Понедељак, 11 јануар 2016 |
САРАЈЕВО, 11. ЈАНУАРА /СРНА/ - Суд БиХ потврдио је оптужницу која Ибру Меркеза, Предрага Богунића и Ешефа Хурића терети за ратни злочин против цивилног српског становништва у Горажду током 1992. и 1993. године, саопштено је из овог суда.
Оптужница их терети да су за вријеме оружаног сукоба између такозване Армије БиХ /АБиХ/ и Војске Републике Српске /ВРС/ на подручју општине Горажде, од јула 1992. године до друге половине фебруара 1993. године, поступали супротно одредбама Женевске конвенције о заштити цивилних лица за вријеме рата.
Они су, према оптужници, планирали, наредили, починили, помагали у планирању, припремању и почињењу, као и на други начин учествовали у убиству, противзаконитом затварању, одузимању права на правично суђење и нечовјечном поступању према више од 100 цивила српске националности са подручја општине Горажде, различитог пола, старосне доби од седам до 70 година.
У оптужници је наведено да су Меркез, Богунић и Хурић, од половине јула до краја октобра 1992. године, преко њима подређених припадника Станице јавне безбједности /СЈБ/ Горажде и Полицијске станице /ПС/ Горажде, затворили и држали у четири стана са десне обале ријеке Дрине више од 70 цивила српске националности, као и да су од половине јула 1992. године до друге половине фебруара 1993. затворили и држали 35 цивила у просторијама за задржавање СЈБ Горажде.
|
Детаљније...
|
|
Понедељак, 28 децембар 2015 |
САРАЈЕВО, 28. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Тужилаштво БиХ подигло је оптужницу против Ибре Меркеза, Предрага Богунића и Ешефа Хурића за злочине над српским цивилима у Горажду током 1992. и 1993. године.
Према оптужници, Меркез је од маја до августа 1992. године био начелник Станице јавне безбједности /СЈБ/ Горажде, Богунић начелник СЈБ Горажде од августа 1992. до фебруара 1993. године, а Хурић командир Полицијске станице /ПС/ Горажде.
Меркез, Богунић и Хурић оптужени су да су за вријеме оружаног сукоба између такозване Армије БиХ и Војске Републике Српске на подручју општине Горажде, од јула 1992. до друге половине фебруара 1993. године, поступали супротно одредбама Женевске конвенције о заштити цивилних лица за вријеме рата.
Они су оптужени да су планирали, наредили, починили и помагали у планирању, припремању и почињењу, те на други начин учествовали у убиству, противзаконитом затварању, одузимању права на правично суђење и нечовјечном поступању према више од 100 цивила српске националности различитог пола, старосне доби од седам до 70 година.
|
Детаљније...
|
|
Петак, 27 новембар 2015 |
ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 26. НОВЕМБРА /СРНА/ - Србе које су припадници такозване Армије БиХ заробили у августу 1992. године на брду Троврх код Горажда, у Полицијској станици у Горажду тукли су палицама, ударали рукама и ногама, тјерали су их да се међусобно туку, везивали руке жицом приликом извођења, а на крају су одведени и пронађени мртви, испричали су данас свједоци у Окружном суду Источно Сарајево.
Свједок Окружног тужилаштва Станица Чарапић, једна од троје мјештана села Бучје који су били затворени у Полицијској станици у Горажду, испричала је да се чула галама и плач када су током ноћи доведени српски заробљеници са Троврха.
"Видјели смо их кроз шпијунку на вратима. Тукли су их палицама, ударали рукама и ногама. Тјерали су их да се међусобно туку, а они то нису хтјели", навела је Чарапићева.
Она је додала да нису имали никакав контакт са заробљеницима са Троврха који су седам дана били затворени у сусједној ћелији из које су се ноћу чули јауци, након чега "су отишли".
"Стражари су нам ујутро рекли да су отишли и да ће их војска Армије БиХ предати Војсци Републике Српске. Касније сам чула да су нађени мртви у води у Лађевој стијени", каже Чарапићева.
|
Детаљније...
|
|
Среда, 18 новембар 2015 |
уторак, 17. новембар 2015.
Припадници Агенције за истраге и заштиту рано јутрос су, према налогу Тужилаштва БиХ, на подручју Горажда и Сарајева ухапсили осумњичене за ратне злочине над Србима - адвоката Ибру Меркеза, комесара полиције Босанско-подрињског кантона Ешефа Хурића и Ахмета Сејдића.
Ова лица су под истрагом у два предмета Тужилаштва БиХ, а осумњичена су да су као високи званичници полицијских и војних структура починили ратне злочине над жртвама српске националности на подручју Горажда током 1992. и 1993. године, саопштено је из Тужилаштва БиХ.
Меркез и Хурић осумњичени су да су у својству команданта Станице јавне безбједности Горажде учествовали у реализацији наредби Предсједништва Скупштине општине Горажде и њеног предсједника о концентрацији српског становништва које живи на подручју Горажда и разоружању села Бучје, те учествовали у противзаконитом затварању становништва српске националности у просторијама МУП-а у Горажду.
Они су осумњичени да су планирали, наредили, починили, помагали и учествовали у противзаконитом затварању више од 100 лица српске националности, оба пола и различитих старосних група, међу којима су била и дјеца, које су припадници полиције незаконито затворили у просторије Полицијске станице, као и у другим објектима.
|
Детаљније...
|
|
Субота, 25 октобар 2014 |
ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 24. ОКТОБРА /СРНА/ - Окружни суд у Источном Сарајеву потврдио је оптужницу против Мухамеда Аџема, Омера Угљеше, Сенада Халиловића и Суље Каркеље који су оптужени за ратни злочин против ратних заробљеника српске националности у Горажду 1992. године.
Они су оптужени да су као бивши припадници такозване Армије БиХ учествовали у убиствима седам ратних заробљеника Војске Републике Српске /ВРС/.
Четворица оптужених терете се за учествовање у убиству горажданских Срба Ђоке Ласице, Његоша Ћехе, Које Вуковића, Бранислава и Будимира Тодоровића, Тиослава Радовића и Ратомира Клачара.
|
Детаљније...
|
|
|