Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Актуелно
НАЈМАЊЕ 7.432 Срба убијено је у Сарајеву од 1992. до 1995. године. Толиком броју жртава се знају имена и презимена, места рођења и смрти - и још 856 несталих. То нису коначане бројке.
 
 

Ретроспектива неправде - Зашто правосуђе игнорише злочине над Србима? Штампај Пошаљи
Недеља, 02 децембар 2018
01/12/2018 |  РТРС

Ослобађање Насера Орића у Српској се тумачи као посљедњи шамар српским жртвама. Али, од бх. правосуђа није једини. Правна сигурност и равноправност у политички донесеним пресудама не постоји. То потвђује чињеница да ни за једну од 30 хиљада српских жртава, за било којег команданта тзв. Армије Републике БиХ, није донесена правоснажна пресуда.

Ратни симболи, покличи, скандирање и овације за, прво осумњичене, а онда, готово по правилу ослобођене кривице.

Такав је сценарио за српску јавност у процесима против команданата и високих припадника такозване Армије Републике БиХ.

Орић је само један примјер правосудне неправде.

Детаљније...
 
Петронијевић: Стручни и научни свијет зна да је сребренички геноцид фабрикат Штампај Пошаљи
Субота, 01 децембар 2018
01.12.2018 10:56 | Срна | Глас Српске

Београд - Бранилац више српских хашких оптуженика, адвокат Горан Петронијевић каже да је комплетан научни и стручни свијет протеклих пет-шест година схватио да је прича о геноциду у Сребреници исфабрикована.

“Схватили су да је дефиниција геноцида изврнута као једна од великих подвала српском народу и то је суштина”, рекао је Петронијевић за “Спутњик”.

Поводом Резолуције Европског парламента којом се од Србије захтјева да “призна геноцид у Сребреници, јер неће моћи да уђе у ЕУ”, Петронијевић је рекао да Србе “историјски ништа неће опрати ако сами буду признали да су извршили наводни геноцид, односно подвалу да се од ратног злочина прави геноцид”.

Детаљније...
 
Вацлав Дворжак, чешки режисер, за “Глас Српске”: Мит о Сребреници биће тешко разбити Штампај Пошаљи
Четвртак, 25 октобар 2018
25.10.2018 | Ведрана Кулага | Глас Српске

Бањалука - Чешки филмски режисер Вацлав Дворжак са сарадницима увелико прикупља материјал за снимање документарног филма о српском страдању у Сребреници у протеклом рату да би се супротставили лажима које су на сцени дуже од двије деценије.

Дворжак, који ових дана борави у Републици Српској, казао је за “Глас Српске” да је рад на документарном филму почео прије неколико година и да је још тада прикупио одређену грађу са колегом са факултета умјетности у Прагу који је био из Београда, али је тај човјек, нажалост, преминуо прије три године. С обзиром на то да није могао да дође до тих материјала након његове смрти, морао је да крене из почетка.

Идеја о реализацији овог пројекта јавила се, каже, због става који преовладава у Чешкој, а то је да се прича пласира само с једне стране, а да је истина да за рат увијек морају бити двије стране.

Детаљније...
 
У априлу у Бања Луци међународни скуп о Сребреници Штампај Пошаљи
Среда, 24 октобар 2018
БЕОГРАД, 24. ОКТОБРА /СРНА/ - Међународна научна конференција "Сребреница - стварност и манипулације", на којој ће учествовати и око 15 међународних експерата из области међународног права, биће одржана средином априла у Бањалуци, најавила је данас Организација старјешина Војске Републике Српске.

Предсједник Организације Милован Милутиновић рекао је на сједници Иницијативног одбора конференције, одржаној у Вили Републике Српске у Београду, да је циљ конференције да на објективан и научни начин приступи догађајима у Сребреници из 1995. године.

"Желимо да докажемо да се злочини који су се догодили у Сребреници, не могу никако етикетирати као геноцид и користити у сатанизацији српског народа и Републике Српске, називајући је геноцидном творевином", рекао је Милутиновић.

Према његовим ријечима, на скупу ће учествовати око 15 страних експерата, а до сада су стигле потврде учешћа стручњака за међународно право из Израела, Јапана, Америке, Аустрије, Чешке и Њемачке.

Детаљније...
 
