Институт за истраживање српских страдања у XX веку

Почетна страна
На подручју општине Сребреница од 1992. до 1995. године убијено је или умрло, после стравичних тортура, 3287 Срба, То није коначан број. 
 
 
 
 

Укључите се...

Петнаестак година после завршетка рата у Босни и Херцеговини и поред дугогодишњих настојања да обухватимо све српске жртве, свесни смо да наша настојања још нису довела до потпуних резултата. 
 
Сматрамо да бисмо у вашу помоћ могли да успешније окончамо овај одговорни задатак и стога вам упућујемо позив да нам у томе помогнете.   Више...

Помозите

Позивамо Вас да уколико сте у могућности помогнете издања „Института за истраживање српских страдања“ у XX веку. 
 
За динарске и девизне уплате:
Текући рачун: 205-136879-52 
Комерцијална банка Београд
 

Срби опет на удару Хага: Нови притисак на Београд и Бањалуку
Понедељак, 16 децембар 2024
11/12/2024 |  РТРС | Аутор: sputniknews.com

Након излагања Сержа Брамерца пред Савjетом безбjедности УН не може се очекивати било каква промjена у раду Међународног резидуалног механизма у Хагу. Срби ће и даље бити најбројнији међу окривљенима, док ће се злочини против Срба занемаривати - oвако Бранко Лукић, адвокат са дугогодишњим искуством у Хашком трибуналу и бранилац генерала Ратка Младића, коментарише Брамерцов извjештај пред Савjетом безбjедности УН.

Брамерц је изјавио да треба истражити и потенцијално процесуирати неколико хиљада осумњичених за ратне злочине у бившој Југославији, укључујући 500 осумњичених чије случајеве треба пренijети из БиХ у друге земље у региону.

- Тај трибунал је тако радио и тако ради и Суд у БиХ – гро окривљених су Срби. Они покушавају да врше притисак преко тога и на Србију, и на Републику Српску. Ти механизми су познати и то није ништа ново - каже Лукић.
Детаљније...
 
Сребреница је НАТО и Ватикански пројекат за уништење РС, Бата Иванишевић у „Српском св(иј)ету“ Видео
Четвртак, 04 март 2021
ИН4С | 04/03/2021

ИН4С | 18.7.2024.
Новинарка ИН4С-а и уредница емисије „Српски св(иј)ет“ Гордана Јанићијевић преминула је данас у 65. години усљед дуге и тешке болести.

Храбра и одважна Гордана је у 146 издања водила култну емисију и угостила многе српске великане и прегаоце у емисији на Националној телевизији ИН4С. Иза ње је остала богата каријера и допринос српском новинарству на нашим просторима. Многи не знају да је Гордана једина жена која је у вријеме ратних дешавања извјештавала са свих српских ратишта, а највише из Републике Српске Крајине. Професионална знатижеља надвладала је страх од свих опасности.

Љубав према раду, према колегама и према своме роду, била је видљива у сваком покрету и дјелу наше драге колегинице и за сав њен труд и допринос смо бескрајно захвални и поносни што смо били дио колектива у којем је радила и стварала.

Уз дубоко поштовање, породици изјављујемо најискреније саучешће, до неког новог сусрета јер – смрти нема, има само сеоба.

Миливоје Бата Иванишевић је у овој јубиларној 100. емисији коју води Гордана Јанићијевић отворио многе друге теме о којима такође има значајну документацију. Поготово о Сарајеву


„Напад је био од стране муслимана, много цивилних жртава је било. Људи су били очајни. Сами су се сналазили, бранио се ко са чим стигне и ко како може. Војни магацини муниције су били празни, јер су начелници војне милиције били муслимани и они су их испразнили за своје људе. Оружје је било по муслиманским селима, Србима није ништа остало.



Они су ноћу украли топ! Замислите полиција не може да нађе топ, а ми смо после неколико година открили да је та иста полиција организовано извукла тај топ и однела у муслиманско село“, појашњава стање у Сребреници уочи избијања и на самом почетку рата  гост „Српског св(иј)ета“ Миливоје Бата Иванишевић, оснивач Института за истраживање српских страдања у двадесетом веку.

Детаљније...
 
