Четвртак, 25 фебруар 2016 |
САРАЈЕВО, 25. ФЕБРУАРА /СРНА/ - Почетак суђења Ибри Меркезу, Предрагу Богунићу и Ешефу Хурићу за ратни злочин почињен над српским цивилима у Горажду заказан је за 24. март пред Судом БиХ.
На статусној конференцији тужилац Маријана Чобовић није прецизирала колико ће позвати свједока, али је рекла да јој је за извођење доказа потребно 85 радних часова, преноси Бирн.
Одбрана оптужених план извођења доказа изнијеће након што Тужилаштво БиХ заврши доказни поступак.
Меркез, Богунић и Хурић оптужени су да су на подручју Горажда у периоду од јула 1992. до друге половине фебруара 1993. наредили и учествовали у убиствима и затварањима више од 100 српских цивила старосне доби од седам до 70 година.
Суд БиХ потврдио је 11. јануара оптужницу која Меркеза, Богунића и Хурића терети за ратни злочин над српским цивилима у Горажду током 1992. и 1993. године.
|
Детаљније...
|
|
Понедељак, 08 фебруар 2016 |
САРАЈЕВО, 8. ФЕБРУАРА /СРНА/ - Суд БиХ потврдио је оптужницу која Ахмета Сејдића терети за ратни злочин против цивилног становништва и ратни злочин против ратних заробљеника српске националности.
У оптужници се наводи да је Сејдић током оружаног сукоба између такозване Армије БиХ и Војске Републике Српске на територији општина Рудо, Вишеград и Горажде од почетка јула 1992. до средине фебруара 1993. године нечовјечно поступао према српским цивилима и ратним заробљеницима, саопштено је из Суда БиХ.
Према оптужници, Сејдић је у својству команданта Прве вишеградске бригаде такозване Армије БиХ, наредио, подстрекавао, помагао, учинио, дозволио, омогућио, сагласио се или на други начин учествовао у припремању, помагању, противзаконитом затварању и пресељењу становништва.
|
Детаљније...
|
|
Понедељак, 11 јануар 2016 |
САРАЈЕВО, 11. ЈАНУАРА /СРНА/ - Суд БиХ потврдио је оптужницу која Ибру Меркеза, Предрага Богунића и Ешефа Хурића терети за ратни злочин против цивилног српског становништва у Горажду током 1992. и 1993. године, саопштено је из овог суда.
Оптужница их терети да су за вријеме оружаног сукоба између такозване Армије БиХ /АБиХ/ и Војске Републике Српске /ВРС/ на подручју општине Горажде, од јула 1992. године до друге половине фебруара 1993. године, поступали супротно одредбама Женевске конвенције о заштити цивилних лица за вријеме рата.
Они су, према оптужници, планирали, наредили, починили, помагали у планирању, припремању и почињењу, као и на други начин учествовали у убиству, противзаконитом затварању, одузимању права на правично суђење и нечовјечном поступању према више од 100 цивила српске националности са подручја општине Горажде, различитог пола, старосне доби од седам до 70 година.
У оптужници је наведено да су Меркез, Богунић и Хурић, од половине јула до краја октобра 1992. године, преко њима подређених припадника Станице јавне безбједности /СЈБ/ Горажде и Полицијске станице /ПС/ Горажде, затворили и држали у четири стана са десне обале ријеке Дрине више од 70 цивила српске националности, као и да су од половине јула 1992. године до друге половине фебруара 1993. затворили и држали 35 цивила у просторијама за задржавање СЈБ Горажде.
|
Детаљније...
|
|
Понедељак, 28 децембар 2015 |
САРАЈЕВО, 28. ДЕЦЕМБРА /СРНА/ - Тужилаштво БиХ подигло је оптужницу против Ибре Меркеза, Предрага Богунића и Ешефа Хурића за злочине над српским цивилима у Горажду током 1992. и 1993. године.
Према оптужници, Меркез је од маја до августа 1992. године био начелник Станице јавне безбједности /СЈБ/ Горажде, Богунић начелник СЈБ Горажде од августа 1992. до фебруара 1993. године, а Хурић командир Полицијске станице /ПС/ Горажде.
Меркез, Богунић и Хурић оптужени су да су за вријеме оружаног сукоба између такозване Армије БиХ и Војске Републике Српске на подручју општине Горажде, од јула 1992. до друге половине фебруара 1993. године, поступали супротно одредбама Женевске конвенције о заштити цивилних лица за вријеме рата.
Они су оптужени да су планирали, наредили, починили и помагали у планирању, припремању и почињењу, те на други начин учествовали у убиству, противзаконитом затварању, одузимању права на правично суђење и нечовјечном поступању према више од 100 цивила српске националности различитог пола, старосне доби од седам до 70 година.
|
Детаљније...
|
|
Петак, 27 новембар 2015 |
ИСТОЧНО САРАЈЕВО, 26. НОВЕМБРА /СРНА/ - Србе које су припадници такозване Армије БиХ заробили у августу 1992. године на брду Троврх код Горажда, у Полицијској станици у Горажду тукли су палицама, ударали рукама и ногама, тјерали су их да се међусобно туку, везивали руке жицом приликом извођења, а на крају су одведени и пронађени мртви, испричали су данас свједоци у Окружном суду Источно Сарајево.
Свједок Окружног тужилаштва Станица Чарапић, једна од троје мјештана села Бучје који су били затворени у Полицијској станици у Горажду, испричала је да се чула галама и плач када су током ноћи доведени српски заробљеници са Троврха.
"Видјели смо их кроз шпијунку на вратима. Тукли су их палицама, ударали рукама и ногама. Тјерали су их да се међусобно туку, а они то нису хтјели", навела је Чарапићева.
Она је додала да нису имали никакав контакт са заробљеницима са Троврха који су седам дана били затворени у сусједној ћелији из које су се ноћу чули јауци, након чега "су отишли".
"Стражари су нам ујутро рекли да су отишли и да ће их војска Армије БиХ предати Војсци Републике Српске. Касније сам чула да су нађени мртви у води у Лађевој стијени", каже Чарапићева.
|
Детаљније...
|
|
|