Скривање извјештаја о масакру над 1.000 Срба други тежак прекршај УН према Србима Штампај Пошаљи
Четвртак, 18 октобар 2018
Миливоје Бата Иваишевић Фото: Прес.ба
БЕОГРАД, 17. ОКТОБРА /СРНА/ - Скривање извјештаја о страдању око 1.000 Срба у средњем Подрињу, од 6. априла 1992. до 6. априла 1993. године, други је тежак прекршај УН према српском народу, оцијенио је за Срну аутор извјештаја Миливоје Иванишевић.

Он је рекао да се извјештај, који је ЦИА волшебно сакрила, од 1995. године налазио и у УН.

"Они су сакрили тај документ и никада га нису ставили на дебату, а 1998. године су усвојили Извештај о Сребреници којим је бачена љага и осрамоћен српски народ", рекао је Иванишевић, који је и директор Института за истраживање злочина српских страдања у 20. вијеку.

Он је нагласио да је страшно да у вријеме када је УН усвојила извјештај којим је српски народ оквалификован као злочиначки и гори од нациста, извјештај о српским жртвама Подриња, већ био у УН, а да је то било скривено и да се, вјероватно, не би за то ни знало да није било мировног активисте из Бостона Џерарда Израела.

Детаљније...
 
ЕКСКЛУЗИВНО: "Новости" откриле скривани извештај о масакру 1.000 Срба Штампај Пошаљи
Недеља, 14 октобар 2018
 Насе Орић Фото: Вести
Драган Вујичић | 14. октобар 2018 | Вечерње новости

Како је запад 1993. године склонио детаљни списак српских жртава из Подриња и где се он налазио до данас. Значајни документ је у седишту УН у Њујорку, у соби ГА 57

КАДА је амбасадор Дарко Танасковић, као специјални изасланик председника Добрице Ћосића, маја 1993. у седишту ЦИА у Ленглију представио Извештај Владе СРЈ о страдању више од 1.000 Срба Средњег Подриња у првој години босанског рата, двојица високих функционера америчке обавештајне агенције су оценила да се, стручно посматрано, "ради о најквалитетније припремљеном и обрађеном материјалу о жртвама у сукобима на простору бивше Југославије".

- Без околишања су му саопштили и да ми је вероватно јасно да не би требало очекивати да подаци садржани у документарном сведочанству о муслиманским злочинима непосредно, па и на дужи рок, произведу било какав ефекат у смислу мењања слике о ратној стварности у Босни. Јер, додали су, "карте за ову партију су већ подељене, а српске су празне, без адута" - открива за "Новости" Дарко Танасковић, донедавно амбасадор Србије у Унеску.

Детаљније...
 
Први обавештајац БиХ убијао Србе из забаве Штампај Пошаљи
Уторак, 11 септембар 2018
Драган ВУЈИЧИЋ | 10. септембар 2018 | Вечерње новости

Сведок KW-568 о неделима Османа Мехмедагића Осмице: Снајпером сејао смрт по сарајевској Грбавици - открива његов саборац. Снајперско гнездо било и у војној болници

ОСМАН Мехмедагић Осмица, актуелни шеф Обавештајно сигурносне агенције БиХ, који данас за рачун Британаца прислушкује председнике Вучића и Додика, током рата убијао је снајпером, из садистичког задовољства и мржње, Србе у Сарајеву. Као члан "Бисера", гарде Алије Изетбеговића, био је његов омиљени пратилац на путовањима ван Сарајева. А када није био на служби убијао је из снајпера! Од маја 1992. до јуна 1994. био је убица без милости. Сејао је смрт по српској Грбавици.

Детаљније...
 
Проф. Јукије Оса: Сребреницу треба опет истражити Штампај Пошаљи
Недеља, 02 септембар 2018
Драган Вујичић | 02. септембар 2018 | Вечерње новости

Проф. Јукије Оса, сa јапанског Рикио универзитета, говори за наш лист о Сребреници. Догађаји у Подрињу немају никакве везе са геноцидом. Хаг трпео политички утицај, није довео до помирења

ИАКО нисам судија него универзитетски професор заинтересован за превенцију догађаја, сматрам да у Сребреници јула 1995. српска војска није починила геноцид. Догодило се свакако масовно убиство, али формулација "геноцид" не стоји. Немам ништа против новог истраживања догађаја у Подрињу који је иницирала Влада Републике Српске, међутим мора се водити рачуна да се не повреди достојанство жртава. Можда, нови извештај експерата покаже и зашто се овај злочин заиста догодио.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следећа страна > Крај >>

Резултати 121 - 128 од 433