Иванишевић: Питати Мехмедалију Ахмића, да ли је и он жртва "геноцида"
Четвртак, 13 јун 2024
 Миливоје Иванишевић
СРНА | 13.06.2024 | Глас Српске
 
БЕОГРАД- Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић изјавио је Срни да је саопштење Министарства спољних послова Русије о томе да је број Бошњака страдалих у Сребреници фалсификован и недоказив потврда оног што он говори деценијама и поручио да свијет треба да сазна и то да су српски војници и народ учинили све да заштите бошњачке цивиле у Подрињу и указао на случај Мехмедалије Ахмића.

Иванишевић је рекао да они којим су пуна уста геноцида који су наводно починили Срби сада треба да пронађу Мехмедалију /Сафета/ Ахмића, који је у доби од 12 година скоро тотално спржен у акцији доставе хуманитарне помоћи муслиманима Сребренице и Церске "Падобран", а кога су Срби прво избавили из тог подручја, а потом спасили на Војномедицинској академији у Београду.


Детаљније...
 
Строго поверљиво: Шта су Британци радили у Сребреници у јулу 1995?
Понедељак, 17 јун 2024
Владимир Николић | 17. јун 2024 | РТ Балкан

Извештај Холандског института за ратну документацију о одговорности холандског батаљона УНПРОФ-ора за пад Сребренице прожет је референцама на припаднике САС и СБС чија су мисија и активности остали непознати чак и њиховим НАТО савезницима

Гласање о резолуцији о Сребреници у Уједињеним нацијама пружило је прилику за поновни осврт на трагичне догађаје из јула 1995, али и за проверу (не)истинитости наратива успостављеног у годинама које су уследиле.

Тако је било прилике да се скрене пажња на истраживање америчког обавештајца Џона Р. Шиндлера, професора за питања националне безбедности на Америчком војном колеџу за морнарицу, који тврди да је значајан део муслиманских жртава погинуо у борбама,  како међусобним, тако и са Војском Републике Српске (ВРС).

Детаљније...
 
Иванишевић: Укопани у Поточарима 2003. године, а гласали на изборима 2004.
Четвртак, 30 мај 2024
 Миливоје Иваниевић Фото: Вечерње новости
Глас Српске, Политика, Танјуг, СРНА | 30. 05. 2024.
 
Директор Центра за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић рекао је Срни да је, према његовој евиденцији, од 625 Бошњака који су 2003. године наводно укупани у Меморијалном центру у Поточарима њих 78 гласало на локалним изборима 2004. године.

Иванишевић је навео да је утврђено да су на гробљу у Поточарима покопани припадници муслиманских снага одговорни за масовна убиства Срба у сребреничким селима.

Међу њима су, каже Иванишевић, скоро сви чланови штаба Осме оперативне групе одговорни за убиства 13 мјештана српске националности у селима Бљечева и Гниона, као и у засједама у Коњевић Пољу, Осмачама и Сандићима.

Детаљније...
 
Иванишевић: Постоје докази за подизање тужбе за геноцид над Србима у Сребреници и околини
Понедељак, 29 април 2024
 Нови Сад, Архив Војводине: Промоција к. „Хроника нашег гробља“ Миливоја Иванишевића Фото: Вечерње новости, Јованка Симић
28/04/2024 | РТРС | Аутор: СРНА

Директор Института за истраживање српских страдања у 20. вијеку Миливоје Иванишевић изјавио је да су Бошњаци и они који подржавају лажни мит о "геноциду" над Бошњацима у Сребреници покренули резолуцију у страху да ће српска страна, која располаже свим доказима, прва подићи тужбу за геноцид у Сребреници и околини, али над Србима.

- Зашто им се жури, и њима и Нијемцима? Зато што немају никакве аргументе, а ако су им аргументи масовне гробнице онда нека одговоре откуд Срби у тим масовним гробницима, а ми поседујемо имена Срба чији су посмртни остаци нађени у тим масовним гробницама. Не треба их потцењивати. Гурају резолуцију да би добили квалификацију "геноцид" и ублажили нашу тужбу и аргументе. Они и не располажу ничим - рекао је Иванишевић.

Он је нагласио да је српска страна, у смислу потенцијалне тужбе, неупоредиво јача.

Детаљније...