присуствовао један Бошњак Ибран Мустафић, који је одао почаст настрадалима.

Мустафић је изјавио Срни да је прије три године хтио да дође, али га је полиција упозорила да то не чини због безбједносних разлога јер је дан раније у Поточарима нападнут тадашњи предсједник Владе Србије Александар Вучић.

"Имам моралну обавезу по Божијем и људском закону да одам почаст људима који су овдје били заробљени и након злостављања брутално убијени, а убили су их, нажалост, припадници мог народа", рекао је Мустафић.

Детаљније...
 
Српске породице несталих поново изигране и искључене Штампај Пошаљи
Понедељак, 09 јул 2018
09/07/2018 |  РТРС | СРНА

Замјеник предсједавајућег Регионалне координације удружења породица несталих лица са подручја бивше Југославије Смиља Митровић поручила је уочи Самита за западни Балкан у Лондону да су српске жртве поново запостављене и изигране и упозорила представнике власти из Републике Српске да не стављају свој потпис на документе који немају подршку породица српских жртава.

"На Лондонском самиту омогућен је долазак породица несталих муслимана и Хрвата из БиХ, али нема представника Срба из Републике Српске који још траже 1.650 несталих особа, дјечака, синова и очева, а од завршетка рата тражили смо 5.250 несталих особа", изјавила је Митровићева Срни.

Она истиче да су породице несталих особа из Републике Српске запостављене у овом процесу тражења истине и помирења и да се вјечито запостављају српске жртве, прије свега у Тужилаштво БиХ, па даље у свијету који наставља да негира српске жртве протеклог рата.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следећа страна > Крај >>

Резултати 129 - 136 од 431