Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна arrow Починиоци arrow Горажде
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

Горажде, Рогатица, Вишеград
Горажде, Рогатица: Испитивање ратних заробљеника у надлежности Војне полиције Штампај Пошаљи
Понедељак, 07 октобар 2024
Senita Patković | 7. oktobra 2024 | Detektor.b

На суђењу за злочине почињене на подручју Горажда, Вишеграда и Рогатице, вјештак војне струке је казао да је испитивање ратних заробљеника било у надлежности Војне полиције, те да су се испитивачи за то вријеме морали придржавати Женевске конвенције о заштити ратних заробљеника.

У унакрсном испитивању од стране Тужилаштва, вјештак војне струке Енвер Мујезиновић, који је раније саслушан на позив Одбране Ћамила Рамића, казао је да је као инспектор за војну опрему учествовао у стечајном поступку фирме “Витезит“. Одбрана оптуженог Рамића је уложила приговор, наводећи да се може радити о пословној тајни. Тужилаштво је образложило да је питање постављено како би се утврдио кредибилитет вјештака.

Вјештак је казао да је познавао оптуженог Химзу Селимовића.

Детаљније...
 
Горажде: На испитивању тукли заробљенике да признају оно што нису учинили Штампај Пошаљи
Среда, 12 јун 2024
12.06.2024 | Глас Српске | СРНА

САРАЈЕВО - На суђењу пред Судом БиХ бившем припаднику такозване Армије БиХ Мустафи Стоврагу за злочине над заробљеним Србима на подручју Горажда прочитани су искази преминулих свједока Тужилаштва БиХ који су говорили о оснивању војног затвора и премлаћивању заробљеника, а Радоје Станишић је у истрази испричао да је најгоре било када су их водили на испитивање, гдје су их тукли да би признали нешто што су они хтјели.

Станишић је у истрази испричао како је рањен и заробљен на подручју Рудог и пребачен прво у Међеђу код Вишеграда, а потом у болницу у Горажду.

Послије лијечења, како је навео, пребачен је у затвор који је био у згради Завод за осигурање имовине и лица, гдје је било и других заробљеника, преноси Бирн.

Детаљније...
 
Рамић и остали: Окончано увођење материјалних доказа тужиоца Штампај Пошаљи
Уторак, 04 јун 2024
03/06/2024 |  РТРС | Аутор: СРНА

На суђењу за злочине над заробљеним српским војницима у Горажду и Вишеграду у протеклом рату Тужилаштво БиХ окончало је увођење материјалних доказа.

Тужилац Маријана Чобовић увела је већи број наредби, извјештаја, рјешења и записника, а међу доказима и овјерену копију личне карте и персонални картон на име оптуженог Мехмеда Добраче од 3. јула 1994. године, гдје се види да је био на функцији која се тиче безбједности.

Она је увела и увјерење о платама припадника тзв. Армије РБиХ, наредбу команде Војне јединице од 24. октобра 1995. те наредбу за ратне дужности од 31. јануара 1995. којом је оптужени изабран као референт за штабно-безбједносне послове.

Детаљније...
 
Суђење Ћамилу Рамићу: Вјештак говорио о повредама заробљених Срба Штампај Пошаљи
Понедељак, 08 април 2024
Срна | 08.04.2024 | Глас Српске
 
У наставку суђења оптуженима за злочине почињене над заробљеним Србима на подручју Вишеграда и Горажда, вјештак Тужилаштва БиХ Горан Станојковски рекао је да су три заробљеника, чију је медицинску документацију вјештачио, имала повреде ратне природе, док је међу дијагнозама установљен и депресивни поремећај као посљедица злостављања.

Станојковски је говорио о опису рана и постављеним дијагнозама за три особе чија имена се налазе на отпусним листама горажданске болнице.

За једног од рањених чију је докуменатцију вјештачио, Станојковски је рекао да је тешко повријеђен у експлозији 1993. године, потом заробљен, па размијењен 1994. године, те појаснио да су повреде задобијене дјеловањем мине.

Детаљније...
 
Суђење у предмету Ћамил Рамић и др: Свједок знао за српске заробљенике Штампај Пошаљи
Уторак, 12 децембар 2023
Свједок Тужилаштва БиХ Есад Омерагић испричао је данас на суђењу Ћамилу Рамићу и другима оптуженим за злочине над заробљеним припадницима Војске Републике Српске на подручју Горажда, Вишеграда и Рогатице да је знао за заробљенике српске националности и да је у подруму зграде Завода за осигурање имовине и лица био затвор.

Омерагић је испричао да је 1. марта 1995. из Центра служби безбједности Горажде, гдје је до тада радио као самостални инспектор, прешао на мјесто помоћника команданта за безбједност 81. дивизије.

"Командант дивизије био је Хамид Бахто, који је издавао наредбе и распоређивао референте", рекао је Омерагић и додао да је послове обезбјеђења затвореника вршила војна и затворска полиција.

Детаљније...
 
<< Почетак < Претходна страна 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следећа страна > Крај >>

Резултати 1 - 5 од 48